COVID-19 už nefiguruje ani v prvej desiatke príčin úmrtí. V júli mu na Slovensku podľahlo 18 ľudí

Búrka Ellen v Írsku
Búrka Ellen v Írsku Zdroj: Anna Luopa/shutterstock.com

Nadúmrtnosť sa v júli 2021 prejavila už len v dvoch krajoch.

Nadúmrtnosť sa v júli 2021 prejavila už len v dvoch krajoch a v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. COVID-19 už nefiguroval ani v prvej desiatke príčin úmrtí. Celkový počet zomretých sa tak dostal pod úroveň priemeru predošlých piatich rokov po 13 mesiacoch.

Vyplýva to z predbežných údajov o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v júli 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR. Súčasne revidoval aj dáta za predošlé mesiace tohto roka.

V júli zomrelo na Slovensku takmer 4,1 tisíca osôb, čo je o necelé tri percentá menej ako priemer za siedmy mesiac predchádzajúcich piatich rokov (priemer údajov za júl 2016 až 2020). Je to zároveň najnižší počet zomretých za posledných trinásť mesiacov.

„Aj vďaka výrazne zlepšenej epidemickej situácii sme po prvýkrát v tomto roku zaznamenali v júli nižší počet úmrtí v porovnaní s päťročným priemerom. Celkový počet zomretých i nadúmrtnosť sa nám od januára každý mesiac postupne znižujú,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Nadúmrtnosť len u mladších seniorov a v dvoch krajoch

V seniorskej kategórii nad 65 rokov zomrelo v júli vyše 3,1-tisíca osôb (viac ako tri štvrtiny všetkých úmrtí). Nadúmrtnosť v tejto skupine bola zhruba na úrovni päťročného júlového priemeru. Jedinou kategóriou, v ktorej bola v siedmom mesiaci úmrtnosť oproti priemeru vyššia (o 4 %), boli mladší seniori od 65 do 74 rokov. Táto skupina bola v roku 2021 najpostihnutejšia, napríklad počas prvých dvoch mesiacov roka v nej nadúmrtnosť presiahla sto percent.

Po prvýkrát v tomto roku zomrelo v kategórii ľudí v produktívnom veku (15 – 64 rokov) menej osôb v porovnaní s päťročným priemerom (takmer o 10 %). Hoci už v júni bola nadúmrtnosť v tejto kategórii len vyše jedno percento.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Iba dva kraje zaznamenali v siedmom mesiaci tohto roka väčší počet úmrtí oproti päťročnému priemeru. Najvýraznejšie sa nadúmrtnosť prejavila v Prešovskom kraji, dosiahla hodnotu 9 percent. Miernu nadúmrtnosť zaznamenal aj Trnavský kraj (2 %). Vo zvyšných šiestich regiónoch zomrelo menej osôb ako bol päťročný priemer. Najvýraznejší pokles počtu úmrtí bol v Nitrianskom a Trenčianskom kraji, o vyše 8 percent menej úmrtí než v priemere za posledných 5 rokov.

„Oproti júnovým hodnotám sa situácia v miere nadúmrtnosti zlepšila vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Najviac to bolo v Banskobystrickom kraji, kde nadúmrtnosť poklesla o takmer 18 percentuálnych bodov,“ komentovala Podmanická.

COVID-19 už nebol ani v prvej desiatke príčin úmrtí

Infekcii COVID-19 podľahlo v júli 18 ľudí, je to najmenej od septembra minulého roka. Podiel obetí tohto ochorenia predstavoval 0,4 percenta zo všetkých zomretých a koronavírus sa tak dostal až na 11. priečku v príčinách úmrtí. V prvých troch mesiacov tohto roka počas vrcholiacej druhej vlny pandémie bol ešte COVID-19 na prvom mieste, keď na jeho následky zomieralo 37 až 40 osôb zo 100 zomretých.

Viac ako 60 percent obetí nového vírusu predstavovali v júli 2021 osoby nad 65 rokov (prevažne mladší seniori od 65 do 74 rokov), zvyšok ľudia v produktívnom veku. „Z regionálneho hľadiska bol na tom najhoršie Žilinský kraj, z ktorého pochádzala viac než polovica (56 %) všetkých zomretých na COVID-19 na Slovensku,“ podčiarkla Podmanická. V Trnavskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji nezomrel v júli na koronavírus žiaden človek.

V štruktúre úmrtí dominovali na Slovensku tradičné príčiny. Na choroby obehovej sústavy zomrelo v siedmom mesiaci roka 2021 takmer 1,9 tisíca osôb, čo je takmer o 3 percentá menej ako je päťročný priemer. Kardiovaskulárne ochorenia sa na celkovom počte zomretých podieľali 46 percent. Nadúmrtnosť oproti priemeru sa pri nich prejavila vo vekovej skupine mladších seniorov od 65 do 74 rokov, keď predstavovala 3 percentá.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Na nádory zomieralo v SR už od začiatku tohto roka menej ľudí ako je päťročný priemer, v júli predstavovala podúmrtnosť takmer 7 percent. Nádorové ochorenia spôsobili v siedmom mesiaci roka 26 percent všetkých úmrtí, keď na ne zomrelo vyše 1,1 tisíca osôb. Ani v jednej zo sledovaných vekových skupín sa v siedmom mesiaci v súvislosti s nádormi neprejavila nadúmrtnosť.

Prvú päťku najpočetnejších príčin úmrtí doplnili v júli choroby dýchacej sústavy (7 %), tráviacej sústavy (6 %) a vonkajšie príčiny úmrtí (5 %). Príčiny úmrtí sa klasifikujú podľa 22 skupín ochorení Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH).

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtia

Dôležité udalosti