Najprv ich dostali, potom ich museli vrátiť. Stovky žiadateľov museli z prvej pomoci vrátiť peniaze

Najprv ich dostali, potom ich museli vrátiť. Stovky žiadateľov museli z prvej pomoci vrátiť peniaze
Zdroj: TV Markíza

Podľa úradov nesplnili podmienky.

Príspevky na udržanie pracovných miest museli vrátiť stovky žiadateľov. Niektorí dostali podporu, na ktorú nemali nárok, iní urobili v žiadosti chybu. Podnikatelia argumentujú, že podmienky sa menili často a spätne. Kontroly však budú pokračovať aj po pandémii.

Pre pandémiu museli obmedziť či úplne zatvoriť svoje prevádzky, a tak žiadali štát o kompenzácie. Tie však museli neskôr mnohí vrátiť. Na problém nás upozornili viacerí. Úrady práce začali žiadosti kontrolovať vlani v lete, po prvej vlne pandémie.

„Úradníci prekontrolovali poskytnuté príspevky za vyše 25 milióna eur, neoprávnene vyplatené príspevky boli vo výške 970-tisíc eur,“ uviedla Marianna Šebová z UPSVR.

Zdroj: TV Markíza

V niektorých prípadoch mohli v žiadostiach urobiť iba chybu. Úrady preto žiadateľov najskôr upozorňovali, nedostatky mohli odstrániť, prípadne zdokladovať, že nárok na podporu majú. Najčastejšie však nesplnili žiadatelia podmienky čestného vyhlásenia.

Podmienky vrátenia peňazí však po prvotnej kritike úrady upravili. Ak podnikateľ urobil v žiadosti chybu v minulom roku, musel vrátiť všetky peniaze. Ak sa pomýli teraz, vráti peniaze len za mesiac, v ktorom chyba vznikla. Neznamená to, že ak prestanete príspevky poberať, tak kontrola nepríde. Tá môže prísť z úradu práce, ale aj z Bruselu.

Viac informácií sa dozviete z reportáže Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prvá pomoc

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.