Haščák o Trnkovi: Nikdy ma nahrávkou Gorily nevydieral

Dobroslav Trnka.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Na úvod procesu v pondelok Dobroslava Trnka odmietol svoju vinu.

Na procese s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom pred Okresným súdom (OS) Bratislava I prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a aj samosudca zápisnice zo svedeckých výpovedí.

Samosudca prerušil prvé hlavné pojednávanie s bývalým generálnym prokurátorom Trnkom v kauze Gorila do utorka (7. 9.).

V pondelok postupne prokurátor prečítal výpovede priateľa Dobroslava Trnku, Oskára Bereczka, jeho syna Tibora a následne aj výpoveď exsiskára Petra Tótha. Bereczk spoločne s Dobroslavom Trnkom a podnikateľom Lórantom Kósom mali vydierať finančníka Jaroslava Haščáka spisom Gorila.

Pred samosudcom OS Bratislava I sa čítala aj výpoveď Kósu, ktorý priznal, že s Dobroslavom Trnkom má dobrý a priateľský vzťah. Dobroslav Trnka čelí ako prvý bývalý generálny prokurátor v histórii SR obžalobe na súde, konkrétne v kauze Gorila.

Na úvod procesu v pondelok Trnka odmietol svoju vinu, odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste a urobiť vyhlásenie o vine. K obžalobe prokurátora sa vyjadril. Vypovedať však odmietol. Vyjadril sa len k výpovedi Tótha, kde odmietol, že by vojenská prokuratúra zastavila trestné stíhanie tohto bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS).


Haščák: Nevydieral ma

Na procese čítali svedeckú výpoveď finančníka Jaroslava Haščáka. Uviedol, že bývalý generálny prokurátorho nahrávkou Gorily nevydieral.

"Dobroslav T. ma nikdy nevydieral, ani mi zvukovú nahrávku Gorila neponúkal a ani mi ju nikdy nepúšťal," vypovedal v minulosti Haščák. Pripomenul, že po rozhodnutiach Ústavného súdu aj Krajského súdu v Bratislave mali byť všetky nahrávky z akcie Slovenskej informačnej služby (SIS) pod krycím názvom Gorila zlikvidované.

Pokiaľ by Trnka nahrávkou disponoval, mal ju, podľa Haščáka, odovzdať. "Dostával som ponuky na odkúpenie zvukových a dokonca aj videonahrávok, a to od anonymných osôb. Nikdy som na žiadne ponuky nereflektoval," uvádza sa v svedeckej výpovedi Haščáka, ktorú prečítal samosudca OS Bratislava I.

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Trnku zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa na súd na začiatku mája. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal na začiatku marca návrh na podanie obžaloby na Dobroslava Trnku na ÚŠP. Podľa záverov vyšetrovateľa si bývalý šéf Generálnej prokuratúry SR nemal splniť povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona, teda stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Obvinený mal podľa slov polície zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas. Od podnikateľa Mariana Kočnera mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti