Máte problém s peniazmi po dovolenke? Musíte sa na to pripraviť vopred

rodina, deti, more, dovolenka
Zdroj: Shutterstock.com

Každý príjem i výdaj dôsledne zaznamenajte. Budete mať prehľad, kam sa vám peniaze za mesiac rozkotúľali a odkiaľ k vám prišli.

Dovolenky sú v plnom prúde a prázdniny za svojou polovicou. Väčšina rodín, ktoré trávili dovolenku mimo svojho domova, pravdepodobne musela hlboko siahnuť na svoje financie, pričom práve tie rodiny so školopovinnými deťmi musia počítať s ďalšími nemalými výdavkami.

Aby sa rodiny vedeli dobre orientovať vo svojich financiách, mali by si zostaviť rodinný rozpočet. Keď ho chcete zostaviť reálne, je potrebné viesť si aspoň dva mesiace podrobnú evidenciu všetkých príjmov a výdavkov. Môžete ich písať do zošita, tabuľky v počítači alebo napríklad do mobilnej aplikácie.

"Každý príjem, ale taktiež aj každý výdaj dôsledne zaznamenajte. Tak získate prehľad, kam sa vám peniaze za ten mesiac rozkotúľali a odkiaľ k vám peniaze prišli. Po získaní tohto prehľadu si zostavíte rozpočet na nasledujúci mesiac. Po skončení mesiaca rozpočet vyhodnoťte. Ak boli vaše výdavky vyššie ako príjmy, musíte sa snažiť znížiť výdavky, zvýšiť príjmy, alebo oboje," radí Marián Kolembus zo slovenskej pobočky britskej spoločnosti.

September znamená pre rodiny mimoriadnu záťaž

Zaplatiť treba školské poplatky, električenky, stravné lístky, internát pre tých starších, jazykovky, rôzne kurzy a pod.

Ak máte doma maturanta a na obzore stužkovú, musíte byť o krok vpredu. Je dobré, ak o týchto výdavkoch vedia aj deti, samozrejme rozprávajte sa s nimi primerane ich veku. 

Zdroj: Shutterstock.com

"Zapojte ich do rodinného rozpočtu, napríklad aj pomocou aplikácie v telefóne alebo tablete. Môžete tak spolu sledovať, v akej kondícii je váš domáci rozpočet, rovnako i príjmy a výdavky jednotlivých členov rodiny," vysvetľuje lektor vo financiách Pavol Škoda.

Ak ste neplatili dovolenku z úspor a využili ste pôžičku z banky alebo značkovej nebankovky, pozor - po čase oddychu sú pred vami mesiace pravidelných splátok, neraz až do ďalšieho leta! Aj odložená, "odpustená" alebo iná zvýhodnená splátka úveru má svoj začiatok.

Skontrolujte si aj čerpanie financií z kreditnej karty či stav povoleného prečerpania na účte. Tie často ako pôžičku ani nevnímame, ale takisto majú svoju splátku a úrok.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.