Museli sedieť na chodníku. Na Žilinkovu tlačovku niektoré médiá nevpustili

Maroš Žilinka.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Generálna prokuratúra čelí kritike, no bráni sa.

Na štvrtkovú tlačovú konferenciu šéfa generálnej prokurátúry (GP) SR Maroša Žilinku pustili iba vybrané médiá. Pred bránami budovy generálnej prokuratúry tak zostali viacerí novinári. Tieto kroky kritizujú politici, predstavitelia GP to vysvetľujú opatreniami a obmedzenou kapacitou.

Predseda mediálneho výboru v parlamente Kristián Čekovský (OĽaNO) tvrdí, že rozhodnutie nepustiť na tlačovú konferenciu redaktorky Denníka N a Aktualít vníma ako snahu vyhnúť sa konfrontácii s vlastnými rozhodnutiami.

„Nie je to prvý raz, čo sa generálny prokurátor skrýva alebo uteká pred nepríjemnými otázkami. Maroš Žilinka sa za pár mesiacov spreneveril prísľubu transparentnosti, ktorý si dával pri svojej kandidatúre na post generálneho prokurátora a aj na základe ktorého ho poslanci NR SR volili. To, čo však generálny prokurátor predvádza, nemá s transparentnosťou nič spoločné,“ zdôraznil Čekovský s tým, že podobné praktiky boli bežné v minulosti.


Pýta sa, ako chce generálna prokuratúra budovať dôveru občanov, keď generálny prokurátor namiesto toho, aby čelil otázkam, nechá novinárky sedieť na obrubníku priľahlej ulice a namiesto sľubovanej transparentnosti ukazuje len aroganciu moci.

„Rovnako dôležité je upozorniť aj na možné porušenie tlačového zákona, podľa ktorého musia orgány verejnej moci pristupovať k novinárom na základe rovnosti. Aj preto predseda mediálneho výboru žiada Maroša Žilinku, aby sa novinárkam ospravedlnil a prehodnotil svoj prístup k nim,“ uvádza poslanec.

Záber spred budovy GP zverejnila redaktorka Denníka N Monika Tódová.

Nepustili nás na tlačovú besedu generálnej prokuratúry Vraj nie sme pozvané. Pozeráme ju na ulici

Uverejnil používateľ Monika Tódová Štvrtok 2. septembra 2021

Zdroj: Facebook.com/Monika Tódová

Tvrdú kritiku na sociálnej sieti uverejnil aj poslanec Radovan Sloboda (SaS). „Tak toto je vrchol! Toto si nedovolil ani Mečiar‼️ Som absolútne šokovaný. Maroš Žilinka sa správa ako nejaký diktátor. Sľúbil otvorenosť a transparentnosť a teraz obmedzuje slobodu médií. To sa tak veľmi bojí nezávislých otázok? Toto konanie nemá žiadne ospravedlnenie. Maroš Žilinka dnes dosiahol svoje dno,“ napísal Sloboda.

Prokuratúra obvinenia odmieta

Generálna prokuratúra sa bráni a tvrdí, že médiám dala dostatočný priestor. Podľa oficiálneho vyjadrenia sa rozhodla, „že poskytne stanovisko akreditovaným médiám tak, aby ho bolo možné vzhľadom na závažnosť témy čo najlepšie sprostredkovať širokej verejnosti.“

„A to napriek aktuálnej epidemiologickej situácii, súvisiacim obmedzeniam a kapacitným možnostiam na Generálnej prokuratúre SR. Priestor dostali štyri celoštátne pôsobiace televízie a dve tlačové agentúry, pričom na požiadanie viacerých zástupcov printových aj online médií sme prostredníctvom Tlačovej agentúry Slovenskej republiky zabezpečili aj možnosť online prenosu, ktorý však napokon viaceré médiá nevyužili,“ tvrdí GP.

Odmieta obvinenia, že by vybraným novinárom znemožnili klásť otázky k aktuálnej téme. „Tlačový odbor Generálnej prokuratúry SR vždy bezodkladne reaguje na otázky všetkých médií bez rozdielu. Dodávame, že obe úplné znenia predmetných uznesení sú v anonymizovanej forme pre potreby médií aj širokej verejnosti umiestnené na webovom sídle Generálnej prokuratúry SR,“ znie v stanovisku.

Čítajte viac: Žilinka odmieta, že by mal zariadiť zrušenie obvinenia Pčolinskému

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Generálna prokuratúra

Dôležité udalosti