Prezidentka reaguje na zrušenie obvinenia voči Pčolinskému: Je to prekvapujúce

Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR

Očakáva, že prokuratúra objasní skutočnosti, prečo k tomu došlo.

Prezidentku Zuzana Čaputovú prekvapilo, že generálna prokuratúra zrušila v stredu (31. 8.) obvinenia voči bývalému riaditeľovi Slovenskej infomačnej služby Vladimírovi Pčolinskému .

Podľa jej slov je to prekvapujúce o to viac, že len minulý týždeň senát Najvyššieho súdu, a pred tým ďalšie dva jeho senáty, nevideli dôvody na zrušenie väzby, a teda potvrdili dôvodnosť trestného stíhania.

„Očakávam teraz, že v rámci zákonných možností prokuratúra objasní tie skutočnosti, na základe ktorých k zrušeniu obvinenia došlo a odpovie na otázky, ktoré to vyvolalo," sprostredkoval pre médiá reakciu jej hovorca Martin Strižinec.


Premiér Eduard Heger rešpektuje rozhodnutie GP, ale bližšie ho komentovať to však odmietol. „Nekomentujem činnosť orgánov činných v trestnom konaní. Jedna vec je politický život a druhá život OČTK. Musí to byť oddelené," vyhlásil predseda vlády. Očakáva, že prokuratúra v rámci zákonných možností dostatočne vysvetlí svoje konanie.

Poznamenal však, že vždy bude stáť na strane spravodlivosti. To, či má byť Pčolinský takzvane rehabilitovaný, keďže sa po obvinení vzdal funkcie šéfa SIS, je podľa Hegera otázka na koaličné hnutie Sme rodina. Ako však tvrdí, nechce predbiehať žiadne okolnosti.

Podobný názor ako hlava štátu má aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tiež očakáva od GP viacinformácií k zrušeniu obvinenia. „Sama o tom nemám bližšie informácie, dozvedela som sa o tom na rokovaní vlády, myslím si, že aj GP by k tomu mala dať viac informácií, sme v štádiu konania, kedy je to náležité," povedala ministerka.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel v statuse na sociálnej sieti uviedol, že Žilinka  na verejnom vypočutí povedal, že ak sa stane generálnym prokurátorom, chce zaviesť väčšiu otvorenosť. „Aby prokurátori verejne komunikovali aj kontroverzné rozhodnutia. Dnes je ideálna príležitosť to ukázať aj skutkami," vyhlásil.

Na jeho slová nadviazal statusom Igor Matovič . „Presne tak. Pán generálny prokurátor, je čas sa verejne postaviť za svoje rozhodnutia. Ľudia si zaslúžia počuť zdôvodnenie," zdôraznil.

Presne tak. Pán generálny prokurátor, je čas sa verejne postaviť za svoje rozhodnutia. Ľudia si zaslúžia počuť zdôvodnenie.

Uverejnil používateľ Igor Matovic Utorok 31. augusta 2021

Zdroj: Facebook/Igor Matovič


SaS verí, že Žilinka si zachová svoj zvyk rozhodovať korektne. Líder strany a vicepremiér Richard Sulík považuje za dobré, ak by svoje rozhodnutia v súvislosti so zrušením viacerých obvinení šéf prokuratúry aj zdôvodnil.

„Maroša Žilinku sme volili preto, lebo za 30 rokov nemal jediné pochybné rozhodnutie. Nevidíme síce detailne do jednotlivých káuz, ale zatiaľ máme vieru, že pán Žilinka si zachová svoj 30-ročný zvyk, a to rozhodovať korektne. Aby si zachoval aj svoju povesť, bolo by dobré, ak by svoje rozhodnutia verejnosti odôvodnil," reagoval Sulík.

Dodal, že rozhodnutia generálneho prokurátora o zrušení obvinení exšéfovi SIS a ďalším potvrdzujú správnosť zámeru programového vyhlásenia vlády zrušiť takéto oprávnenia šéfa prokuratúry. Nevýhodu takýchto rozhodnutí vidí v tom, že verejnosť sa v podstate nikdy nedozvie, kde bola pravda pri kauzách, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti. "To znižuje dôveru v prokuratúru, a tým aj v právny štát," poznamenal.

Líderka strany Za ľudí Veronika Remišová hovorí, že generálna prokuratúra rozhodnutím o zrušení viacerých obvinení obišla súdy. "Čo vzbudzuje oprávnené pochybnosti o dôvodoch takéhoto konania, ktoré pôsobia účelovo a zaujato. Očakávam veľmi podrobné a jasné odôvodnenie rozhodnutia a tiež to, že generálny prokurátor sa postaví pred občanov aj poslancov a na všetky otázky odpovie," zdôraznila.

Upozornila, že takéto kroky môžu smerovať k znechuteniu policajtov a prokurátorov, ktorí boj proti korupcii berú poctivo a vážne. Vyjadrila znepokojenie z toho, akým spôsobom je práca generálnej prokuratúry vnímaná od nástupu jej nového šéfa. Pripomenula, že poslanci Za ľudí Maroša Žilinku nevolili.

Opozičný Smer-SD víta rozhodnutie o zrušení obvinení voči bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému. Podľa šéfa strany Roberta Fica to potvrdzuje, že sa manipuluje s trestnými konaniami. Dodal, že Pčolinský bol jedným z prvých, ktorí začali hovoriť o týchto manipuláciách.

Zneužívanie prokuratúry a polície na politické procesy je potvrdené. Expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) tak reagoval na prepustenie Pčolinského. Pellegrini a exministerka vnútra Denisa Saková hovoria o potrebe vyvodenia zodpovednosti aj za politický rozmer situácie.

„Bývalý riaditeľ SIS sedel šesť mesiacov vo väzbe úplne zbytočne. Zrušenie obvinenia dokazuje, že podozrenia voči pánu Pčolinskému boli vykonštruované a neobstoja v trestnom konaní," uviedol Pellegrini.

Hovorí o potvrdení zneužívania orgánov činných v trestnom konaní a o tom, že vybrané osoby sú napádané prostredníctvom manipulovaných výpovedí nedôveryhodných svedkov. Zdôraznil, že za neoprávnené obvinenie exriaditeľa SIS musí niekto vyvodiť aj politickú zodpovednosť. Okrem policajného prezidenta Petra Kovaříka by mali podľa neho vo funkciách skončiť aj minister vnútra Roman Mikulec a expremiér Igor Matovič (obaja OĽANO) so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.

BRATISLAVA/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti