Bývalý šéf inšpekcie Adrián Szabó sa čoskoro postaví pred súd. Už vytýčili termín

Adrián Szabó.
Zdroj: TASR

Exfunkcionára vinia z prijímania úplatkov. K trestnej činnosti sa po dvoch mesiacoch priznal.

Adriána Szabóa zadržala NAKA ešte 3. júna. Hoci vtedy pred sudcom tvrdil, že je nevinný a žiadny úplatok neprijal, po dvoch mesiacoch vo väzbe sa priznal. S prokurátorom podpísal dohodu o vine a treste, ktorú ešte musí schváliť súd.

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová, ktorá bola predsedníčkou senátu v kauze vraždy Jána Kuciaka, vytýčila termín konania o dohode o vine a treste v prípade Adriána Szabóa na 4. októbra 2021.

Trest pre bývalého šéfa inšpekcie

„Menovanému sa navrhuje uložiť trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, ktorý sa podmienečne odkladá. Obvinenému sa zároveň navrhuje uložiť probačný dohľad v skúšobnej dobe, ktorá bola stanovená na päť rokov," informoval v auguste hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Súčasťou dohody o vine a treste je tiež návrh na uloženie peňažného trestu vo výške 25-tisíc eur a trestu prepadnutia veci (dvoch mobilných telefónov a televízneho prijímača). Obvinenému sa tiež navrhuje uloženie trestu zákazu činnosti, spojený s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu sedem rokov.

Televízor, mobily a hotovosť

Podľa vyšetrovateľa NAKA mal Adrián Szabó v rokoch 2016 až 2020 vynášať informácie riaditeľovi Národnej jednotky finančnej polície Bernardovi Slobodníkovi za účelom, aby sa vyhol trestnému stíhaniu aj osoby „jemu spriaznené". K schôdzkam malo dochádzať v nákupných centrách, v penzióne aj v priestore obchodnej spoločnosti.

Szabó mal poskytovať informácie z prípadov ako lustrácie novinárov, komunikácie z aplikácie Threema alebo kauzy Technopol. V rámci osobných stretnutí mal sľúbiť beztrestnosť niektorých osôb, ktorých sa prípady týkali.

Za to mal vziať šesťkrát hotovosť vo výške od 2 500 do 5-tisíc eur. Celkovo mal zobrať najmenej 20-tisíc eur, jeden televízor Panasonic v hodnote 2 890 eur a dva kusy mobilných telefónov iPhone a jeden mobil Samsung.

Bývalý šéf inšpekcie pred vyšetrovateľom na začiatku obvinenia popieral. Priznal však, že si prevzal televízor a mobily, no predmety nesúviseli s pracovnou činnosťou. Tvrdil, že si chcel televízor kúpiť za hodinky v hodnote 3 960 eur, ktoré mu vraj aj odovzdali.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme úplatky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.