Ekzémy, vyrážky či akné. Prečo sa na jeseň zhoršujú kožné ochorenia a ako sa ich zbavíte?

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/mapo_japan

Pomôže dostatočný pitný režim aj správna kozmetika.

Leto sa pomaly ale isto končí a s ním aj príjemné horúce počasie. S nástupom sychravých dní, vlnených svetrov a prehriatych miestností sa mnohým ľuďom zhoršujú dermatologické problémy ako akné, vyrážky či ekzémy.

Ide o prirodzenú reakciu imunitného systému, ktorého súčasťou je aj pokožka, na teplotnú zmenu. Obranyschopnosť je laicky spojovaná s obranou proti infekciám, preto imunitný systém zasiahne, až keď sa niečo deje.

„Imunitný systém je v skutočnosti v neustálej činnosti. Funguje ako určitý strážca a to, čo vyhodnotí ako hrozbu, sa snaží zlikvidovať pomocou spustenia obranného zápalu, ktorý musí následne aj stlmiť. Ide o veľmi zložité procesy, ktoré ak sú narušené, vznikajú nepriaznivé dôsledky,“ uviedla dermatologička Nina Benáková pre portál mojezdravi.cz.

Prečítajte si aj: Prvá pomoc: Vyťahovanie jazyka prstami a čakanie na záchranku je nesprávne

Nie nadarmo sa hovorí, že niekto „nie je vo svojej koži“. Koža totiž odráža naše duševné aj telesné procesy. „Predovšetkým je bariérou medzi vonkajším svetom a naším organizmom. Chráni nás pred fyzikálnymi a chemickými vplyvmi (ultrafialové žiarenie, tlak, teplo, chlad), mikróbmi a mnohým iným. Pokožka tak denne musí reagovať mechanicky aj imunologicky na celý rad vplyvov a pritom udržať krehkú rovnováhu, ktorá je pre fungovanie a prežitie každej bunky nevyhnutná. K tomu potrebuje predovšetkým dostatok vody,“ uvádza lekárka.

Čo áno a naopak, čo nie

Podľa lekárky je prvým liekom na problémy s pleťou dostatočný príjem vody. Práve vďaka vode sa naša koža nebude vysušovať. Neuškodí jej ani neprevzdušné oblečenie, prekúrená miestnosť, horúci kúpeľ či nevhodná kozmetika.

Hovoríme samozrejme o klasickej čistej, pitnej vode. Nerátajú sa, a skôr by ste mali vylúčiť, nápoje, ktoré sú močopudné ako alkohol či káva. Na pokožku majú často vplyv aj diéty a detox, keďže sa organizmus prečisťuje, väčšinou sa to odrazí aj na pleti.

Liečba

V prípade, že vás trápi problematická suchá pleť, zamerajte sa na kozmetické prípravky obsahujúce emolienciá. Ide o masti, krémy, mlieka či spreje, ktoré sa nanášajú v tenkej vrstve a svojim zložením sú schopné udržiavať vodu v pokožke. Okrem toho ju tiež upokoja, zvláčnia a často majú aj hojivé, protizápalové, dezinfekčné a protisvrbiace účinky.

Zdroj: shutterstoc.com/goffkein.pro

Dostupné sú bežne v predajniach s kozmetikou či v lekárňach a odporúčajú sa aj pre osoby s ekzémovou a citlivou pokožkou. Zapamätajte si, že sprchový olej sa úplne z tela neumýva, ale sa len zľahka oplachuje. Vďaka tomu zanechá na koži určitý ochranný film, ktorý funguje ako ochranná vrstva. Vyvarujte sa arómam, často pokožku dráždia.

Ako sme už uviedli, aplikovať by ste ich mali v tenkej vrstve po umytí, pokojne aj viackrát denne. Avšak, suchú a podráždenú pokožku by sa nemali vystavovať častému umývaniu. Namiesto dlhého kúpeľu v horúcej vode zvoľte rýchlu sprchu vlažnou vodou.

Každopádne, toto sú len doplnkové rady a „lieky“. Určite by ste nimi nemali nahradiť lieky od dermatologičky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti