Pápež František pokračuje v pastoračnej návšteve, obmedzenia čakajú Bratislavu, Prešov aj Košice

Pápež František.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Pápež sa síce presúva na východ, ale ráno a podvečer môžu problémy s dopravou aj v hlavnom meste.

Tretí deň návštevy pápeža Františka bude mať hlavne pastoračný charakter. V Prešove bude celebrovať liturgiu sv. Jána Zlatoústeho , na ktorej ohlási homíliu. V závere liturgie slávnostne korunuje ikonu klokočovskej Matky Božej, ktorá pred 351 rokmi zázračne slzila.

Prešov sa stane miestom, kde sa Svätý Otec stretne s gréckokatolíckou cirkvou. Prvýkrát mesto navštívil Ján Pavol II. v roku 1995.

Popoludní bude mať stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX a mládežou na štadióne TJ Lokomotíva. Tak ako v Bratislave, aj na východe Slovenska budú platiť dopravné obmedzenia, v podvečer pribudnú niektoré v Šaštíne. Tu je ich prehľad.

Bratislava

So zdržaním treba počítať v predpoludňajších hodinách najmä v okolí Horského parku v Starom meste, v Mlynskej doline, na diaľnici D2 od Lamača a od hraničného priechodu z Rakúska a Maďarska a diaľničný obchvat D1 po Zlaté Piesky.

Zdroj: Facebook/Polícia SR

V popoludňajších hodinách treba počítať so zdržaním hlavne na diaľničnom obchvate D1 a diaľnici D2 od hraničného priechodu z Rakúska a Maďarska, Mlynskú dolinu a v Starom meste okolie Horského parku:

 • hraničný priechod Brodské - Břeclav, smer SR pre nákladnú dopravu: 05.30 - 07.30 hod.

 • hraničný priechod Jarovce - Kittsee a Čunovo-Rajka, smer SR pre nákladnú dopravu: 06.30 - 08.00 hod.

 • Lesná, Ul. Prokopa Veľkého, Brnianska, križovatka Patrónka, Mlynská dolina, diaľnica D2 (obchvat), diaľnica D1 (obchvat), Ivánska cesta: 07.00 - 08.00 hod.

 • hraničný priechod Jarovce - Kittsee a Čunovo - Rajka, smer SR pre nákladnú dopravu: 19.00 - 20.00 hod.

 • diaľnica D2 od Pečni smer Most Lafranconi: 19.00 - 20.00 hod.

 • Ivánska cesta, diaľnica D1 (obchvat), diaľnica D2 (obchvat), Mlynská dolina, križovatka Patrónka, Brnianska, Ul. Prokopa Veľkého, Lesná: 19.00 - 20.00 hod

Zmeny nastanú aj v MHD. Všetky informácie, ktoré bude pribežne dopravný podnik aktualizovať na tejto stránke alebo na sociálnej sieti.

Prešov

Zdroj: Facebook/Polícia SR

 • od 06.00 h bude vylúčená doprava nad 3,5 t od križovatky ulíc Levočská, cesta I/18 a Obrancov mieru, cesta I/68 v úseku ulíc na ceste I/68 Obrancov mieru, Pod Kalváriou, Pražská (v mapke bod 4). Vylúčená doprava bude vedená po obchádzkovej trase (v mapke bod 3).

 • úplná uzávierka jazdného pásu cesty I/68 ul. Pražská v úseku od okružnej križovatky ZVL po zimný štadión: od 06.00 hod. do ukončenia opatrení cca 17.00 hod. (v mapke bod 5).

 • obmedzenia na diaľnici sa budú dotýkať hlavne vozidiel nad 3,5 t

 • počas prejazdu Svätého Otca po diaľnici bude doprava na D1 úplne uzatvorená v smere od Košíc do Prešova: od 08.30 hod. do 10.00 hod. V danom čase bude doprava nad 3,5t v smere Prešov - Košice na diaľnici D1 vylúčená. Obdobne budú uplatňované opatrenia pri odjazde Svätého Otca. To znamená, že doprava na diaľnici v smere Prešov - Košice bude v čase od 12.00 hod. do 13.30 hod. úplne vylúčená. Jazda opačným smerom smer Košice - Prešov bude povolená iba pre vozidlá do 3,5t. Zároveň s vylúčením dopravy bude potrebné počítať aj s operatívnym uzatvorením ulice Pražská a Petrovianská.

