Poznáme dôvody, kvôli ktorým sa exriaditeľ SIS V. Pčolinský dostal na slobodu

Peter Pčolinský je už na slobode.
Peter Pčolinský je už na slobode. Zdroj: TV Markíza

Televízia Markíza má k dispozícii uznesenie námestníka generálneho prokurátora, ktorým zrušil obvinenia z korupcie Pčolinskému.

Vieme, prečo sa exriaditeľ SIS dostal na slobodu. Televízia Markíza má k dispozícii uznesenie námestníka generálneho prokurátora, ktorým zrušil obvinenia z korupcie Vladimírovi Pčolinskému. Argumentuje nezákonnými krokmi vyšetrovateľa a procesnými prešľapmi. Dôkazy považuje za nedostatočné, postavené iba na rozporných výpovediach kajúcnikov.

Dôvody, prečo sa včera bývalý šéf tajnej služby po šiestich mesiacoch dostal spoza mreží opisuje námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera na 78 stranách.

V postupoch policajného vyšetrovateľa i prokurátora našiel viaceré pochybenia, vyčíta im, že sa neriadili paragrafmi trestného poriadku a tým bolo aj následné obvinenie Pčolinského iba zdrapom papiera.

Exšéfa tajných stíhali v dvoch prípadoch. Prvé obvinenie vychádzalo z výpovedí dvojice kajúcnikov. Pčolinského bývalého kolegu - námestníka SIS Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa. Beňa tvrdil, že Pčolinský zobral 20 tisícový úplatok od konkurzného právnika Zoroslava Kollára za to, že ho SIS prestane sledovať a odpočúvať. Sprostredkovať to mal Makó. Podľa generálnej prokuratúry je iba výpoveď kajúcnika na obvinenie málo. Malo by to byť podporené ďalšími priamymi či nepriamymi dôkazmi.

A podľa Kanderu také dôkazy chýbajú. Navyše dodáva, že svedectvá Beňu a Makóa si v mnohom odporujú, najmä v čase, i v tom ako mala vyzerať obálka, v ktorej bol úplatok. Problém našiel aj hneď na začiatku vyšetrovania, keď polícia s Beňom, ktorý sa rozhodol spolupracovať, nespísala trestné oznámenie, navyše ho vypočúvali ako svedka.

Kandera tak na základe týchto pochybení celé stíhanie označil za nezákonné a zrušil ho. Pčolinský od začiatku tvrdil, že obvinenia sú účelové a má aj predstavu, čo mohlo byť motívom.

Špeciálna prokuratúra včera v reakcii vyhlásila, že sa ešte nikdy nestalo, aby stíhanie, ktoré opakovane označili súdy za zákonné a dôvodné, generálna prokuratúra zrušila. Kandera to v uznesení okomentoval tak, že sudcovia rozhodovali primárne o väzbe a nie o vykonaných dôkazoch.

Námestník generálneho prokurátora rovnako zrušil aj druhé Pčolinského stíhanie, kde bol podozrivý, že mal posunúť 10-tisícový úplatok policajtovi Mariánovi Kučerkovi, aby sa neriešili podozrenia voči stavebnej spoločnosti. Aj v tomto prípade konštatoval viaceré procesné pochybenia a kritizoval i to, že obvinenie bolo postavené len na výpovedi jedného svedka.

Generálna prokuratúra pri zrušení obvinení exšéfovi tajných použila známy paragraf 363 trestného poriadku. Vláda pritom chce tento silný nástroj v rukách generálneho prokurátora oklieštiť. Má to aj vo svojom programovom vyhlásení. Zatiaľ sa v tomto smere ale nič neudialo.

Viac v reportáži


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Uznesenie

Dôležité udalosti