Boris Kollár na koaličnej rade vychladol. Už sa nevyhráža odchodom pre úpravu paragrafu 363

Boris Kollár.
Zdroj: TASR

Predsedovia vládnych strán sa dohodli, že vznikne pracovná skupina, ktorá možné zmeny posúdi.

Koalícia zatiaľ drží pokope. Predstavitelia vládnych strán sa vo štvrtok (2.9.) mimoriadne stretli a niekoľko hodín rokovali, aby sa dohodli na tom, aký osud čaká paragraf 363 Trestného poriadku.

Podľa našich infomácií všetci koaliční partneri navrhovali jeho úpravu, len Sme rodina pred koaličnou radou oznámila, že radšej z vlády odíde, ako by mala kriviť právo. Predseda Sme rodina ale po rokovaní vychladol. Podľa informácií TV Markíza aj Kollár súhlasil s úpravou sporného paragrafu. Predsedovia vládnych strán sa dohodli, že vznikne pracovná skupina, ktorá možné zmeny posúdi. Tvoriť ju majú zástupcovia koaličných strán, ako aj odborníci na trestné právo.

„Má byť vytvorená pracovná skupina, ktorá preskúma možnosti úpravy a s možnosťami bude informovať na koaličnej rade, ktorá ďalej rozhodne o postupe," povedal pre TASR predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Pracovnú skupinu má viesť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), každá strana má do nej nominovať maximálne dvoch členov.

Vládny kabinet sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazal, že bude "dôsledne trvať na dodržiavaní zákazu negatívnych pokynov a okrem iného v tejto súvislosti preskúma zúženie právnej úpravy paragrafu 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu".

„Na koaličnej rade bola táto téma prediskutovaná na politickej úrovni, úlohou pracovnej skupiny by malo byť posúdiť tento zámer z odborného hľadiska a pripraviť návrh riešenia, ktorý predloží koaličnej rade,“ priblížil pre TASR poslanec parlamentu Ondrej Dostál (SaS).

„Plán je, že k záveru by sa malo dospieť v horizonte dní, prípadne niekoľko málo týždňov, nie mesiacov,“ doplnil.

Viacerí predstavitelia koalície hovoria o úprave, respektíve zúžení paragrafu, ktorý dáva možnosť Generálnej prokuratúre (GP) SR zrušiť obvinenie či trestné stíhanie. Zmeny by podľa Kolíkovej mali byť súčasťou plánovanej novelizácie.

Čo sa skrýva za paragrafom 363?

Ako mohol generálny prokurátor zrušiť celé trestné konanie vo veci úplatku pre Vladimíra Pčolinského? Odpoveď nájdeme pod číslom 363. Na sporný paragraf, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zmiesť zo stola celé spisy, sa dnes valí kritika z každej strany. Nie je to však prvýkrát, čo sa naň upozorňuje. Neziskovky o ňom hovoria roky.

Paragraf 363 hovorí: Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Sporný paragraf, ktorý dostal na slobodu Vladimíra Pčolinského či Zoroslava Kollára, v minulosti pomohol napríklad aj Jozefovi Majskému. Neskôr však prišla vláda Ivety Radičovej, ktorá týmto praktikám zamedzila novelou zákona.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Paragraf 363

Dôležité udalosti