Fotka, ktorá pobúrila internet. Rodičia a dcéry sa po potrate vyfotili s mŕtvou sestrou

Snímka z rozlúčky s embryom.
Zdroj: Instagram - minibelle.nl

Rodina sa týmto spôsobom vyrovala so stratou.

Uplynulé dni vyvolal búrlivé diskusie príspevok ruskej blogerky Anny Krylovej. Tá na sociálnych sieťach zverejnila snímku, na ktorej leží na nemocničnom lôžku, obklopená dcérami, mužom a všetci hľadia na jej lono. V ňom je položené mŕtve dieťa po potrate.

Zverejnením snímky si rodina pripomenula smutné výročie. Pred dvomi rokmi (4. septembra 2019) sa im v 15. týždni predčasne po vyvolanom pôrode narodila dcéra Maantje. Mala iba 15 centimetrov a 55 gramov. Na bežnej kontrole pri prehliadke ultrazvukom lekár zistil, že jej nebije srdiečko.

„Dcérke prestalo biť srdiečko napriek tomu, že sme mali vynikajúce výsledky testov aj všetkých vyšetrení. Po strate som absolvovala niekoľko doplňujúcich vyšetrení, ktoré nie sú bežné. Ukázalo sa, že mám genetickú abnormalitu zrážania a zriedkavú abnormalitu DNA (zdvojnásobenie génu na chromozóme x). Napriek tomu lekári nevedia, či sú tieto abnormality príčinou zástavy srdca,“ uviedla Anna.

Zdroj: Instagram - minibelle.nl

Rovnakú stratu prežila rodina aj v roku 2014. Paradoxne, na deň rovnako, tiež 4. septembra. Srdce vtedy prestalo biť ich druhorodenej dcére  v 14. týždni tehotenstva. Anna ju porodila vyvolaným pôrodom.

So svojou mŕtvou dcérkou sa nerozlúčili len rodičia, ale aj sestry. Tento okamih dokonca zachytila profesionálna fotografka. „Napriek tejto strate sme to s dcérami Lotus a Belle dokázali veľmi dobre spracovať a to aj vďaka fotografiám, ktoré nám vytvorila fotografka Talitha,“ napísala.

Práve tento krok vzbudil na sociálnej sieti rôzne reakcie. Niektoré ženy Annu pochopili a podporili ju, želali rodinke veľa síl a poukázali na jej odvahu a silu. Naopak, iné to považujú za nevhodné. Príspevok s mŕtvym embryom podľa nich nepatrí na sociálne siete a nepovažujú za správne ani ukazovanie tela deťom.

Prečítajte si aj: Mladá mamička (24) má už päť detí, majú menej ako päť rokov. Medzi nimi sú dvoje dvojičky

„Malé dieťa sa neubráni tomu, pred čo sa ho rodič rozhodne postaviť. Ten si pritom ani zrejme neuvedomuje, čo môže dieťaťu spôsobiť. Napríklad sekundárnu posttraumatickú stresovú poruchu,“ upozornila na margo príspevku slovenská blogerka Silvia Škultéty. Podľa nej smrť a potraty nie sú tabu a je nutné o nich hovoriť a písať, ale taktiež je potrebné nastaviť si hranice a sú udalosti, ktoré by mali ľudia riešiť v súkromí medzi sebou a zachovať určitú intimitu.

Anna ešte pred dvomi rokmi napísala, že jej dcéry sú zo straty sestričky smutné, ale nešťastný pôrod a rozlúčku zvládli veľmi prirodzene. „Rozprávali sa s Maantje, dotýkali sa jej, pozerali sa na ňu, mávali jej a veľa sa nás pýtali. Prečo nehovorí? Prečo má takú tmavú pokožku? Prečo má zatvorené oči? Prečo nie je nažive? A čo bude ďalej?“ opísala okolnosti Anna. Podľa nej všetko prebehlo a precítili tak, ako sa má. „Deti neprežívajú túto situáciu ako niečo zlé, pozerajú sa na to z pozitívnej stránky. Nabudúce bude dieťatko už zdravé, povedali mi dcéry,“ uviedla Anna v rozhovore pre portál howaboutmom.nl.

Zdroj: Instagram - talithac_fotografie

„Rozlúčka by mala byť hmatateľná. Som vďačná, že ma títo milujúci rodičia oslovili, aby som tu ich mohla zhmotnila. Fotografie sú o dvoch hlboko smútiacich rodičoch a dvoch smútiacich sestrách,“ napísala k fotografiám ich autorka Talitha.

Anna v rozhovore prezradila, že s myšlienkou zvečniť rozlúčku prišla pôrodná asistentka. „Aj keď je potrat smutný, fotka vám môže pomôcť pri jeho spracovaní,“ povedala jej vtedy. „Mám veľa fotografií našej dcéry a som za to veľmi vďačná,“ konštatovala v rozhovore Anna.

HOLANDSKO/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.