Otec pri pôrode musí mať negatívny test. Nespokojní rodičia sa sťažujú, že pôrod sa nedá naplánovať

rado a rasťo.mp4
Zdroj: Shutterstock.com

V martinskej nemocnici urobia antigénový test zadarmo aj sprievodu.

Pri pôrode môže otec byť, no musí mať negatívny test a to bez ohľadu na očkovanie. Budúcim rodičom sa nepáči nové usmernenie ministerstva zdravotníctva. Pôrod si málokto dokáže naplánovať, nevedia teda, kedy sa dať vopred otestovať. Negatívny výsledok totiž nemôže byť starší ako 72 hodín.

Už niekoľko dní sa nám do redakcie ozývajú nespokojní budúci rodičia. Ak totiž pri pôrode svojho dieťaťa chce byť aj otec, musí mať už pri príchode do nemocnice negatívny PCR test.

Ak by teda  aj plne zaočkovaný otec chcel mať pri neplánovanom pôrode výsledky testu už pri sebe, musel by sa testovať každé tri dni.

Nemocnice teraz rozmýšľajú, ako túto situáciu, čo najlepšie vyriešiť. V Univerzitnej nemocnici v Martine sa stretli so silnou vlnou nevôle zo strany budúcich rodičov, preto usmernenie do praxe previedli takto:

„Rodičky, ktoré prídu v štandardnom pracovnom čase a v čase ústavnej pohotovosti, budú bezplatne otestované priamo u nás antigénovým testom a bezplatne a rovnaký postup aj pri ich sprievodnej osobe,“ dodáva nemocnica.

Budúci otec alebo sprevádzajúca dula si ale za antigénový test zaplatia päť eur. Ak však príde rodička na plánovaný pôrod - ona aj jej sprievod budú musieť mať už pri príchode negatívny PCR test. Podobne to vyriešili aj na gynekologicko -pôrodnej klinike martinskej nemocnice. V žilinskej nemocnici PCR testovanie vôbec nevyžadujú.

Ministerstvo zdravotníctva vysvetľuje toto usmernenie ako snahu chrániť pred nákazou všetkých v nemocnici, najmä novonarodené bábätká.

Téme sa venovala Martina Kašiarová:

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Antigénový test

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.