Bolí vás pohlavný styk? Toto bývajú najčastejšie dôvody

Až 25 percent žien uprežíva nepríjemný a bolestivý pohlavný styk.

Niekedy to ide ako po masle, inokedy nie. Aj keď by mal byť pohlavný styk tým uspokojivým, šťastným a uvoľňujúcim aktom, v niektorých prípadoch môže byť takpovediac nekomfortný a bolestivý.

Potvrdila to aj štúdia, ktorú robili vedci na univerzite v Michigane. Až 25 percent žien uviedlo, že mali obdobie, kedy bol sex pre nich nepríjemný a bolestivý. Problém však je, že len polovica z nich údajne vyhľadala pomoc.

V tomto bode je dôležité ujasniť si jedno, že pohlavný styk nikdy nemá byť nepríjemný. Ak je to tak, nie je to správne. Nie, nemáte to vydržať, nemáte sa mu preto ani vyhýbať. Práve milovanie má byť to najprirodzenejšie a najpríjemnejšie vyvrcholenie vášho vzťahu, a tak v prípade, že to tak nie je, je niečo zlé, ale nie s vami. Teda minimálne po ľudskej a psychickej stránke.

Prečítajte si aj: Suchý šampón: Prezradíme vám, ako používať a vybrať tento SOS produkt

Kažá bolesť má totiž svoj dôvod a je nesmierne dôležité, aby ste naň prišli, neignorovali varovné signály a bolesť riešili. Jadro problému môže mať rôzne príčiny, niektoré nie sú vážne, iné sú. Portál dama.cz zhrnul tie najčastejšie, poďte si ich prečítať.

Strach

Ľudská psychika je veľmi neprebádaná a pre mnohých aj nepochopená. Jedno však vie každý, že dokáže narobiť neplechu. A tak, ak sa bojíte bolesti, môžete si vytvoriť určitý blok, čo vedie k tomu, že vám naozaj nebude pohlavný styk príjemný. Psychika totiž dokáže ovplyvniť aj fyzickú stránku aktu.

Váš strach môže mať pritom rôzne dôvody, od nepríjemnej skúsenosti z prvého sexu, cez obavy z otehotnenia, partnerské problémy, fyzické vyčerpanie, obavy z nedostatočných skúseností či sexuálneho zneužitia z minulosti. Myseľ dokáže ovplyvniť telo a nedovoľte, aby vás paralyzovala navždy. Aj jedno stretnutie s psychológom môže dokázať „zázraky".

Infekcia

Hlavne v lete je veľmi častým a nepríjemným problémom kvasinková či iná infekcia. Prejavuje sa väčšinou pálením, zapáchajúcim výtokom, bolesťou či svrbením. Zabrániť jej môžete používaním ochrany počas styku, šetrným praním spodnej bielizne či vyvarovaním sa prechladnutiu.

Zdroj: shutterstoc.com/Photographee.eu

Sucho

Áno, môžete milovať svojho partnera, môžete byť naozaj nadržaná, ale vaša pošva nemusí byť mokrá. Jednoducho sa to stáva. Netreba byť z toho nervózny a ani sa z toho nijak stresovať. Nedostatočné zvlhčenie môžu mať za následok hormóny, psychika či nedostatočná predohra. Dôležité je neisť na to nasilu, nasucho. Jednoducho si pre tento prípad zadovážte lubrikant.

Pôrod

Porodiť dieťa nie je nič jednoduché, každá mama by o tom vedela napísať hotové litánie. Hlavne ženské telo dokáže vtedy priam zázračné veci, a preto sa potrebuje aj správne a poriadne vyliečiť, zahojiť. Aj keď sa cítite v pohode, zvnútra môžete mať rôzne jazvy a trhliny. Doprajte si preto čas.

Alergia

Aj keď sa o tom často nepíše a už vôbec nehovorí, je pravda, že niektoré ženy môžu byť alergické na partnerové spermie. Sprievodné symptómy sú pálenie, svrbenie, vyrážky či iné nepríjemnosti po nechránenom styku.

Mohlo by vás zaujímať: Deťom obéznych matiek hrozí vážny problém. V dospelosti môžu čeliť vyššiemu riziku vážnej choroby

Podráždenie

Veľmi opatrné by ste mali byť aj pri výbere intímnej kozmetiky. Zadovážte si hlavne neparfumované krémy či peny na holenie. Rovnako aj lubrikačné gély a kondómy by ste mali mať od kvalitných a overených výrobcov. Nekvalitné produkty môžu spôsobiť chemické podráždenie a začervenanie intímnych častí.

Keď je moc veľký

Síce sa hovorí, že majú ženy rady partnerov s veľkým údom, tak niekedy je to až moc. Každá pošva má svoju veľkosť a ak idete na to moc vášnivo a partner do vás vniká príliš hlboko, hrozí, že sa vám urobia drobné trhlinky a pomliaždeniny, ktoré si vyžiadajú následne aj liečbu. Netlačte preto na to a skúste iné polohy či len čiastočné vnikanie.

Zdroj: Kaspars Grinvalds/shutterstock.com

Poloha

A keď sme to už načrtli, pozrime sa na to bližšie. Niektoré polohy sú jemné, iné sú hlbšie a zamerané práve na pocitové predĺženie vniknutia. A hlavne s každým partnerom vám sadnú iné polohy. Práve preto sa snažte nájsť tie správne pre vás, ktoré si užijete obaja, sú pohodlné a zároveň si pri nich doprajete pôžitok.

Rakovina alebo cysta

No a z tých najnebezpečnejších je rakovina alebo cysta na vaječníku. Práve preto je nesmierne dôležitá včasná kontrola a riešenie problému. Nenechajte to tak a neriskujte vaše zdravie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti