Tento muž je pre omšu v Šaštíne nenahraditeľný, ale hrať pred pápežom nebude prvýkrát

Organista Vladimír Kopec, ktorý bude hrať na omši v Šaštíne.
Zdroj: TV Markíza

Hrával už aj jeho predchodcovi Benediktovi XI. na audienciách.

Pápež František je už na Slovensku a z jeho prítomnosti u nás sa tešia i na miestach, kam nepríde. Na vzácnu návštevu sa pripravovali veriaci či organista. Zabrať v nedeľu (12. 9.) dostali aj kostolné zvony.

Posledné detaily v nedeľu (12. 9.) dolaďoval aj organista Vladimír Kopec z nitrianskej hradnej katedrály, ktorého oslovil priamo Vatikán a v stredu (15. 9.) zahrá na omši v Šaštíne.

„To boli prebdené noci, keď sa všetko dávalo dokopy - komponovalo, aranžovalo pre orchester. Táto fáza je už našťastie za nami a už nás čaká iba zvuková skúška deň pred svätou omšou v Šaštíne, kedy tam celý zbor a orchester bude nazvučený," vysvetlil.

V blízkosti pápeža to pre tohto organistu nebude premiéra. „Ja už som tú česť mal, pretože som študoval v Ríme. Už pápežovi Benediktovi XI. som niekoľkokrát hral počas audiencií, rovnako tak aj svätému otcovi Františkovi vo vatikánskej bazilike," zaspomínal si.

Jeho náhradník na stredu vraj neexistuje a ako nám prezradil modlí sa, aby mu zdravie vydržalo a bol schopný tam sedieť za organom.

V čase, keď v Bratislave pristálo lietadlo s pápežom Františkom, sa po Slovensku na 12 minút rozozvučali zvony všetkých katolíckych kostolov.

Reportáž spracoval Jakub Takáč.

TV Markíza pripravuje sériu mimoriadnych relácií o návšteve pápeža Františka na Slovensku. Moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová bude veľkú spravodajskú udalosť rozoberať s viacerými zaujímavými hosťami. Podrobnosti nájdete v našom článku .

NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.