Čižnár o Gorile: Trnka sa stretol s Ficom a púšťal mu nahrávku, Fico ho vyhodil

Dobroslav Trnka a Jaromír Čižnár.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Bývalý generálny prokurátor je obžalovaný zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa

Obžalovaný bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa snažil v rokoch 2008 až 2009 o stretnutie s expremiérom Robertom Ficom. Následne sa s ním aj na Úrade vlády stretol, kde mu pustil nejakú nahrávku. Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár, cez ktorého sa mal snažiť stretnutie dohodnúť, o tom vypovedal pred Okresným súdom Bratislava 1.

"Obžalovaný pustil na Úrade vlády nahrávku z notebooku, kde som spoznal hlas bývalého riaditeľa Úradu vlády a riaditeľa sekretariátu Smeru Františka Határa," uviedol Čižnár. Či išlo o časť nahrávky Gorila, povedať nevedel.

Zdroj: TASR

Stretnutie sa malo konať vo večerných hodinách. Expremiér Dobroslava Trnku, podľa Čižnára, po prehratí nahrávky vyhodil. Predtým sa spýtal, "že čo to malo byť". "Celé stretnutie aj s prehratím trvalo približne 20 minút. Nie som šťastný, že som sa ho zúčastnil," doplnil.

Ďalšiu osobu na nahrávke Čižnár nespoznal. Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, či mohlo ísť o osobu Jaroslava Haščáka, Čižnár reagoval s tým, že finančníka nepozná ani po hlase.

Čižnárove vzťahy s Trnkom sa naštrbili vinou ľudí z jeho okolia

Vzťahy mal Čižnár s Dobroslavom Trnkom pracovné. Neskôr sa mali naštrbiť vinou ľudí z okolia obžalovaného. "Boli sme priatelia, pracovali sme spolu. Nezatracujem ho," skonštatoval. Ako priateľský označil vzťah s expremiérom Ficom, s ktorým boli v minulosti spolužiaci. Podľa Čižnára chodili na spoločenské akcie, ale v súkromí sa nenavštevovali.

"Ficovi som nič neprehrával a tobôž nie z USB kľúča. Nebolo to za prítomnosti Čižnára," zareagoval Dobroslav T. Tvrdí, že nahrávku mu pustil na Krajskej prokuratúre v Bratislave, keďže Határa Čižnár dlhodobo poznal. Domnieva sa, že na nahrávke sa hovorilo o financovaní Smeru niekedy v roku 2006. "K takému stretnutiu nikdy nedošlo, Čižnár si to musel pomýliť," vyhlásil.

Zdroj: TASR

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Dobroslava Trnka zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa na súd začiatkom mája. Podľa záverov vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry bývalý šéf Generálnej prokuratúry SR nestíhal všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

V tom čase obvinený Trnka mal podľa polície od podnikateľa Mariana Kočnera prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Po ňom vypovedal bývalý informatik Generálnej prokuratúry SR. Podľa jeho slov ho obžalovaný približne v roku 2013 oslovil, aby mu zašifroval nejaký USB kľúč. "Ten som mu zašifroval a odovzdal som mu ho," povedal pred súdom.

Na USB kľúč mu mal skopírovať viac ako desať DVD a CD diskov, čo trvalo asi tri hodiny. Celú akciu robil doma u Dobroslava T. "Viac vecí sa nepamätám," uviedol svedok. Na náhodne vypočutých nosičov počul svedok šum a hlasy jemu neznámych osôb. Podľa jeho výpovede nemal Dobroslav T. skúsenosti so šifrovaním.

"Kopírovanie Gorily vylučujem. Na takú vec by som oslovil niekoho iného z externého prostredia GP SR," zareagoval Dobroslav T. Nevylúčil, žeby mu informatik niečo kopíroval doma, ale určite za prítomnosti tretej osoby, a to manželky Dobroslava T. "Priznávam, doteraz nie som technicky zdatný," doplnil.

Samosudca prerušil do pondelka (13. 9.) hlavné pojednávanie. Dôvodom je, že chce predvolať znalcov. Na ich vypočutí trvá Trnka i jeho obhajca Martin Krakovský. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry zase navrhuje vypočuť príslušníkov Policajného zboru SR.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti

Krátka správa

Zuzana Čaputová a Petr Pavel si v New Yorku pripomenuli 30 rokov samostatnosti SR a ČR.

Je to tiež 30 rokov členstva oboch krajín v Organizácii Spojených národov. Na galavečere v New Yorku sa okrem Čaputovej a Pavla zúčastnili aj ďalšie hlavy štátov, významné osobnosti slovenskej a českej komunity v USA, ako aj priatelia oboch krajín z Ameriky a Európy, priblížila Čaputová.