V Námestove hrozia povodne z trvalého dažďa. SHMÚ vydal výstrahu aj pred silným vetrom

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Druhý stupeň výstrahy platí pre okres Námestovo.

Popoludní sa očakáva vietor na horách najmä vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Výstrahy prvého stupňa pred vetrom na horách, ktoré vydali meteorológovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), platia od 14.00 h do polnoci.

Výstrahy pred vetrom na horách platia v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno. V týchto okresoch sa očakáva miestami výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu. "Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, avšak predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," uviedli meteorológovia.

SHMÚ: Hladiny tokov stúpajú, na Skalnatom plese spadlo až 77 milimetrov zrážok

Hladiny niektorých riek a potokov na Slovensku po výdatných dažďoch stúpajú. Hydrológovia evidujú vzostup na Dunaji, na tokoch v povodí horného Váhu, na Latorici, dolnom Laborci, Bodrogu a Poprade, v povodí hornej Nitry i na hornom Hrone a jeho prítokoch.

Podľa predpokladaného vývoja meteorologickej situácie však očakáva Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na Dunaji i na Latorici vzostup. "Na ostatných tokoch ustálenosť až pokles, na tokoch v povodí horného Váhu pokles až výrazný pokles vodných hladín," spresnil ústav na sociálnej sieti.

V severných regiónoch Slovenska zaznamenal v uplynulých hodinách zrážky trvalého a miestami aj výdatného charakteru. "Najmä v povodiach horného Váhu a Popradu spadlo ďalších 20 až 40, ojedinele do 60 milimetrov. Vzhľadom na prevládajúce prúdenie sa ešte vyššie úhrny vyskytli na návetriach, maximálny zaznamenaný úhrn - 77 milimetrov bol na Skalnatom plese," uviedol SHMÚ. V južnej polovici krajiny denné úhrny nepresiahli desať milimetrov.

Pre množstvo spadnutých zrážok a nasýtenosť povodí (v povodiach na severe Slovenska prší už niekoľko dní za sebou) SHMÚ v utorok (31. 8.) vo večerných a nočných hodinách zaznamenal dosiahnutie prvého až tretieho stupňa povodňovej aktivity na viac ako 20 vodomerných staníc v povodí horného Váhu a Popradu.

"Tretí stupeň povodňovej aktivity je aktuálne v Jablonke v Poľsku na Pekielniku, druhý stupeň v Oravskej Polhore na Polhoranke a v Jablonke v Poľsku na Čiernej Orave. Po výraznom vzostupe vodné hladiny kulminujú, respektíve postupne mierne klesajú," spresnil SHMÚ.

Druhý stupeň výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa aktuálne platí v okrese Námestovo. Prvý stupeň výstrahy je vyhlásený v okresoch Čadca, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa.

NÁMESTOVO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti