Diaľničiarom hrozí niekoľkomiliónová pokuta za spackanú súťaž

ilustračné foto.
ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Podľa Úradu pre verejné obstarávanie obišli zákon.

Hľadali uchádzača na nabíjacie stanice na diaľničných odpočívadlách. Inzerát však zverejnili iba v súkromnom denníku. Podľa Úradu pre verejné obstarávanie tým obišli zákon.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v roku 2016 vyhlásila, že hľadá strategického partnera, ktorý vybuduje na ich najfrekventovanejších odpočívadlách nabíjacie stanice pre elektromobily. Podmienkou bolo, aby bolo minimálne ročné nájomné za meter štvorcový pod stanicami 60 EUR. Ponuka im prišla naozaj štedrá.

„Víťazom súťaže sa stala spoločnosť Západoslovenská energetika, ktorá ponúkla ročné nájomné za jeden meter štvorcových 10-tisíc EUR bez DPH,“ uviedla ešte v júni 2019 hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Súkromná firma, ktorá ponúkla iba 120 eur za meter štvorcový, nemala šancu prekonať štedrú ponuku pološtátnej firmy. Na súťaž si okamžite posvietil Úrad pre verejné obstarávanie. Zistil, že diaľničiari vlastne ani neobstarávali.

„NDS nepostupovala podľa zákona o verejnom obstarávaní, a teda obišla zákon o verejnom obstarávaní a túto nájomnú zmluvu uzavrela podľa obchodného zákonníka,“ povedala Jana Zvončeková z Úradu verejného obstarávania (ÚVO).

Úrad navyše zistil, že diaľničiari sa ani nechystali hľadať veľa uchádzačov, aby medzi sebou súperili v ponukách. Inzerát zverejnili iba v súkromnom denníku. Do vestníkov neposlali nič.

„O zámere NDS uzavrieť zmluvu sa mohli dozvedieť len čitatelia denníka menovaného v rozhodnutí a nemohli sa teda o tom dozvedieť všetky relevantné hospodárske subjekty na európskom trhu,“ dodalo ÚVO.

Víťaz súťaže sa bránil, že postupoval len v súlade s podmienkami, ktoré vyhlásila Národná diaľničná spoločnosť a neporušil nič. Diaľničiari neuspeli ani v odvolaní na Úrade pre verejné obstarávanie. Pokute sa skúšajú ešte vyhnúť súdnym sporom.

„Keďže procesne medzi Úradom pre verejné obstarávanie a NDS sú stále otvorené súdne spory, v ktorých ešte nedošlo ku konečnému rozhodnutiu, tak v tomto momente by nebolo korektné sa vyjadrovať k akýmkoľvek ďalším krokom,“ informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.

Víťaza budú musieť hľadať znova. Odborníci na elektromobilitu chcú, aby sa Slovensko inšpirovalo krajinami, kde to funguje a kde je silná konkurencia, ktorá sa o zákazníka pobije aj cenami za nabíjanie. Vo Švajčiarsku či v Poľsku rozdelili diaľnice na niekoľko častí.

Téme sa venoval Branislav Tomaga:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úvo

Dôležité udalosti