Poslanci okolo Kolíkovej odchádzajú do klubu SaS, klub Za ľudí zanikne

Richard Sulík a Mária Kolíková
Richard Sulík a Mária Kolíková Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Predsedníčka Za ľudí hovorí o zrade, Kollár nechce nateraz otvárať koaličnú zmluvu.

Poslanci Národnej rady (NR) SR zo strany Za ľudí okolo Márie Kolíkovej končia v strane i poslaneckom klube. Odchádzajú do klubu Sas. Klub Za ľudí sa po ich odchode rozpadne, keďže v ňom nebude dostatok poslancov na jeho ďalšie fungovanie. Potvrdila sa tak informácia, ktorú sme priniesli už v utorok podvečer.

Po odchode šiestich poslancov zo Za ľudí ostanú v parlamente štyria poslanci strany. Na fungovanie poslaneckého klubu je podľa rokovacieho poriadku NR SR potrebných aspoň osem členov. Ak ich počet počas volebného obdobia klesne pod túto hranicu, klub zaniká.

Naopak, SaS bude mať v NR SR až 19 poslancov, preto sa stane druhou najsilnejšou vládnou stranou a preskočí tak Sme rodina. Liberáli si napriek tomu nebudú robiť nároky na nové posty, pričom majú len jednu podmienku, a to, aby Mária Kolíková zostala ministerskou spravodlivosti. SaS tiež podporí, aby Veronika Remišová bola naďalej ministerkou investícií.

"Nechcem otvárať koaličnú zmluvu, chcem stabilitu v koalícii. Našou zásadnou požiadavkou je, že Mária Kolíková ostane ministerkou spravodlivosti," povedal Sulík a poukázal na jej doterajší výkon funkcie a reformy. Deklaroval však, že si nebudú nárokovať ďalšie funkcie, napríklad post predsedu parlamentu.

Vysvetlil, že Kolíková bude členom ministerského klubu SaS a bude aj jedným z troch zástupcov, ktorí za stranu chodia na koaličné rady. Prestup poslancov do klubu SaS má podľa neho aj vzhľadom na situáciu v strane Za ľudí prispieť k udržaniu koalície. Hovorí aj o posilnení odbornosti klubu SaS. Vyjadril záujem aj o prípadnú dlhšiu spoluprácu.

Zdroj: TASR - Jakub Kotian

"Poslanci skupinky pani Kolíkovej dostali od ľudí mandát na presadzovanie programu strany Za ľudí, nie programu neoliberálnej ideológie do všetkých aspektov života spoločnosti. Práve naopak, ľuďom sme sľúbili, že nebudeme otvárať ideologické boje, viac sa sústredíme na prácu a na rozumné riešenia, ktoré nerozdeľujú už i tak veľmi rozdelenú spoločnosť," skonštatovala Remišová s tým, že po odchode skupinky funkcionárov bude podľa nej strana Za ľudí presadzovať svoje hodnoty ešte neúnavnejšie.

Kollár: Som rád, že prestali škriepky a situácia sa rozčesla

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár nechce nateraz otvárať Koaličnú zmluvu v kontexte odchodu krídla Márie Kolíkovej zo strany Za ľudí.

„Platí Koaličná zmluva a ja ju musím rešpektovať. Zatiaľ nebola ani otvorená, ani vypovedaná. Ak sa otvorí, budeme to musieť upraviť, pretože nastanú zmeny. Kým nemáme nič nové, platí toto staré. Nebudem od svojich partnerov nič žiadať, aby som ich poškodzoval," reagoval pred médiami.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Je rád, že po dlhých mesiacoch škriepok a hádok sa situácia v najmenšej strane „rozčesla" a odchodom frakcie nastane „mier a pokoj."

Potvrdil, že nebude žiadať odchod žiadneho vysokopostaveného koaličného politika v exekutíve. „Vstúpili sme do koalície a dostali posty. Žiadam partnerov, aby sa prestali hádať a venovať sa sami sebe. Kedy budeme robiť pre ľudí? Na štvrtý rok? Neskoro," tvrdí.

Podľa jeho slov do návštevy pápeža by mali politici zabudnúť na hádky, aby sme sa nemali za čo hanbiť. „Mali by sme sa spájať, pretože tu budeme mať občiansku vojnu. A to nikto nechce," dodal.

Strana Za ľudí končí, myslí si politologička

o odchode frakcie Márie Kolíkovej možno hovoriť o konci strany Za ľudí, myslí si politologička Aneta Világi z Univerzity Komenského v Bratislave. Pozícia SaS sa podľa nej posilní. Zároveň však príde o možnosť spolupracovať so Za ľudí a vytvárať tak spoločný tlak v rámci koalície. Predpokladá totiž, že zostávajúca časť strany Za ľudí bude preferovať pri spolupráci skôr OĽANO, uviedla pre TASR. Od koaličných partnerov očakáva zdržanlivý postoj a snahu o bagatelizovanie štiepenia strany Za ľudí.

"Strana Za ľudí síce formálne nemusí zaniknúť, avšak z hľadiska relevantnosti už s najväčšou pravdepodobnosťou nebude kľúčovým hráčom pri najbližších voľbách. Voličská podpora strany je dlhodobo nízka a personálne strana stráca lídrov, ktorí by mohli osloviť zaujímavú časť voličov. Preto ani z hľadiska koaličného potenciálu nemá strana čo ponúknuť," komentovala Világi.

Pozícia SaS sa podľa politologičky posilní, stáva sa druhou najsilnejšou koaličnou stranou. "Na druhej strane, ak sa pozrieme na mocenské rozloženie v rámci koalície, kde sme mali možnosť pozorovať vytváranie podpory alebo spoločného tlaku najmä spoluprácou SaS a Za ľudí, z tohto pohľadu nemožno hovoriť o posilnení strany SaS," vysvetlila.

Očakáva, že zvyšok Za ľudí sa v rámci koalície bude snažiť o užšiu spoluprácu skôr s OĽANO než SaS.

K úprave koaličnej zmluvy malo dôjsť, myslí si Világi. "Koaličná zmluva obsahuje aj prerozdelenie kľúčových postov v štátnej administratíve a toto prerozdelenie bolo postavené na počte mandátov, ktoré jednotlivé strany vo voľbách získali (aj keď nie úplne priamo úmerne). Ak nedôjde k zmene koaličnej zmluvy, nemusí už odrážať skutkový stav," skonštatovala.

Poukázala na to, že ak Kolíková zostane ministerkou, SaS bude mať de facto štyroch, nie troch ministrov, ako vyplýva z koaličnej zmluvy. "Na druhej strane, koaličná zmluva nie je legislatívny dokument," dodala.

"Doposiaľ sme mali možnosť pozorovať veľkú snahu o udržanie aktuálnej koalície pri moci, a preto predpokladám zdržanlivý postoj k tejto situácii a skôr snahu o bagatelizovanie štiepenia strany Za ľudí," dodala.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti