Môže inšpekcia vyšetrovať inšpekciu? V prípade čudného zásahu voči policajtom z NAKA je to tak

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Operatívcov z elitnej jednotky zablokovali na neoznačených autách ich kolegovia z inej zložky ešte v júli.

Operatívcov z Národnej kriminálnej agentúry zastavili tri neoznačené vozidlá v Pezinku ešte 22. júla. Tí smerovali na Úrad špeciálnej prokuratúry. Podľa vtedajších informácií portálu Aktuality.sk z vozidiel povyskakovali muži so zbraňami a kričali na policajtov elitného tvaru, aby vystúpili. Prehľadali im auto, lebo vraj mali informáciu, že môžu skrývať obvineného. Nikoho ale v kufri, ani nikde inde nenašli.

Operatívcom sa zákrok nepozdával, a tak chceli zavolať hliadku. No nestihli. Komando rýchlo odišlo. Bolo to deň po tom, čo inšpekčný tím zadržal takáčovca Csabu Dömötora, no v putách mali skončiť aj ďalší dvaja muži. Konkrétne Matej Zeman a Peter Petrov alias Tiger.

Zasahujúcim komandom malo byť práve komando zo Sobraniec, ktoré si na zadržiavaciu akciu privolala vtedajšia šéfka špecializovaného tímu z inšpekcie Diana Santusová. Tí vyšetrujú kauzu údajných manipulácií so svedeckými výpoveďami. Podozrivými sú okrem Tigra či Zemana aj vyšetrovatelia NAKA.

Operatívci, ktorých takto prehľadávali, podali trestné oznámenie. Stalo sa tak ešte v ten istý deň. Z Pezinka ale putovalo hneď na druhý deň práve na inšpekciu. Znamená to, že ich trestné oznámenie rieši tá istá inštitúcia, ktorej vyšetrovateľka tento zásah voči operatívcom NAKA nariadila.

Televízii Markíza to potvrdilo tlačové oddelenie ministerstva vnútra. „Môžeme potvrdiť, že Úradu inšpekčnej služby bolo doručené predmetné trestné oznámenie, pričom v danej veci bolo začaté trestné stíhanie. Vzhľadom k prebiehajúcemu vyšetrovaniu v súčasnosti nebudeme k tejto veci poskytovať bližšie informácie," uviedli v odpovedi na naše otázky.

Pýtali sme sa však aj na to, v akej veci vedú vyšetrovanie a či niekoho konkrétneho už obvinili. Na tieto otázky sme ale odpovede nedostali. Nie je teda jasné, ako zásah komanda vyhodnotili.

Niekoľko hodín po tomto zásahu voči operatívcom NAKA šéfke inšpekčného tímu Diane Santusovej dočasne pozastavili činnosť. Poslednou kvapkou mala byť práve táto akcia. No dôvodom boli podľa ministerstva vnútra množiace sa podozrenia, že pri vyšetrovaní nepostupovala v súlade so zákonom.

Urobili s ňou personálny pohovor, no tvrdia, že pochybnosti majú stále. Šéf ju preto posiela na detektor lži. Doteraz ho podľa informácií Markízy neabsolvovala. Diana Santusová sa však bráni, že postupovala tak ako mala a nič neporušila.

BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inšpekcia ministerstva vnútra

Dôležité udalosti