Európska centrála banka rozhodla o spomalení nákupov dlhopisov

Ilustračná snímka.
Zdroj: kaprik/shutterstock.com

Inflácia sa na prechodný čas bude pohybovať mierne nad dvojpercentným cieľom.

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok rozhodla o spomalení nákupov dlhopisov v rámci svojho pandemického programu nákupov aktív (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP). Ostatné parametre svojej menovej politiky ponechala bezo zmeny.

Rada guvernérov uviedla, že na základe spoločného posúdenia podmienok financovania a výhľadu vývoja inflácie je možné zachovať priaznivé podmienky financovania aj pri mierne pomalšom tempe čistého nákupu aktív v rámci PEPP v porovnaní s predchádzajúcimi dvomi štvrťrokmi.

Rada guvernérov ponechala kľúčovú sadzbu na nule, depozitnú sadzbu na -0,50 percenta a sadzbu na jednodňové refinančné operácie na 0,25 percenta. Rovnako nezmenila smerovanie očakávaní, nákupy aktív v rámci programu APP, svoju reinvestičnú stratégiu ani dlhodobé refinančné operácie.

Rada guvernérov očakáva, že v rámci podpory svojho symetrického dvojpercentného inflačného cieľa a v súlade s jej menovo-politickou stratégiou hlavné úrokové sadzby zostanú na aktuálnych úrovniach alebo ešte klesnú, kým neuvidí infláciu dosiahnuť 2 % výrazne pred koncom prognózovaného horizontu a nebude očakávať, že sa na tejto úrovni stabilizuje v strednodobom horizonte. To môže znamenať, že inflácia sa na prechodný čas bude pohybovať mierne nad dvojpercentným cieľom.

ECB bude pokračovať v programe nákupov aktív APP tempom 20 miliárd eur mesačne. Rada guvernérov naďalej predpokladá, že program nákupu aktív APP bude pokračovať, kým to bude potrebné na umocnenie stimulačného vplyvu nastavenia základných sadzieb. Program sa skončí až tesne predtým, ako ECB začne zvyšovať svoje kľúčové sadzby.

ECB bude pokračovať i v reinvestovaní plného objemu splátok istiny z dlhopisov, získaných v rámci programu nákupu aktív APP, ešte dlhší čas po tom, ako začne zvyšovať úrokové sadzby a v každom prípade tak dlho, kým to bude potrebné na zachovanie priaznivých likvidných podmienok a vysokého stupňa menovej akomodácie.

ECB takisto potvrdila rámec núdzového pandemického programu nákupov aktív PEPP na 1,85 bilióna eur. Program bude pokračovať flexibilným spôsobom, kým sa podľa Rady guvernérov neskončí obdobie koronakrízy, v každom prípade však minimálne do konca marca 2022

Rada guvernérov na základe spoločného zhodnotenia podmienok financovania a inflačného výhľadu predpokladá, že priaznivé podmienky financovania zostanú zachované aj pri nižšom tempe čistých nákupov v rámci PEPP v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma kvartálmi

Nákupy sa budú realizovať flexibilne v závislosti od situácie na trhu. Cieľom ECB je zabrániť sprísneniu podmienok financovania, čo by išlo proti snahe o neutralizáciu tlmiaceho vplyvu pandémie na očakávaný vývoj inflácie.

Rada guvernérov bude pokračovať v reinvestovaní istiny zo splatených cenných papierov nakúpených v rámci programu PEPP minimálne do konca roka 2023. Redukcia portfólia PEPP v budúcnosti bude v každom prípade prebiehať riadeným spôsobom, aby nenarušovala primerané nastavenie menovej politiky.

ECB bude naďalej poskytovať dostatočnú likviditu prostredníctvom refinančných operácií.
Rada guvernérov tiež vyhlásila, že je pripravená upraviť všetky svoje nástroje, ak to bude potrebné, na to, aby tempo rastu cien v strednodobom horizonte stabilizovalo na jej dvojpercentnom cieli.

FRANKFURT NAD MOHANOM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.