Pápež dostane na Slovensku niekoľko pozorností. Takéto dary mu pripravili v miestach, ktoré navštívi

Jeden z košických darov pre pápeža - prstienok a krížik od mladých z bieleho zlata.
Zdroj: TASR

V Košiciach ho čaká niekoľko darov.

Pápež František dostane počas návštevy Slovenska niekoľko pozorností. Dary si okrem prezidentky Zuzany Čaputovej pripravili aj zástupcovia miest, samospráv aj arcibiskupstiev.

V Košiciach ho čaká niekoľko darov - kniha, kalich, prsteň či socha. Ide o predmety, ktoré vyrobili lokálni umelci.

V každom z nich sa skrýva množstvo symboliky, ktorá bude pápežovi pripomínať východ Slovenska. Radnica odovzdá knižnú publikáciu s kresbami deti z Luníka IX a sochu patrónky mesta sv. Alžbety Uhorskej. Šamotová hlina, z ktorej je vyrobená, má pripomínať tradíciu keramiky.

Prečítajte si aj: Protokol, jedlo, oblečenie: Zisťovali sme, čo je pri pápežovi povolené a čo nie

Predstavitelia kraja stavili na liturgické predmety. Špeciálny kalich s paténou v sebe nesie odkazy na blahorečenú Annu Kolesárovú, ktorá pochádzala z Košického kraja.

Kalich má 33 centimetrov (Ježiš sa dožil 33 rokov), paténa má 16 centimetrov (vek, ktorého sa dožila Anna Kolesárová). Spolu 53 sedmokrások je ako modlitba Zdravas Mária v ruženci.

Dary z Košíc doplní Košická arcidiecéza. Venuje sochu svätého Ondreja z lipového dreva, zlatý prstienok a krížik od mladých, ako aj ľanový obrus zo sociálnej dielne.

Prešov

Gréckokatolíci v Prešove darujú pápežovi Františkovi kópiu ikony bohorodičky z obce Klokočov. Veria, že je zázračná, pretože pred vyše 350 rokmi ronila slzy.

Taktiež mu darujú vyrezávaný kríž, ktorý bude súčasťou slávenia 14. septembra, pričom pápež ním bude požehnávať veriacich.

Taktiež mu darujú umelecky spracovaný opál z opálových baní pri Prešove. Primátorka mesta prinesie pápežovi dielo, ktoré na objednávku vyrobil miestny umelec. Bližšie informácie však neuviedli. Dodali len, že ide o živý dar s národným sakrálnym a zároveň silným regionálnym rozmerom.

Šaštín-Stráže

Zo Šaštína-Stráží si pápež ako dar odnesie baziliku Sedembolestnej Panny Márie. Ten vytvorila umelkyňa, a to špeciálnou technikou spracovania skla.

Netradičný obraz hrá farbami aj vďaka drvenému farebnému sklu. Obraz je osadený v dubovom ráme. Aj ten je originálny, vyhotovili ho z trámu pochádzajúceho zo stavby baziliky.

Pápež dostane dar aj od premiéra i prezidentky. Čo konkrétne to bude, neprezradili. Prezidentský palác len upresnil, že je to symbolický dar, ktorý má praktickú hodnotu a bude reprezentovať Slovenskú republiku.

Viac v reportáži Veroniky Krempaskej, Martina Jedináka a Sone Cipínovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti