Sporný paragraf v zákone je terčom kritiky. Vďaka nemu je dnes Pčolinský na slobode

Sporný paragraf v zákone
Sporný paragraf v zákone Zdroj: TV Markíza

Vláda si už dala zúženie právomoci generálneho prokurátora do programového vyhlásenia vlády.

Ako mohol generálny prokurátor zrušiť celé trestné konanie vo veci úplatku pre Vladimíra Pčolinského? Odpoveď nájdeme pod číslom 363. Na sporný paragraf, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zmiesť zo stola celé spisy, sa dnes valí kritika z každej strany. Nie je to však prvýkrát, čo sa naň upozorňuje. Neziskovky o ňom hovoria roky, jeho zúženie sľúbila vláda aj v programovom vyhlásení.

Paragraf 363 hovorí: Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Sporný paragraf, ktorý dostal na slobodu Vladimíra Pčolinského či Zoroslava Kollára, v minulosti pomohol napríklad aj Jozefovi Majskému. Neskôr však prišla vláda Ivety Radičovej, ktorá týmto praktikám zamedzila novelou zákona.


Neskôr však na to zareagovala jednofarebná vláda Roberta Fica. Tá umožnila generálnemu prokurátorovi zrušiť aj obvinenie, bez ohľadu na to, či je tesne pred podaním obžaloby. Na to v roku 2014 reagoval aj Ústavný súd SR, ktorý danú právomoc generálneho prokurátora spochybnil.

„Tak sa v roku 2015 rozšírila kompetencia GP, ktorá podľa mojej mienky nemá obdobu v žiadnej krajine EÚ. O vine a treste majú rozhodovať súdy, určite nie prokurátor a ani generálny prokurátor,“ uviedol Daniel Lipšic.

Problém vníma aj terajšia koalícia. Zúženie právomoci generálneho prokurátora si dala aj do programového vyhlásenia vlády.

Po udalostiach posledných dní problém riešila dnešná koaličná rada.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti