Má zmysel vyplatiť všetkým po 100 eur? Bohatí si to ani nevšimnú, pre chudobných je to málo

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Takzvané helikoptérové peniaze, keď chcel opozičný Hlas dať všetkým deťom po 300 eur, pritom Sme rodina ešte nedávno odmietla.

Mal by štát vyplatiť príspevky všetkým bez rozdielu ? Druhá vlna pandemickej pomoci rodinám, ktorú ohlásil minister práce, vyvoláva rozpaky. Vláda chce v októbri rovnako chudobným aj bohatým rozdať po 75 eur. Pôvodne pritom hovorila o oveľa vyššej sume a len pre tých, ktorí to potrebujú.

Prvú fázu pomoci vyplatila vláda v lete. Rodiny, ktoré počas korona krízy spadli do sociálnej siete, dostali na dieťa 333 eur. Už vtedy minister Krajniak hovoril aj o pokračovaní. Na jeseň chcel pôvodne dať dve stovky eur rodičom s najnižšími príjmami.

Po prázdninách je všetko inak. Koalícia sa dohodla, že pandemické prilepšenie rozdá všetkým rodinám na dieťa do 18 rokov. Balík, ktorý na to má, sa ale nenafúkol. A tak sa podpora scvrkla na 74 eur a 50 centov. Rodičia by ju mali dostať v októbri spolu s bežnými prídavkami na dieťa.

Takýto obrat viacerých prekvapil a pýtajú sa, či má takáto podpora zmysel. Kým bohatí ju nepotrebujú a ledva si ju všimnú, slabo zarábajúcim by sa zišla radšej vyššia suma.

Takzvané helikoptérové peniaze, keď chcel opozičný Hlas dať všetkým deťom po 300 eur, pritom Sme rodina ešte nedávno odmietla. Teraz, keď sama prichádza s rovnakým princípom, hovorí, že inak to pre krátkosť času nešlo.

Nadšení ale z toho nie sú ani koaliční partneri. Hoci napokon ruku za návrh, ktorý má ešte oficiálne na budúci týždeň odobriť vláda, zdvihli.

S jednorazovo zvýšenými prídavkami v októbri nemôžu rátať rodiny v hmotnej núdzi, ktoré už dostali v prvej vlne covidovej pomoci na deti 333 eur. Naopak, ohlásená pomoc sa nedotkne každoročnej podpory prvákov. Ak vám dieťa ide prvýkrát do školy, spolu so sľúbeným pandemickým príspevkom dostanete budúci mesiac od úradu práce na prídavkoch spolu vyše 200 eur.

Viac v reportáži


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prídavky na dieťa

Dôležité udalosti