Druhá evakuačná misia bola omnoho náročnejšia. Prečítajte si, ako prebiehala

Na snímke uprostred premiér SR, vpravo minister zahraničných vecí a vľavo minister obrany.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Druhú evakuáciu ľudí z Afganistanu označil Heger za najúspešnejšiu misiu.

Slovensko úspešne zorganizovalo a zabezpečilo dve evakuačné misie z Afganistanu. Dnešným dňom je evakuácia oficiálne ukončená, uviedol na tlačovej konferencii premiér Eduard Heger.

„Druhá operácia trvala približne 70 hodín a podaril sa v podstate zázrak. Muselo tam prísť k procesu, aby sme ľudí odtiaľ mohli dostať. Trvalo to dlhšie, lebo sme ich chceli vziať čo najviac. Vtedy, keď už iní stopli evakuáciu a odchádzali z krajiny, tak my sme ju dokázali a dokázali sme ju skvelo,“ opísal misiu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Slovensku pomohli Spojené štáty

S prvou evakuáciou pomohlo Slovensku Česko, pri druhej boli hlavným partnerom USA. „Zabezpečovali perimeter a úzko s nami spolupracovali,“ uviedol premiér.

Minulý týždeň sa na evakuáciu ľudí podarilo vybaviť lietadlo z Nórska. Tomu sa však nepodarilo ľudí evakuovať, keďže ich do lietadla nepustili. Naď o celej situácii informoval prezidentku SR, premiéra aj ministra zahraničia. „Procesy boli paralelné, boli sme priebežne informovaní. Na základe konzultácie som urobil rozhodnutie. Môžem povedať, že bolo veľmi náročné, ale, chvalabohu, dobré,“ podotkol Naď.

Následne do Kábulu poslali lietadlo do špeciálmi. „Odtiaľ sme však mohli previesť len 14 ľudí. Americké lietadlo preto previezlo ďalších 14 osôb do spojeneckej krajiny, odkadiaľ ich špeciál prepravil na Slovensko,“ uviedol Naď. Evakuovaným osobám hrozilo, že prídu v Afganistane o svoj život.

Druhá evauačná misia bola podľa ministrov a premiéra omnoho náročnejšia ako prvá. „Po druhej záchrannej misii môžeme hovoriť o obrovskom úspechu. Naši vojaci ukázali obrovskú odvahu. V neľahkých podmienkach pôsobili a zotrvali dva dni na letisku," uviedol premiér. Naše jednotky boli v priamom kontakte s vojenskými jednotkami Talibanu.

Evakuovaní majú za sebou previerku

Všetkých 28 ľudí prešlo bezpečnostnými previerkami a bola preverená aj ich identita. Momentálne sa nachádzajú v karanténnom stredisku v Humennom. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

Z Afganistanu evakuovali Ozbrojené sily SR konkrétne šesť ľudí s povolením na pobyt, 11 žien a 11 detí s väzbami na Slovensko a povolením na pobyt, priblížil Korčok.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jaroslav naď

Dôležité udalosti