Slovenská dvojica si za vraždu manželov v Písku odpyká 25 rokov

Pôvodne dostali doživotie.

Ján Moncoľ a Michaela Krajčová si odpykajú za vraždu českého manželského páru z januára 2018 v českom Písku 25-ročné tresty odňatia slobody.

Rozhodol o tom vo štvrtok (9. 9.) Najvyšší súd, ktorý tak zrušil rozsudok Krajského súdu v Trenčíne. Ten dvojicu pôvodne odsúdil na doživotné tresty odňatia slobody. V minulosti v prípade rozhodovali české súdy, ktoré dvojicu odsúdili na 27 a 28 rokov odňatia slobody.

Krajčová a Moncoľ mohli požiadať o výkon trestu na Slovensku, čo aj urobili. Dvojica si tak trest odpyká v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Rozhodnutie NS SR je právoplatné. KS v Trenčíne mal pôvodne uznať rozhodnutie českých súdov a nie zvyšovať trest.

Podľa NS SR by došlo k precedensu, respektíve k prejudikovaniu rozhodnutí cudzokrajných súdov. NS SR vo štvrtok upravil trest na trestnú sadzbu 25 rokov, platnú podľa slovenského Trestného zákona.

Pôvodne odsúdil v roku 2019 Krajský súd v Českých Budějoviciach Slovákov Moncoľa a Krajčovú na 27 a 28 rokov. Následne na začiatku minulého roka trest potvrdil aj odvolací Vrchný súd v Prahe. Podľa obžaloby odsúdení brutálnym spôsobom zabíjali pre peniaze, zavraždeným manželom ulúpili približne 400.000 českých korún.

Manželský pár, ako v minulosti uviedla TV Joj, vychovával Krajčovú ako svoju dcéru, tá vedela o úsporách. Muža zabili 25 ranami nožom a žene preťali tepnu. Pár nemal šancu prežiť. Po čine cez Slovensko odišli do Rumunska, kde ich chytila polícia.

Podľa českých sudcov boli manželia usmrtení veľmi brutálnym spôsobom a išlo skôr o masaker ako o jednoduché zabitie. Dvojica vrahov sa pred troma rokmi zaradila medzi najprísnejšie potrestaných Slovákov v Česku.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti