Aj tretí pokus o odvolávanie Mikulca v parlamente presunuli na riadnu schôdzu

Roman Mikulec.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Plénum nebolo uznášaniaschopné.

Aj tretí pokus opozičného Smeru-SD odvolať ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) presunuli poslanci na riadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR, ktorá sa začína 16. septembra. Pri piatkovom otvorení mimoriadnej schôdze o Mikulcovom odvolávaní sa neprezentoval dostatok poslancov, plénum nebolo uznášaniaschopné.

Koalícia takýto postup avizovala už vopred. Rovnako postupovali poslanci aj v predchádzajúcich dvoch pokusoch v júli a auguste, keď opozícia podala návrh na ministrovo odvolanie. Návrhy sa pre neuznášaniaschopnosť poslancov presunuli na najbližšiu riadnu schôdzu. Smer-SD takúto obštrukciu kritizuje. Koalícia hovorí, že sa nechce zúčastňovať na divadle organizovanom Smerom-SD.

Okrem poslancov Smeru-SD sa pod návrh podpísali nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu a aj Martin Čepček, ktorý nedávno odišiel z klubu OĽANO.

Opozícia Mikulcovi pri pokusoch o jeho odvolanie vyčíta situáciu v rezorte a polícii, podozrenia z poberania úplatkov i to, že sa mal údajne stretávať s členom bratislavskej skupiny takáčovcov Matejom Zemanom v jeho byte, kde mali preberať koordinovanie výpovedí. Dôvodom na jeho odvolanie má byť podľa opozície aj to, že mal prerušiť policajný zásah voči Zemanovi a ďalším dvom svedkom.

Opoziční poslanci tiež v návrhu na odvolanie Mikulca tvrdia, že rozhodnutie Generálnej prokuratúry (GP) SR o zrušení obvinení pre exriaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského je dôkazom manipulácie trestného konania. Politickú zodpovednosť za postup orgánov musí podľa opozície znášať minister vnútra. Predkladatelia tvrdia, že Mikulec koordinoval zadržanie a obvinenie Pčolinského na politický pokyn.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Roman Mikulec

Dôležité udalosti