Pozrite si pristátie lietadla s utečencami z Afganistanu na letisku v Kuchyni

Vojenský Spartan, ktorý priviezol ľudí z Afganistanu.
Zdroj: TV Markíza

Priviezol 28 ľudí, ktorí majú priame väzby na Slovensko.

Na Slovensko priletel v pondelok (30. 8.) popoludní Spartan z Afganistanu, v ktorom boli evakuovaní ľudia s priamymi väzbami na Slovensko. Sú medzi nimi prevažne ženy, deti a študenti.

Ako informoval tlačový odbor úradlu vlády záchranná operácia sa odohrávala v mimoriadne zložitých podmienkach a aj za prítomnosti slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá v sobotu (28. 8.) priletela do Kábulu vojenským lietadlom a pôsobila na tamojšom letisku dve noci.

O ďalších detailoch záchrannej operácie budú premiér a ministri zahraničia a obrany Ivan Korčok a Jaroslav Naď informovať verejnosť v utorok.


Podľa Korčoka sa evakuovaní ľudia s väzbami na Slovensko nachádzajú v bezpečí mimo Afganistanu. „Môžem potvrdiť, že sme za dramatických okolností po dňoch intenzívnych rokovaní a vďaka profesionálnemu nasadeniu našich Ozbrojených síl SR a diplomatov evakuovali celkovo 28 ľudí," skonštatoval minister.


Zdroj: Twitter/Eduard Heger

„Skupina ľudí z rezortov obrany, zahraničia, ale aj vnútra, ktorá sa na tejto akcii podieľala, pracovala bez prestávky niekoľko dní s obrovským nasadením. Vďaka ich vytrvalosti a dobrým medzinárodným kontaktom bola evakuácia úspešná. Osobitné poďakovanie patrí aj ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanovi Korčokovi," povedal premiér Eduard Heger.

Situácia počas uplynulých dní v okolí kábulského letiska bola dramatická a menila sa z hodiny na hodinu. Bolo nesmierne náročné dostať ľudí cez kontroly Talibanu. „Preto naše veľké poďakovanie patrí aj americkej strane, ktorá nám po celý čas vychádzala v ústrety a bez jej podpory by evakuácia týchto ľudí na úteku nebola možná," uzavrel premiér Heger.

BRATISLAVA/zg
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Taliban

Dôležité udalosti