Pokračoval proces s Aghom. Kováčik aj Fiľo uviedli, že o zmenkách nevedeli

Štefan Ágh na archívnej snímke.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, vylúčili na samostatné konanie.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku pokračovalo v piatok (10. 9.) hlavné pojednávanie so Štefanom Agh, obžalovaným v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza. Proces senát ŠTS odročil na koniec októbra.

Ako prvý svedok začal vypovedať prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Na proces sa dostavil obžalovaný, jeho substitučná obhajkyňa, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta, ako aj podnikateľ Milan Fiľo, ktorý vypovedal ako svedok.

V júli vypovedala svedkyňa a znalkyňa z Kriminalistického a expertízneho ústavu (KEÚ) Policajného zboru z odboru písmoznalectva. Vypovedal aj bývalý riaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth.

V prípade mesiac predtým vypovedali bývalí riaditelia TV Markíza, podnikateľ Jozef Dufčák a iní svedkovia. Prokurátor Šanta sa v júli vyjadril, že proces by sa mohol priblížiť do finále, teda mohlo by sa vyhlásiť dokazovanie za ukončené, pristúpiť k záverečným rečiam a napokon aj k vyhláseniu verdiktu. Ďalšie dve pojednávania sú vo veci naplánované na koniec septembra.

Kováčik: O zmenkách viem z médií

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik uviedol, že sa o existencii televíznych zmeniek TV Markíza dozvedel v roku 2016 z médií. Svedok sa pridržiaval svojej výpovede z roku 2019. Podľa vlastných slov sa bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska, keď vstúpil do politiky okolo roku 2001, opýtal, či sú ešte nejaké záväzky voči Markíze.

S obžalovaným sa spoznal počas rokovaní s podnikateľom Marianom Kočnerom, keď sa riešil odkup podielu v televízii. Podľa Kováčika približne v roku 2001 spomínal Rusko pri spore aj meno zavraždeného advokáta Ernesta Valka. Ozrejmil, že s advokátom sa niekoľkokrát stretol na spoločenských akciách, a nie pri rokovaniach o podieloch Markízy. Svedok zastupoval v rokovaní o ich odkupe podielnikov.

„Ja už som raz vo veci vypovedal a nemám čo k tomu dodať," povedal médiám pri odchode z pojednávacej miestnosti Kováčik.

Agha nepoznám, uviedol Fiľo

Podnikateľ Milan Fiľo uviedol, že Agha nepozná. O zmenkách sa dozvedel približne pred dvomi - tromi rokmi z tlače. Uviedol to ako svedok počas piatkového pojednávania so Štefanom Á. pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

„Neviem o tom nič. Dozvedel som sa o tom z tlače a potom až pri vypočúvaní. Nevedel som na začiatku, ani o čo ide," povedal. Svedok vypovedal len k odkupu podielov v TV Markíza v roku 2000. Vtedy odkúpil spoločne s prezidentom Slovenského futbalového zväzu Jánom Kováčikom podiel v televízii. „Nevedel som o žiadnych záväzkoch v TV Markíza. Nikdy som sa o takýto spor nezaujímal," vypovedal.

Pokiaľ by vedel, že existujú nejaké zmenky, nikdy by nevstúpil do vlastníckych práv televízie. On osobne mal lepšie vzťahy s Kováčikom ako bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom. Podľa vlastných slov s Ruskom nie je v kontakte desať až 15 rokov a Mariana Kočnera videl dva razy.

Podľa Šantu ukázali výpovede veľa

Piatkové výpovede Martina Fiľa a Jána Kováčika potvrdili podľa Jána Šantu dôvodnosť podania obžaloby na Štefana Ágha.

„Osobne si myslím, že sme sa z výpovede týchto svedkov dozvedeli veľmi veľa. Aj tieto dôkazy potvrdili dôvodnosť podania obžaloby. Svedkovia jasne vypovedali, že nemali o zmenkách žiadne vedomosti a ak by o nejakom ručiteľskom záväzku Markízy vedeli, vôbec by nevstupovali do Markízy," povedal Šanta.

Na odročenom pojednávaní v októbri chce obžalovaný predložiť ako dôkaz neznámu obálku.

„S týmito tajomnými obálkami a listinami operoval už v prípravnom konaní. Ja som hlboko presvedčený, že som sa ako prokurátor s týmto návrhom vysporiadal. Súd má k dispozícii dôkaz z mojej strany, ktorý spochybní tieto snahy obžalovaného o predkladanie nejakého relevantného dôkazu. Bližšie sa ale vyjadriť nemôžem, lebo je to vykonávanie dôkazov v utajenom režime,“ zdôraznil prokurátor.

Samostatné konanie

Pojednávanie s Ághom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky nesfalšoval a ním podpísané zmenky sú pravé. Obžalobu podal Šanta v júni minulého roka. Zmenky boli v sume 34,5 milióna eur.

Štefan Ágh v minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej 12. januára tohto roka Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska a podnikateľa Mariana Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody.

Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

PEZINOK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štefan ágh

Dôležité udalosti