Schôdza o odvolaní Mikulca nebola, koalícia neprišla do sály

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Zdroj: TASR

Fico avizuje, že Smer bude pravdepodobne opäť iniciovať odvolanie Mikulca.

Koalícia zablokovala otvorenie schôdze, na ktorej chcela opozícia diskutovať o odvolaní ministra vnútra Romana Mikulca. Na začiatku sa prezentovalo iba 62 zákonodarcov, pričom na otvorenie schôdze je potrebných 76 hlasov.

Predsedajúci Boris Kollár sa pokúsil otvoriť schôdzu o hodinu, ale ani po prestávke sa nebolo v snemovni dosť poslancov. Bolo ich v sále iba 63. Tento bod zaradí predseda parlamentu na prvú oficiálnu schôdzu po prázdninách, ktorá sa začne vo štvrtok (16. 9.).

Zdroj: TASR

Opozičný Smer-SD pravdepodobne opäť podá návrh na iniciovanie schôdze o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Na tlačovej konferencii to povedal šéf strany Robert Fico.

Vládna koalícia zablokovala podľa neho schôdzu parlamentu o cenách energií, ako aj o odvolávaní ministra, pretože má strach. Vládu podľa neho tvoria neprofesionáli, ktorí by nevedeli argumentovať, prečo hrozí rast cien energií. Pri odvolávaní Mikulca zas podľa Fica majú strach hovoriť o ministrových prešľapoch.

Fico avizoval, že im asi nič iné neostáva, ako opäť podať návrh na schôdzu o odvolávaní ministra. Nechcú čakať na začiatok riadnej schôdze, na kedy sa ich návrh na odvolávanie presunul.

Kritizoval tiež Kollára za to, že národná rada už vyše mesiaca nerokuje o zvolaných mimoriadnych schôdzach, vzhľadom na to, že ich koalícia blokuje.

Schôdzu zablokovali už koncom júla

Už koncom júla pre obštrukciu koalície poslanci nerokovali o návrhu na odvolanie Mikulca. Tento návrh sa presunul na riadnu septembrovú schôdzu. Smer-SD koncom augusta podal ďalší návrh na odvolanie ministra, schôdza sa mala konať v pondelok (30. 8.), následne sa posunula na utorok. V pléne nebol v utorok dostatok poslancov, parlament tak nebol uznášaniaschopný a aj tento návrh sa presúva na riadnu schôdzu.

Opozícia chcela Mikulca odvolávať opätovne pre viacero dôvodov. Vyčíta mu situáciu v rezorte a polícii, podozrenia z poberania úplatkov i to, že sa mal údajne stretávať s členom bratislavskej skupiny takáčovcov Matejom Zemanom v jeho byte, kde mali preberať koordinovanie výpovedí. Dôvodom na jeho odvolanie má byť podľa opozície aj to, že mal prerušiť policajný zásah voči Matejovi Z. a ďalším dvom svedkom.

Mikulec obvinenia odmieta. Tvrdí, že Mateja Zemana nepozná a nikdy ho nestretol. Odmietol tiež, že by vydal pokyn na prerušenie spomínaného zásahu.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti