Pápež František sa podvečer stretol s arcibiskupom Bezákom

Robert Bezák a pápež František
Robert Bezák a pápež František Zdroj: Vatican News

Oficiálny pondelkový program sme monitorovali minútu po minúte.

Pápež František v nedeľu odštartoval prvú oficiálnu návštevu a apoštolskú cestu Slovenska. Druhý deň zo svojej štvordňovej návštevy absolvoval v Bratislave. Čakal ho oficiálny program s prezidentkou Zuzanou Čaputovou ako aj uvítací ceremoniál, ktorý sa uskutočnil na prednom nádvorí Prezidentského paláca.

Pondelkový program a situáciu na Slovensku v súvislosti s návštevou Svätého Otca sme monitorovali minútu po minúte tu.

19.16 - S pápežom Františkom sa stretol aj premiér Eduard Heger spolu so svojou rodinou. