Rodičia školákov siahajú hlboko do vrecka. Okrem pomôcok ich čaká ďalší výdavok

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Ide o príspevok do takzvaného Združenia rodičov.

Písacie potreby, učebnice, pracovné zošity, prezuvky, školský klub, obedy. Začiatok školského roka je náporom na peňaženky rodičov. Okrem menovaného ich čaká ďalší výdavok, takzvaný poplatok do Združenia rodičov. Málokto však vie, že tento príspevok je dobrovoľný. Stačí, ak o tom rodič na prvom rodičovskom informuje školu.

Združenie rodičov je občianske združenie. Podľa zákona je členstvo v ňom dobrovoľné. A takisto dobrovoľne z neho možno vystúpiť. Z toho vyplýva, že rodič, ktorý neprejavil slobodnú vôľu, nie je viazaný žiadnymi uzneseniami rady rodičov. A tieto poplatky nie je povinný zaplatiť.

Ľuboš Tužinský zo Štátnej školskej inšpekcie hovorí, že napríklad na Základnej školy na Ostredkovej ulici v Bratislave rodičia platia do združenia 25 eur. Väčšina s poplatkom súhlasí.

„Tieto finančné prostriedky potom využívajú na rôznych súťažiach, ktoré v škole máme, na odmeňovanie žiakov. Alebo keď ide trieda do školy v prírode, kedy nakupujú učitelia rôzne darčekové predmety," hovorí riaditeľka školy Erika Drgoňová.

Nie každý si však môže dovoliť poplatok zaplatiť. Takíto rodičia sa potom dostávajú do konfliktu so školou.

„Niektoré prípady sú veľmi vážne. Tam sú slobodné matky, ktoré majú dve deti a manžel im neplatí výživné. A teraz im prídu takéto poplatky. Aj keď by to bolo len 50 eur. Dve deti, dvakrát 50, to už je sto. Niektorí na to nemajú, potom sa stáva, že ich predvolávajú na výbor a je to ponižujúce," opisuje Tužinský.

Riešením je podľa štátnej školskej inšpekcie netrvať na rovnakom poplatku od všetkých rodičov.

Viac sa dozviete z reportáže Moniky Grznárovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poplatky

Dôležité udalosti