Keď pápež pristával v Bratislave, v meste bol tichý protest za odluku cirkvi

Protest odluky cirkvi od štátu.
Zdroj: TV Markíza

Organizátori však zdôrazňujú, že toto nie je protest proti nemu.

V čase príletu pápeža na Slovensko sa v Bratislave konal protest, ktorý opätovne vyzýval na odluku cirkvi od štátu. Akcia nebola zameraná proti návšteve Svätého otca. Naopak, pápeža žiadajú, aby sa stretol s obeťami sexuálneho zneužívania kňazov.

Organizátori však zdôrazňujú, že toto nie je protest proti nemu. „Využili sme príležitosť, že pápež František prichádza na Slovensko. A keďže je vlastne druhá strana tohto sporu odluky aj Vatikánskych zmlúv, na ktoré sme chceli poukázať, tak nám to prišlo vhodné. Možno si ten protest všimne, nejakí poradcovia mu povedia, že aj takéto témy sa na Slovensku riešia," vysvetlil organizátor a predseda OZ Ethos Metod Rybár.

Nespokojnosť vlastne tkvie v tom, že KBS a cirkev napomáha tvorbe ultrakonzervatívných politík, ktoré porušujú základné ľudské práva. „Rímskokatolícka cirkev vyvíja veľmi veľa aktivít na to, aby potláčala práva iných. Predovšetkým práva žien zaobchádzať so svojim telom, alebo akékoľvek právo LGBT ľudí na rodinu," tvrdí Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.

Protestujúci podporili aj sexuálne obete kňazov. „Snažíme sa upozorniť na to, že obete sexuálneho zneužívania v cirkvi sa snažili stretnúť s pápežom, aby ich podporil a biskupi a kňazi už nemohli tvrdiť, že takéto problémy slovenská katolícka cirkev nemá," konštatoval bývalý cirkevný sudca Ján Rozek.

Protest podporila koaličná SaS. Tá sa neúspešne pokúsila presadiť odluku cirkvi od štátu aj do programového vyhlásenia vlády.

„Dlhodobo pracujeme na tejto otázke. Máme pripravený aj zákon. Dokonca pani ministerka ma ide prijať v najbližších dňoch, chceme sa stretnúť v tejto otázke. Takže budeme diskutovať a hľadať spoločné riešenia, ako keďže sme už nie štvorkoalícia, ale trojkoalícia, musíme nájsť spoločnú reč v tejto otázke," zdôraznil liberálny poslanec Miroslav Žiak.

Organizátori protestu predstavili aj webstránku s formulárom a návodom, ako vystúpiť z akejkoľvek cirkvi a náboženskej spoločnosti.

Reportáž spracoval Martin Prôčka.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.