Túžite po práci bez stresu? Tieto povolania sú vraj najpokojnejšie

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Bogoljubb

Okrem toho sú aj finančne dobre ohodnotené.

Ste v práci pod tlakom, máte na starosti veľký projekt, ste v časovom sklze či potrebujete byť neustále stopercentne výkonný. Tieto a aj iné faktory u vás vytvárajú stres.

Dokáže sa pomaly blížiť bez toho, aby ste ho hneď rozpoznali. Keď si ho už uvedomíte, je ťažké zbaviť sa ho. Niektorí ľudia už majú vlastné osvedčené recepty, ako sa s ním vysporiadať - beh, meditácia či horúca vaňa. No nie vždy máte chuť s ním bojovať, nechať sa ním premáhať či jednoducho so stresom žiť.

Ak vám stres prerastá cez hlavu, snažte sa niečo zmeniť a tým niečím myslíme prácu. Portál bety.cz vytvoril zoznam desiatich povolaní, ktoré sú výborne platené a zároveň v harmónii s vaším súkromím, teda vás nestresujú a žiadne vyhorenie vám v nich nehrozí.

Prečítajte si aj: Milujete kávu? Vďaka týmto tipom si ju môžete dopriať bez výčitiek

Ako určili tieto povolania

Portál vychádzal z údajov amerického ministerstva práce. Ich systém zoraďovania povolaní vysvetlil bližšie financebuzz.com.

Štatistický úrad eviduje a podrobne popisuje takmer tisíc pracovných pozícií. Každému povolaniu priraďuje skóre tolerancie voči stresu od 0 do 100, ktoré merajú podľa toho, ako často zamestnanci na pozícii prijímajú kritiku a musia zvládať stresujúce situácie. Logicky z toho vyplýva, že pracovné pozície s nižším skóre zvyčajne vyžadujú nižšiu toleranciu voči stresu.

Štatistický úrad vyhodnotil, že najstresujúcejšie povolania sú lekárske, konkrétne urológovia, anesteziológovia, sestričky a ich asistenti, ktorých skóre je 98 až 100.

Nasledujúce povolania však nemusia mať iba najnižšiu hodnotu tolerancie stresu, ale sú ideálne aj pre ich platové ohodnotenie, pozitívne pracovné prostredie, nastavenú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, čo môže byť vítanou zmenou, ak ste v súčastnoti na pracovnom telefóne 24/7 alebo si prácu nosíte aj domov.

Samozrejme, daná pozícia musí zodpovedať vášmu vzdelaniu a skúsenostiam, teda závisí od vašej jedinečnej sady schopností. Pretože ak na niečo nemáte nadanie, tak vám bude aj dobrá pozícia pripadať náročne a naopak.Vysvetlime si to na príklade - ak ste nadaný na čísla, pozícia matematika je pre vás vysnívanou a jednoduchou, ak však číslam nerozumiete a trápili ste sa už na strednej nad rovnicami, táto pozícia pre vás nie je správna. Zároveň je nutné brať do úvahy aj fakt, že v zahraničí je platové ohodnotenie týchto zamestnaní iné ako na Slovensku, a tak ich údaje nemusia s našimi stopercentne súhlasiť.

Vedec

Konkrétne pozícia vedca pre nové materiály. Poznáte nejakého? Predpokladáme, že nie. Ide o menej známu vedu, v ktorej vedci skúmajú štruktúru, materiály a chemické vlastnosti rôznych látok. Podľa zverejnených údajov je hodnota ich stresu na čísle 62, čo je veľmi nízko.

Geovedec

Geovedcov je už o niečo viac. Ide o vedu o Zemi, ktorá sa zaoberá vývojom, stavbou a zložením jednotných sfér Zeme. Ich úroveň stresu je na hodnote 68.

Matematik

Matematiku buď niekto miluje alebo nenávidí, má na ňu logiku či nie. Trápenie je v tomto odvetví naozaj zbytočné. Avšak, ak ste naozaj inteligentný matematik, vaša práca je pre vás úplne v pohode a úroveň stresu len 57.

Zdroj: shutterstoc.com/Gorodenkoff

Umelecký vedúci

Či už ide o choreografa, výtvarníka, tanečníka, tak jeho zamestnanie je tiež jedno z vysnívaných. Nielenže je najkreatívnejšie a pre mnohých naozaj vášňou, ale zároveň je jeho úroveň stresu na hodnote 69.

Chemický inžinier

Ak chce byť niekto inžinierom, väčšinou si vyberie pozíciu práve chemického inžiniera. Náplňou jeho práce je dohliadanie na chemické procesy vo výrobe a ich optimalizácia. Taktiež rieši technologické problémy a sleduje kvalitu výrobkov. Podľa výsledkov je to však zamestnanie, v ktorom je minimum stresu.

Ekonóm

Ekonóm má veľkú zodpovednosť, hlavne počas uzávierok. Väčšinou majú na starosti spracovanie a vedenie účtovnej agendy spoločnosti, kontrolujú splatnosti pohľadávok a vypracovávajú daňové priznania. Napriek tomu je toto povolanie zaradené medzi najmenej stresujúce povolania s úrovňou stresu 63.

Prečítajte si aj: Najčastejšie klamstvá mužov. Ktorú lož ste počuli naposledy?

Politológ

Nad politikou sa väčšina Slovákov veru nie raz rozohní, politológovia to však vnímajú asi inak. Ich cieľom je skúmanie príčiny a mechanizmy, s ktorými fungujú politické systémy. Ide o pomerne žiadanú pozíciu, ktorú indikátor stresu vyhodnotil na úroveň 61.

Fyzik

Aj vy ste si hneď predstavili pána s fúzami, vyloženými nohami, ktorý si šúcha bradu a uvažuje, ako vznikol vesmír? V skutočnosti však fyzici skúmajú zákony a fenomény fyziky, opierajú sa o experimenty a skúmajú každodenné javy. Ich pozícia je veľmi dôležitá a málo stresujúca.

IT špecialista

IT špecialisti skúmajú zásady pre riešenie problémov medzi hardwarom a softwarom, inštalujú, montujú a ktohovie čo všetko. Ich povolanie je veľmi dobre platené a úroveň stresu vraj len na čísle 66.

Zdroj: shutterstoc.com/Gorodenkoff

Strojný inžinier

Ako vieme, technické pozície sú veľmi dobre platené a aj žiadané. Počas pracovnej doby navrhujú súčiastky, stroje, zariadenia či automatizovanie procesov. Väčšinou majú na starosti komunikáciu s klientmi a vypracovanie podkladov a analýz. Táto pozícia je na úrovni stresu 67.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti