Námestník generálneho prokurátora v prípade V. Pčolinského kritizuje to, čo údajne sám praktizoval

Jozef Kandera.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vladimírovi Pčolinskému zrušil obvinenia aj preto, že kajúcnikov vyšetrovali v pozícii svedkov.

Kritizuje to, čo údajne sám praktizoval. Televízia Markíza zistila, že námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera údajne v minulosti schválil vyšetrovacie postupy, ktoré v prípade exriaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) spochybňuje.

Vladimírovi Pčolinskému zrušil obvinenia aj preto, že kajúcnikov vyšetrovali v pozícii svedkov. V kauze vraždy právnika Ernesta Valka, ktorú Kandera dozoroval, mu to však neprekážalo.

Jaroslav Klinka je recidivista, ktorý sa priznal, že bol v dome Ernesta Valka. So svojím kumpánom chceli u elitného advokáta lúpiť, napokon sa to skončilo tragicky. Strieľal údajne Jozef Radič.

Klinka sa rozhodol prehovoriť, keď ho zadržali pri nevydarenom prepade banky v Kremnici. Po tom, čo prejavil ochotu spolupracovať, ho vyšetrovateľ podľa našich informácií v roku 2017 opakovane vypočul ako svedka.

Ako svedok bol aj pri previerke výpovede na mieste, kde našli jeden z dôkazov. Ani raz pritom údajne nedošlo k dočasnému odloženiu jeho obvinenia napriek tomu, že sa k zločinu priznával.

Kauzu vtedy dozoroval prokurátor Jozef Kandera, terajší námestník generálneho prokurátora, ktorý, naopak, v uznesení o zrušení obvinení exšéfovi SIS konštatoval aj nasledovné: „Svedok je fyzická osoba odlišná od páchateľa. Nikto nemôže byť svedkom svojej vlastnej trestnej veci a nemožno páchateľa trestného činu považovať za svedka vo svojej vlastnej trestnej veci.“

V korupčnej kauze exriaditeľa tajnej služby bola pritom situácia obdobná. Kajúcnik Boris Beňa sa rozhodol spolupracovať a vypovedal o údajnom úplatku pre seba a pre Vladimíra Pčolinského.

Rovnako ako v prípade Klinku ho opakovane vypočuli ako svedka. Pri Klinkovi však Kandera ako dozorový prokurátor podľa našich zistení nezákonnosť postupu vyšetrovateľa nekonštatoval, následne Klinku obvinili a prípad sa skončil dohodou o vine a treste. Potvrdil ju aj súd, ktorý tiež procesné pochybenie nenašiel.

Chceli sme od Žilinkovho námestníka počuť vysvetlenie, prečo v jednom prípade mu kajúcnik v postavení svedka neprekážal a v kauze exšéfa SIS tento postup namietal. Kandera sa však s nami na túto tému nechcel baviť.

Generálna prokuratúra sa však zrejme vysvetľovaniu nevyhne. Maroša Žilinku si na tento piatok (10. 9.) predvolali poslanci parlamentu na zasadnutie ústavnoprávneho výboru. Pýtať sa chcú práve na kontroverzné zastavenia stíhaní v citlivých kauzách.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ernest Valko

Dôležité udalosti