Schôdzu na odvolanie Mikulca presunuli na utorok, k cenám energií ani nebola

Minister vnútra Roman Mikulec.
Zdroj: TASR

Obe schôdze iniciovala opozícia.

Mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chcel opozičný Smer-SD odvolávať ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), presunuli pre neuznášaniaschopnosť poslancov. Rokovanie sa pokúsia otvoriť opäť v utorok (31. 8.) o 9.00 h.

Smer-SD vyčíta ministrovi viacero vecí, od situácie v rezorte a polícii až po podozrenia z korupcie.

Opozičná strana tvrdí, že Mikulec sa mal stretávať s členom bratislavskej skupiny takáčovcov Matejom Zemanom v jeho byte, kde mali preberať koordinovanie výpovedí. Strana ministrovi vyčíta aj to, že mal prerušiť policajný zásah voči Matejovi Zemanovi a ďalším dvom svedkom. Rovnako hovorí o podozreniach z korupcie. Mikulec už obvinenia odmietol, reagoval, že Mateja Zemana nepozná a nikdy ho nestretol.

Reakcie na schôdzu a Mikulca

Koaličná SaS nevidí zmysel v mimoriadnych schôdzach parlamentu iniciovaných opozičným Smerom-SD. Považuje ich za divadlo. Preto poslanci strany nepodporili program rokovania o cenách energií a nezúčastnia sa ani odvolávania ministra vnútra. Informovala o tom šéfka klubu SaS Anna Zemanová. Vyhlásila, že stoja za vládou Eduarda Hegera (OĽANO) a jeho ministrami.

Nezaradený poslanec Peter Pellegrini vyzval koalíciu, aby prestala robiť obštrukcie pri odvolávaní ministra vnútra. Kritizuje presun na utorok a vyzval Kollára, aby nezvolal žiadnu inú schôdzu, kým sa ministrovo odvolanie neprerokuje. Na Mikulca apeloval, aby sám z funkcie odišiel.

Mikulec nemá podporu predsedu poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského. Nesúhlasí so zablokovaním pondelkovej schôdze o Mikulcovom odvolávaní. Sme rodina bola za to, aby sa schôdza otvorila. Mikulec skonštatoval, že pokusov o odvolávanie sa nebojí, no obvinenia na svoju adresu považuje za konšpirácie.

„Myslím si, že nie je v poriadku, že sa takto blokuje otvorenie schôdze, pretože my sme to minule v opozícii kritizovali, keď to robila vtedajšia vládna koalícia, a, bohužiaľ, teraz sa robí to isté," povedal Pčolinský novinárom s tým, že aj o neotvorení schôdze sa majú rozprávať na pondelkovej koaličnej rade. Myslí si, že v utorok (31. 8.) sa nepodarí otvoriť rokovanie. Dodal, že pravdepodobne sa odvolávanie zlúči s ďalším návrhom na odvolávanie Mikulca, ktorý je už naplánovaný na riadnu septembrovú schôdzu parlamentu.

Mikulec si myslí, že agenda šéfa Smeru-SD Roberta Fica za posledné týždne spočíva v jeho odvolávaní. Obvinenia označil za konšpirácie. Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš dodal, že sa Ficovi nečuduje.

„Vysetrovanie najvacsich korupcnych kauz je v plnom prude, byvali vysoki statni funkcionari sa priznavaju, stopy vedu coraz blizsie k Robertovi Ficovi a, samozrejme, mu to prekaza," povedal Šipoš s tým, že preto Fico zvoláva mimoriadne schôdze. „Odmietame byť napomocní tejto Ficovej osobnej snahe uniknut pred zodpovednostou, preto mu nebudeme pri tomto trápnom divadle robiť štafáž," dodal.

Predtým neschválili program schôdze k energiám, pretože program schválo iba 50 zo 128 zákonodarcov. Skupina poslancov chcela na mimoriadnej schôdzi prerokovať a prijať návrh uznesenia k výraznému rastu cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022. Venovať sa chceli aj rizikám pre príjmy štátneho rozpočtu po sprevádzkovaní plynovodu Nord Stream 2.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Roman Mikulec

Dôležité udalosti