Exmajiteľ Fatimy Janíček prehral súd s M. Jankovskou, za krivé obvinenie musí zaplatiť 160 eur

Ondrej Janíček a Monika Jankovská.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Ak tak neurobí, pôjde na mesiac do väzenia.

Bratislavský okresný súd odsúdil v utorok (31. 8.) podvečer bývalého majiteľa trenčianskeho baru Fatima Ondreja Janíčka na peňažný trest 160 eur. Ak sumu neuhradí, mal by si odpykať mesiac vo väzení.

Rozsudok sa týka obžaloby za činy krivej výpovede a ohovárania v súvislosti s vyjadreniami na margo niekdajšej sudkyne a bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej.

Pred trom rokmi ho zadržali a chceli poslať do väzby, no nakoniec ho prepustili. Stíhaniu čelil pre to, že hovoril o možnom prepojení mafie na justíciu.

Ondrej Janíček je pôvodný majiteľ baru Fatima. A práve okolo tohto podniku sa točí celý jeho už vyše dvadsaťročný príbeh. Monika Jankovská ho spolu s ďalšími ešte ako sudkyňa poslala za mreže pre vydieranie. Janíček tvrdí, že neprávom. Potom sa objavil svedok Michal Vida, ktorý prostredníctvom videa oznámil, že za to údajne vzala tri milióny slovenských korún od mafiána Petra Čongrádyho. Ona to odmietala.

Zdroj: TASR

Jankovská odmietla aj to, že by Čongrádyho poznala. Ondrej Janíček však na jej údajné praktiky upozorňoval v médiách, na verejnosti aj jej šéfov na ministerstve spravodlivosti. Aj preto podala trestné oznámenia. Jankovská vtedy tvrdila, že obvinenia zo strany Janíčka poškodzujú jej osobu a zasahujú do jej práce.

Ondreja Janíčka krátko po týchto jej slovách v máji 2018 zadržali a posadili do policajnej cely. Dôvodom bolo ohováranie. Chceli ho mať vo väzbe, ale po zásahu prokurátora ho prepustili na slobodu.

Čo sa dialo v pozadí, vyšlo najavo, až keď sa objavila Kočnerova Threema. Monika Jankovská si o tejto akcii písala s Marianom Kočnerom.

Podľa samosudcu Jána Goliana sa Ondrej Janíček dopustil trestného činu krivého obvinenia, keď v listoch, ktoré adresoval na ministerstvo spravodlivosti, generálnu prokuratúru či na Prezídium Policajného zboru SR uviedol, že Monika Jankovská prijala úplatky. „Obžalovaný mal v úmysle spôsobiť poškodenej trestné stíhanie,“ zhodnotil samosudca.

Podnikateľ sa však podľa Goliana nedopustil ohovárania. „Či už ako sudkyňa alebo štátna tajomníčka musí zniesť poškodená väčšiu mieru verejnej kontroly a ohováranie nemá priestor pri verejnej kontrole verejných činiteľov. Keď niekto vykonáva verejnú moc, musí byť uzrozumený s tým, že bude vystavený zvýšenej kritike,“ odôvodnil samosudca. Pripustil, že keby sa Ondrej Janíček priznal a skutok oľutoval, uvažoval by o upustení od trestu.

Golian skonštatoval, že výpoveď bývalej sudkyne Moniky Jankovskej nebral do úvahy, pretože sa v minulosti ukázalo, že poškodená vo viacerých veciach klamala. „Nepoznám inú osobu, ktorá by tak poškodila sudcovský stav. Viem, že mi to popularitu nezvýši, ale súd tu nie je na to, aby bol obľúbený,“ dodal Golian.

Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, Ondrej Janíček sa odvolal.

BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fatima

Dôležité udalosti