Exšéfa SIS Pčolinského pustili z väzby a zbavili obvinení: „Pozeral som Kobru 11, keď mi to oznámili,“ vyhlásil

Vladimír Pčolinský po prepustení z väzby v Leopoldove.
Zdroj: Roman Ruttkay

Jeho advokát hovorí o hrubom pochybení prokurátora a vyšetrovateľa.

Generálna prokuratúra zrušila obe obvinenia voči Vladimírovi Pčolinskému. Bývalý šéf SIS bol vo väzení pre podozrenia z brania úplatku a podplácania. Informáciu priniesol portál aktuality.sk

GP pritom šéfuje Maroš Žilinka, ktorého do funkcie nominovala Sme rodina, podobne ako Vladimíra Pčolinského do funkcie šéfa SIS.

Vladimír Pčolinský bol vo väzbe od 29. marca. Exriaditeľa tajnej služby zadržali príslušníci NAKA 11. marca a obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur. Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS Kollára nesledovala. Proti Pčolinskému vypovedali dvaja svedkovia - kajúcnici Boris Beňa a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makoó.

Bývalý šéf SIS čelil od apríla aj ďalšiemu obvineniu v inej korupčnej trestnej veci.

Ako informoval jeho obhajca Ondrej Urban, vyšetrovanie v oboch prípadoch bolo ukončené.


Pčolinský je už na slobode

Pčolinský je už na slobode a po jeho prepustení advokát Urban novinárom povedal, že rozhodnutie Generálnej prokuratúry podpísal námestník generálneho prokurátora. Advokát Urban informoval, že Pčolinský bol nezákonne obvinený a šesť mesiacov väznený. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel a vyšetrovateľ NAKA podľa neho urobili hrubé procesné chyby.

Pčolinský po prepustení vtipkoval a povedal, že o rozhodnutí Generálnej prokuratúry sa dozvedel, keď sledoval Kobru 11. Po svojom prepustení z väzby novinárom tiež povedal, že zváži, či bude žiadať náhradu škody.

Prečitajte si aj reakcie politikov na prepustenie exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského

Bývalý šéf SIS povedal, že príslušníci ZVJS sa správali profesionálne a zodpovedne a poďakoval im. Na otázku, či by o jeho obvinení nemal rozhodovať súd, povedal: „Skúste tu byť 175 dní a čakajte ďalší rok, dva," odpovedal Pčolinský.

Ešte minulý týždeň Najvyšší súd SR rozhodol, že Pčolinský ostáva vo väzbe. Exriaditeľ SIS na to v utorok povedal, že súd sa pri rozhodovaní o väzbe na veci pozerá úplne inak ako pri rozhodovaní o vine a treste. „Nejde do hĺbky," skonštatoval.


Ovplyvňovanie

„Mlčal som polroka, kto, to si zatiaľ nechám pre seba," reagoval na otázku, či ho chcel niekto umlčať a kto to bol. Motivačných línií na jeho umlčanie vidí viacero vzhľadom na informácie, ktoré mal predtým, ako bol zadržaný, no nechcel o nich hovoriť.

„Časť z nich som zaslal v čase, keď som bol riaditeľom SIS, vybraným ústavným činiteľom, čiastočne niektoré veci obsahovali trestné oznámenia, ktoré som podával, väzby a ďalšie veci si nechám na ďalší vývoj," povedal novinárom.

Reakcia prokuratúry

Zrušenie obvinenia potvrdila aj Generálna prokurátora. O zrušení obvinení rozhodol námestník generálneho prokurátora Slovenskej republiky Jozef Kandera, ktorý uviedol, že neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie oboch obvinených pre skutky, pre ktoré im bolo vznesené obvinenie a to pre závažné procesné pochybenia a pre absenciu dôkazov, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obvinenie

Dôležité udalosti