Nový obchvat Bratislavy otvoria bez kľúčovej križovatky. Z diaľnice D1 sa nebude dať napojiť

Nový obchvat v Bratislave bez dôležitej križovatky
Nový obchvat v Bratislave bez dôležitej križovatky Zdroj: TV Markíza

Štát mal na výstavbu niekoľko rokov, ale bez očakávaného efektu.

Dvojmiliardový projekt bez očakávaného efektu. Nový obchvat Bratislavy otvoria bez kľúčovej križovatky. Nebude možné sa naň napojiť z frekventovanej diaľnice D1.

Práve odklon tranzitu mal byť hlavnou funkciou obchvatu. Napriek tomu, že štát mal na výstavbu križovatky čas niekoľko rokov, diaľničná spoločnosť spustila súťaž iba v piatok (3. septembra).

Nový obchvat Bratislavy, teda diaľnica D4, je už pred dokončením a postupne by mali otvárať aj ďalšie úseky. Ten najvýznamnejší bude chýbať.

D4 sa síce pred Bratislavou s mimoriadne vyťažením úsekom diaľnice D1 križuje, dostať sa z jednej cesty na druhú je však nemožné.

Pôvodne malo križovatku postaviť španielske konzorcium, ktoré stavia aj samotný obchvat. Projekt križovatky sa však pre námietky mestskej časti Vajnory na poslednú chvíľu zmenil. Starosta chcel, aby bola trasovaná popod diaľnicu D1. Križovatku tak z projektu vyčlenili a postaviť ju mal štát. Odvtedy prešlo viac ako šesť rokov.

Otázkou je, čo robila Národná diaľničná spoločnosť celé tie roky. Napríklad na takú prepotrebnú križovatku museli podľa zákona realizovať štúdiu uskutočniteľnosti. Španieli, ktorí stavajú obchvat, základy stavby už vybudovali. Ďalšie mesiace sa čakalo na to, kým rezort financií odklepne na projekt peniaze.

Ministerstvo financií uvoľnilo peniaze iba tento týždeň, no tvrdí, že žiadosť nespĺňala zákonné podmienky, na čo rezort dopravy nereflektoval, a preto sa proces natiahol. Tak či onak peniaze už sú a diaľničná spoločnosť v piatok konečne vyhlásila na výstavbu križovatky verejné obstarávanie.

Koľko bude celý proces od súťaže a následnej výstavy trvať, je v tejto chvíli otázne. Šéf diaľničnej spoločnosti ho však odhadol až na päť rokov.

Len niekoľko kilometrov od neexistujúcej križovatky D1/D4 sa nachádza nová diaľničná križovatka Triblavina. Aktuálne čaká na kolaudačné rozhodnutia a sprejazdniť by ju mali ešte tento mesiac.

Okolité obce sa obávajú, že tranzitná doprava bude využívať práve túto križovatku a starú seneckú cestu na napojenie na D4 a doprava v týchto miestach skolabuje.

Minister dopravy sľubuje, že pracujú na tom, aby tranzitu nedovolili využívať tento uzol, ale budú ich navigovať, aby sa na obchvat, respektíve D1, napojili inde.

 

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bratislava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.