Závislosť od alkoholu je na Slovensku alarmujúca, minulý rok ju diagnostikovali 20-tisíc ľuďom

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Axel Bueckert

Pre ochorenia spôsobené alkoholom minulý rok ukončili 12.299 hospitalizácií.

Viac ako 20-tisíc Slovákom vlani diagnostikovali syndróm závislosti od alkoholu. Psychiatri v ambulanciách vyšetrili vyše 27.500 osôb s diagnózou poruchy psychiky a správania zapríčinenej užívaním alkoholu. Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) o škodlivom vplyve alkoholu na zdravie obyvateľov SR, ktorú zverejnilo na svojom webe.

Klesol však počet vyšetrených pacientov s poruchou psychiky zapríčinenej užívaním alkoholu oproti predchádzajúcemu roku, a to o 8,9 percenta. Poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu vlani po prvý raz zistili 6740 ľuďom, čo je o 6,9 percenta menej ako v roku 2019. Štatistika uvádza, že z nich syndróm závislosti malo 64 percent, teda 4313 osôb.

Prečítajte si aj: Nepomohla ani svetelná signalizácia. Pri Nových Zámkoch zahynula pri zrážke vlaku s autom jedna osoba

Medzi novodiagnostikovanými so zistenou poruchou psychiky a správania zapríčinenou užívaním alkoholu bolo vlani 76,7 percenta mužov a 23,3 percenta žien. Najväčšie zastúpenie mali vekové skupiny 50- až 54-ročných, ďalej 45- až 49-ročných a 55- až 59-ročných.

Pre ochorenia spôsobené alkoholom minulý rok ukončili 12.299 hospitalizácií. Oproti roku 2019 klesol ich počet o 17,3 percenta, čo bolo podľa štatistík pravdepodobne spôsobené obmedzeniami vyplývajúcimi z pandémie ochorenia COVID-19. Hospitalizovaných bolo 9220 mužov a 3079 žien.

Najviac, 9885 hospitalizácií, si vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu, v rámci ktorých prevažovali hospitalizácie pre diagnózy syndróm závislosti v 5262 prípadoch, abstinenčný syndróm v 2056 prípadoch a akútna intoxikácia v 855 prípadoch. S cirhózou pečene sa liečilo 2034 osôb a na toxický účinok etanolu hospitalizovali 201 pacientov.

Alkohol zvyšuje aj riziko samovražedného správania

Alkohol zvyšuje aj riziko samovražedného správania. Upozorňuje na to najnovšia štatistika Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktorá sa zameriava na škodlivý vplyv alkoholu na zdravie obyvateľov SR. Centrum ju zverejnilo na svojom webe.

„V minulom roku na Slovensku spáchalo samovraždu 489 osôb, z toho v 33,1 percenta prípadov išlo o samovraždu za prítomnosti alkoholu alebo návykovej (psychotropnej) látky,“ uviedlo národné centrum.

Zdroj: shutterstoc.com/izkes

Priblížilo, že zo 656 samovražedných pokusov bolo až 40,2 percenta vykonaných za prítomnosti alkoholu alebo návykovej látky.

Zo štatistiky vyplýva, že za posledných desať rokov zaznamenali najviac samovrážd v roku 2013, kedy ju spáchalo 628 ľudí, z toho 290 bolo za prítomnosti alkoholu.

NCZI eviduje samovražedné pokusy tých osôb, ktorým bola po pokuse poskytnutá zdravotná starostlivosť v psychiatrických útvaroch zdravotníckych zariadení.

Niektoré ženy nevedia alkoholu odolať ani počas tehotenstva

Konzumácii alkoholu sa nevyhýbajú ani tehotné ženy. Upozorňuje na to najnovšia štatistika Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktorá sa zameriava na škodlivý vplyv alkoholu na zdravie obyvateľov SR. Centrum ju zverejnilo na svojom webe.

„Z celkového počtu pôrodov 56.596 v roku 2019 bolo 205 prípadov rodičiek, ktoré užívali alkohol aj počas tehotenstva,“ informovalo NCZI s tým, že najviac takýchto rodičiek bolo vo vekových skupinách 18 až 19 rokov, 20 až 24, ale aj vo veku 40 až 44 rokov.

Odborníci tvrdia, že bezpečná hladina alkoholu u tehotných žien neexistuje. “Alkohol prechádza placentou a krvou do plodu, a keďže ten ho nedokáže odbúrať, jeho koncentrácia je po dvoch až troch hodinách dokonca vyššia ako u matky,“ pripomína Národný portál zdravia.

Zdroj: Shutterstock.com/Africa Studio

Detí s fetálnym alkoholovým syndrómom (FAS) sa rodí stále viac. Prejavuje sa trvalým poškodením mozgu, dysmorfickými znakmi, poruchami rastu, vnímania i správania a intelektuálnymi aj emocionálnymi problémami.

Podľa lekárov by alkohol mal byť počas tehotenstva pre budúce matky absolútne tabu. Najčastejšími prejavmi FAS sú malá hlava, úzke očné štrbiny, plochá stredná časť tváre, nízky chrbát nosa, problémy so svalovým tonusom, obmedzená pohyblivosť kĺbov, vrodené srdcové chyby, poškodenie sluchu a zraku a rázštep pery a podnebia.

Na Slovensku sa tejto téme dlhodobo venuje občianske združenie Fórum Pi s rozumom Slovensko.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Závislosť

Dôležité udalosti