Zdroj: Prezídium PZ SR

Uvedené časy sú podľa polície orientačné, môžu sa operatívne meniť podľa programu. Verejnosť preto vyzýva, aby zvážili svoj presun v uvedených časoch a na miestach, počas ktorých budú dopravné obmedzenia, v opačnom prípade budú musieť počítať so zdržaním.

Polícia taktiež apeluje na dodržiavanie pokynov policajtov, ktorí budú zabezpečovať plynulosť cestnej premávky a verejný poriadok.

 Prešovská MHD bude v utorok (14. 9.), v deň návštevy pápeža, premávať v špeciálnom režime. Pre niektoré linky budú platiť organizačné zmeny už o deň skôr, platiť budú aj obmedzenia.

Zdroj: presov.sk

„Uzávierky ciest sa dotknú aj organizácie liniek mestskej hromadnej dopravy. Prvé dopravné obmedzenia súvisiace s návštevou Svätého Otca v meste Prešov vstúpia do platnosti už v pondelok (13. 9.). Zmena premávky sa v tento deň dotkne siedmich liniek," povedal hovorca mesta Vladimír Tomek.

Viaceré linky budú mať skrátenú trasu alebo pôjdu obchádzkovou trasou. Niektoré zastávky nebudú obsluhované. „V deň návštevy bude v platnosti mimoriadny cestovný poriadok pre linky č. 1, 5, 7, 8, 24, 34, 34A a 38. V tento deň nebudú premávať školské spoje A, E, H, J a P. Zmena premávky sa v tento deň dotkne desiatich liniek," priblížil.

V utorok bude preprava v celej sieti prešovskej MHD bezplatná, platí to pre prvé aj druhé tarifné pásmo. Pre individuálnu dopravu bude v meste 4 600 parkovacích miest na záchytných parkoviskách. Viac informácií nájdete na webe mesta Prešov.

Košice

So zdržaním treba počítať v predpoludňajších hodinách najmä na príjazdovej ceste k letisku v košickej mestskej časti Pereš, ďalej na frekventovanom úseku Mosty VSS, Južnom nábreží, Prešovskej ceste a smerom na diaľnicu D1 smer Prešov.

V čase obeda treba v Košiciach počítať so zdržaním na úseku v smere z diaľnice D1 na Hlavnú ulicu v Košiciach. V popoludňajších hodinách treba so zdržaním počítať najmä frekventovaných úsekoch ako je sídlisko Mier, Južné nábrežie, Mosty VSS:

Zdroj: Prezídium PZ SR

 • uzavreté cesty v bezprostrednej blízkosti štadióna Lokomotíva, a to ulica Za štadiónom, Kavečianska ulica a Kostolianska cesta, Čermeľská cesta bude uzatvorená od 6.00 h
 • vstup do mesta Košice v smere od Rožňavy až po diaľnicu D1 (po vonkajšom obchvate mesta – mestská časť Pereš, Mosty VSS, Južné nábrežie, Prešovská cesta, diaľnica D1) bude od 8.30 h dočasne úplne uzatvorený pre všetky druhy dopravy
 • cesta v úseku diaľnica D1 – Zelený dvor – Prešovská cesta – Hlinková ulica – Komenského ulica bude od 12.00 h dočasne úplne uzavretá. Na vstup do mesta polícia odporúča použiť v tomto čase iný smer, respektíve presun cez ostatné mestské časti.
 • vstup na sídlisko Luník IX po 14.00 h nebude dočasne možný, a to ani pre obyvateľov aj napriek tomu, že sa preukážu, že tam bývajú
 • Čermeľská cesta bude prejazdná obojsmerne: zo štyroch jazdných pruhov budú k dispozícii dva
 • vonkajší obchvat mesta Košice, a to so začiatkom na Komenského ulici, následne Hlinkovú ulicu, Prešovskú cestu, Južné nábrežie, Mosty VSS, Červený rak až po Luník IX bude od 15.00 h dočasne úplne uzavretý

