Milujete kávu? Vďaka týmto tipom si ju môžete dopriať bez výčitiek

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Rawpixel.com

Pokiaľ chcete vyťažiť z kávy len to najlepšie, obohaťte svoj ranný rituál.

Klasická turecká, espresso s mliekom či bez. Na svete existuje veľa druhov a spôsobov, akým sa pripravuje a podáva káva. Jedno je však isté, väčšina ľudí s ňou začína svoje ráno a nevie si bez nej predstaviť svoj deň. Káva je totižto jedným z najpopulárnejších nápojov na svete. Odhaduje sa, že sa každý deň vypijú tri miliardy šálok.

Pravidelné pitie kávy pomáha odvrátiť celú radu ochorení. Okrem priaznivých účinkov na našu energiu má dobrý vplyv na metabolizmus, spája sa aj s nižšou úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia, ale aj s pozitívnym vplyvom na rakovinu. Často sa spomína v súvislosti s prevenciou pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

Pitie kávy tiež môže znížiť riziko vzniku chronického ochorenia pečene. Vyplýva zo štúdie britských vedcov publikovanej vo vedeckom časopise BMC Public Health. Viac sme vám o nej napísali tu. Jedno je však isté, väčšinu ľudí upokojuje.

Prečítajte si aj: Slivky blahodarne pôsobia na zdravie, vďačíme za ne slovanským kmeňom

Pokiaľ chcete vyťažiť z kávy len to najlepšie, zaručene sa držte nasledujúcich tipov, ktoré obohatia váč ranný rituál.

Voda

Určite ste si nie raz všimli, že vám v reštaurácii ku káve donesú aj dúšok vody. Nie je to len tak, pre nič za nič. Viaceré štúdie tvrdia, že kofeín dehydratuje organizmus. Aj keď je pravda, že si naň môže telo zvyknúť a prispôsobiť sa mu, je pravda, že ľudia pijú po káve menej vody. Práve preto si hneď po zobudení dajte pohár vody a až potom si dajte kávu. Nebudete sa potom cítiť dehydrovane.

Sladidlá

V snahe udržať si štíhlu líniu viacero ľudí uprednostňuje pred cukrom rôzne nízko kalorické, lepšie povedané nekalorické sladidlá. Obsahujú však celú radu škodlivých látok a väčšinou môžu aj tak spôsobiť cukrovku či obezitu. Ak nemáte radi neosladenú kávu, radšej si predsa doprajte trstinový cukor alebo med.

Samozrejme to však nepreháňajte. Americká kardiologická asociácia totiž odporúča konzumovať maximálne šesť lyžičiek cukru. Ten sa však nachádza v sladkostiach, pečive, jogurtoch, niekedy aj v smotane či mlieku. Práve preto je potrebné dbať na množstvo konzumácie a ak si niečo budete sladiť, vždy si to odmerajte na lyžičky.

Zdroj: shutterstoc.com/Elena Veselova

Mlieko

Keď už sme spomenuli tie mliečne výrobky, pozrime sa na ne detailnejšie. Ak pijete kávu s mliekom, pamätajte si, že by ste si vždy mali do nej nalievať len mlieko od kvalitných dodávateľov. Dostatočné živiny, omega-3 mastné kyseliny a iné priaznivé zložky majú len kvalitné mlieka vyrobené ekologicky šetrným spôsobom.

Môžete tiež konzumovať mlieko z mandlí, kokosu, kešu orechov či iných rastlinných zložiek. Väčšinou majú aj omnoho menej kalórií ako smotany. Pozorne však čítajte obaly, aby neobsahovali príliš veľa cukru. Jednej lyžičke sa rovnajú približne štyri gramy cukru.

Škorica

Ak chcete cukor z kávy postupne vysadiť, aby bola čo najzdravšia, pomôcť vám môže aj škorica. Ide o určitý trik ako oklamať chuťové kanáliky. Cukor tiež môžete nahradiť muškátovým orieškom, klinčekmi či zázvorom. Získate tak zaujímavú exotickú príchuť.

Prečítajte si aj: Koláč, lievance či dezertné poháre. Pripravte si recepty, v ktorých zužitkujete zvyšky z kuchyne

Spánok

Opakovanie je matkou múdrosti, a tak zdôrazňujeme, že káva sa má byť hlavne dopoludnia. Samozrejme aj okolo obeda či v skorom poobedí ju váš organizmus zvládne. Jedno je však isté, nepite kávu šesť hodín pred spaním. Dôvod je jednoduchý, hrozí, že sa vám nebude chcieť spať a budete bdieť, uvádza potál mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti