Judáš na súde: Peter Petrov alias Tiger prvýkrát prehovoril k médiam. Takto vníma obvinenie

Peter Petrov prvýkrát ako svedok na súde
Zdroj: TV Markíza,

Tiger ide svedčiť v prípade Gašparoviča a Vičana.

V utorok pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrom Gašparovičom a bratislavským expolicajtom Ladislavom Vičanom na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. Prokurátor podal na súd obžalobu z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.Vypovedať má bývalý námestník riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Karol Cebo a Peter Petrov, prezývaný Tiger.

Z obžaloby vyplýva, že obaja mali participovať na zrušení predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti Bopal majetok. Rozhodnutie KÚFS mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku vo výške 400-tisíc eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám. Napokon malo prísť k vyplateniu zálohy vo výške 200-tisíc eur. V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desiatich do 15 rokov.

Doteraz sa v tejto veci pojednávalo počas štyroch dní. Obžalovaní vyhlásili, že sú nevinní. Prijatie úplatku odmietli.

Na súd predviedli aj Petra Petrova, spochybňovaného svedka viacerých kľúčových káuz.

Peter Petrov

Peter Petrov alias Tiger sa na utorkové pojednávanie dostavil ako svedok kauzy Judáš. Ide o jeho prvé svedectvo pred sudcom, odkedy je vo väzbe.

Petrov je vo väzbe pre obvinenie z členstva v zločineckej skupine, ktorá mala pôsobiť na ministerstve vnútra a ústredí práce. Vyšetruje to NAKA. Obvinený je však aj z krivej výpovede a marenia spravodlivosti v prípade údajných manipulácií s výpoveďami. Túto kauzu vyšetruje Úrad inšpekčnej služby.

Petrovova výpoveď

Podnikateľ Dušan Bočkay mal platiť bývalému policajtovi Ladislavovi Vičanovi mesačne 5 až 7-tisíc eur. Vo svedeckej výpovedi to uviedol Peter Petrov alias Tiger, odvolávajúc sa na informácie od Bočkayovej expriateľky. Ladislav Vičan a bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič sú obžalovaní z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

„Ani jedného z obžalovaných nepoznám. Skutočnosti týkajúce sa prejednávanej veci som nadobudol prostredníctvom iných osôb. A to najmä od osoby pani Martiny Krištofovej, s ktorou som sa zoznámil v Nitre prostredníctvom kamaráta," zdôraznil Peter Petrov.

Peter Petrov uviedol, že z rozhovoru s Krištofovou tiež vyrozumel, že mal Bočkay zaplatiť 200-tisíc eur za odblokovanie majetku firmy finančnou správou. Priamu vedomosť o odovzdaní peňazí však nemá. „Najdôležitejšou skutočnosťou, ktorá vo mne zarezonovala bola, že mal pán Bočkay podať na konci roku 2018 trestné oznámenie vo vzťahu k zablokovaniu majetku finančnou správou na osobu Ľudovíta Makóa, ktorý bol toho času šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS)," podotkol.

Tvrdí, že s bývalým šéfom KÚFS Ľudovítom nemal od polovice roku 2017 dobré vzťahy. „Vypovedám o tom v iných trestných konaniach. Preto som sa zaujímal o pochybenia z jeho strany, či už vo vzťahu k mojej osobe, alebo k iným osobám," dodal. Zhoršenie vzťahov mala podľa Petra Petrova na svedomí tvrdohlavosť oboch. „Nepohodli sme sa na riešení situácie vo vzťahu k mojim spoločnostiam, ktoré spadli do koordinácie finančnej správy a ktoré mi Ľudovít M. pomáhal riešiť," spresnil s tým, že Ľudovít Makó od neho žiadal odmenu vo výške 80-tisíc eur.

Petra Petrova už zo súdnej siene odviedli. Novinárom povedal, že nenavádzal žiadnych svedkov. Inšpekcia ho doposiaľ nevypočula, pretože podľa neho ani neprejavila záujem.

Výpoveď Karola Ceba

Bývalý námestník riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Karol Cebo si nepamätá na obsah stretnutia s Petrom Gašparovičom a ďalšou osobou, na ktorom bol aj so svojím vtedajším šéfom Ľudovítom Makóom. Uviedol to pred sudkyňou Špecializovaného trestného súdu. Práve na tomto stretnutí sa mali dohodnúť, akým spôsobom možno zrušiť predbežné opatrenie k zaisteniu majetku spoločnosti Dušana Bočkaya.

„Pamätám si na stretnutie, na ktoré ma zavolal môj nadriadený Ľudovít M. Malo sa odohrať v nejakej reštaurácii. Ako sme tam išli, povedal, že to bude stretnutie s nejakým príslušníkom spravodajskej služby,“ uviedol Cebo s tým, že na obsah stretnutia si nespomína. „Je to jednak dlhé časové obdobie a pre mňa to stretnutie nebolo ničím špecifické, že by som si z neho mal niečo zapamätať,“ povedal.

O stretnutí hovoril na jednom z predchádzajúcich pojednávaní podnikateľ Bočkay, ktorého firme predtým KÚFS predbežným opatrením zaistil majetok. „Výsledkom konverzácie bolo, že daná vec je riešiteľná a dostanem inštrukcie,“ uviedol predtým Bočkay. Neskôr mu mal Peter Gašparovič v saune Zochovej chaty povedať, že za 400-tisíc eur mu úrad majetok odblokuje. Napokon prišlo k odovzdaniu sumy 200-tisíc eur. Bočkay tvrdí, že bol Petrom Gašparovičom a Ladislavom Vičanom vydieraný.

Pozadie prípadu Judáš

Dvojica Peter Gašparovič a Ladislav Vičan bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kauza Judáš

Dôležité udalosti