 • úsek Luník IX – Červený rak – Mosty VSS – Južné nábrežie – Prešovská cesta – Hlinková ulica – Národná trieda – Kavečianska ulica – štadión Lokomotíva bude dočasne uzavretý od 16.00 h

 • cesta od štadióna Lokomotíva – Kavečianska ulica – Národná trieda – Hlinková ulica – Prešovská cesta – Južné nábrežie – Mosty VSS – Červený rak – mestská časť Pereš – letisko bude dočasne uzavretá približne od 17.00 h

Dôležité upozornenie: kamiónová doprava nad 3,5 tony na diaľnici a obchvate mesta Košice bude v oboch smeroch uzavretá zatvorená.

Zdroj: Facebook/Polícia SR
 

V deň stretnutia bude doprava v Košiciach s istými obmedzeniami a k štadiónu Lokomotíva a k Luníku IX sa nebude možné dostať osobnými autami alebo autobusmi. Tie budú odstavené na záchytných parkoviskách.

Košická MHD budú premávať podľa cestovných poriadkov v režime školské prázdniny. Na zabezpečenie prepravy návštevníkov podujatí s pápežom Františkom bude slúžiť kyvadlová doprava, niektoré linky budú posilnené. Viac nájdete tu:

 • linky smerujúce na Luník IX budú premávať v čase od 08.00 do 14.00 a následne od 17.00 do 20.00 h

 • linky smerujúce na Okresný úrad / Havlíčkovu budú premávať v čase od 8.00 do 15.00 h a následne od 18.00 do 22.00 h

 • linka č. 23 bude prerušená v časoch od 8.00 do 10.00 h a od 15.30 do 18.00 h so súvisiacimi zrušenými odchodmi zo Staničného námestia a letiska

Šaštín

Posledným mestom, v ktorom bude počas pastoračnej návštevy pontifik, je Šaštín, kde sa pridá k pútnikom pri bazilike. Kontrolné body pre vstup na podujatie sa otvárajú pre návštevníkov v utorok, 14. 9. od 22.00 h.

 • Sektory a vstupy na omšu sa uzavrú: 15.9. o 08.00 h ráno.

 • Žiadame veriacich a návštevníkov svätej omše, aby si vopred naplánovali príchod a presun do sektorov s dostatočným časovým predstihom.

Parkovanie v okolí podujatia je pre príjazd autobusov vopred stanovený a pre návštevníkov, ktorí prídu osobnými autami, sú vyčlenené parkoviská podľa smeru príjazdu. Z odstavných plôch sa budú návštevníci presúvať pešo po vyznačenej trase, ktorá vedie po ceste. Odhadovaný čas presunu je približne 20-25 min.

Zdroj: Facebook/Polícia SR

Vzhľadom na to, že návštevníci prechádzajú na miesto podujatia po komunikácii, aj vo večerných a neskorých nočných hodinách, je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť. Použite reflexné prvky.

Uzavretie mesta Šastín - Stráže a okolitých ciest:

 • uzatvorenie mesta Šaštín - Stráže: 14. 9. 2021 cca od 16.00 hod. - vstup do mesta bude umožnený najmä osobám, ktoré v meste bývajú, pracujú, návštevníkom a organizátorom.

 • otvorenie parkovísk pre návštevníkov: 14. 9. 2021 o 18.00 hod

Obchádzková trasa

Bude zabezpečená prenosným dopravným značením po trase Senica - Borský Mikuláš - Lakšárska Nová Ves - Borský Sv. Jur - Sekule - Kúty. Ich opisy nájdete na tejto stránke, kde sú aj vlakové spojenia do tohto pútnického miesta.


PREŠOV, KOŠICE/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti