Zdražie mlieko a mäso alebo slovenské produkty nahradí lacnejší dovoz?

Ilustračná snímka.
Zdroj: nodff/shutterstock.com

Očakáva sa nárast cien krmiva pre kravy a ošípané.

Ceny obilovín sú na dlhodobých maximách. Nakŕmiť kravy a ošípané tak stojí viac peňazí. Zdražie preto mlieko a mäso na pultoch obchodných reťazcov alebo budú straty zo zvýšených vstupných nákladov opäť znášať len poľnohospodári?

Ak chceme nadojiť mlieko, naporciovať mäso, zvieratá musia žrať. Do válovov ide najmä kukurica, repka, sója, či pšenica, alebo hotové kŕmne zmesi z nich. Kukurica v Európe medziročne zdražela až o vyše 60 percent.

Podľa Jozefa Rebra zo Zväzu výrobcov kŕmnych zmesí, skladovateľov a obchodných spoločností sa táto skutočnosť preniesla tak, že ceny medziročne rástli asi o 10 až 15 percent.

Poľnohospodárske družstvá by potrebovali, aby od nich spracovatelia začali kupovať mlieko a mäso za viac peňazí. A to čo najskôr. Za kilo bravčového dostanú chovatelia od spracovateľov asi euro.

Zdroj: Shutterstock / Elisabeth Aardema

Podľa predsedu poľnohospodárskeho družstva v Ludrovej Miroslava Štefčeka by sa cena mala pohybovať v rozpätí 1,20 až 1,30 eura za kilogram. „Nemajú ochotu vykupovať drahšie a sú tlačení ich predajnými cenami do obchodných reťazcov," tvrdí.

Na pultoch mlieko a mäso zdražieť nemusí. Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič hovorí, že cena sa premieta alebo sa o nej diskutuje oveľa skôr, ako vzniká problém. „Niektoré výkyvy sa dokážu vstrebať v rámci systému. Na jeseň začínajú tieto rokovania so všetkými dodávateľmi o zmluvách na budúci rok," vysvetlil.

Mäso môžu kúpiť lacnejšie

A navyše spracovatelia, ako i reťazce, môžu nakúpiť lacnejšie od zahraničných chovateľov. A tým našim sa to môže do konca roka skomplikovať ešte viac. „Je predpoklad, že cena kŕmnych zmesí pôjde i naďalej hore. Môže sa to negatívne odraziť i v tom, že sa zníži živočíšna produkcia," myslí si Rebro.

Podľa Andreja Wallnera z odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva v súčasnosti pripravuje agrorezort, v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom, mimoriadnu pomoc, ktorá by mohla pomôcť chovateľom preklenúť túto situáciu.

Na to, aby mohli rozmýšľať aj o vzdialenejšej budúcnosti, potrebovali by rovnaké dotácie ako inde v Európskej únii.

Reportáž spracovali Marek Šilhavík a Mário Kermiet.


LIPTOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obilie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.