Veľké plány slovenských operátorov s 5G: Film si niekde stiahnete aj za sekundu

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Zlepší sa aj posielanie videí z hromadných podujatí.

Sťahovanie filmov za sekundu, posielanie videí z hromadných podujatí bez zlyhania. Rýchlosť 5G siete už môžu využívať obyvatelia viacerých lokalít na Slovensku. Operátori sľubujú ešte širšie pokrytie.

Časy, kedy sa operátori chválili sťahovaním pesničiek za pár sekúnd sú už dávno preč, dnes musí za jednu sekundu prejsť vzduchom celovečerný film. Lusknutím prsta aj celý hudobný album vo vysokej kvalite.

„Doteraz tie rýchlosti, ktoré dosahovala 4G sieť v tom najlepšom pokrytí, boli okolo 250 MB za sekundu pri 5G hovoríme o štvornásobne vyššej prenosovej rýchlosti alebo odozve toho zariadenia," vysvetľuje produktový manažér O2 Ondrej Ličko.

Pri takýchto číslach si operátori poradia aj s fanúšikmi na hromadných podujatiach, keby chceli naraz posielať videá cez mobily.

„Tam, kde sme pri 4G boli na úrovni 15 - 20 megabitov za sekundu, teraz to ide 80 - 90, takže tie videá chodia 4-5 krát rýchlejšie," tvrdí hovorca Slova Telekom Michal Korec.

Kto rýchlosť pocíti najviac, sú hráči v online priestore a nielen oni.  „Potrebujú okamžité reakcie siete, to isté platí napríklad aj pre medicínu a iné priemysly, ktoré to vedia využiť najlepšie," uvádza hovorca spoločnosti Orange Tomáš Palovský.

Technológia je drahá, no operátori s ňou majú veľké plány. Aké? Dozviete sa v reportáži Braňa Tomagu:BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme 5G

Dôležité udalosti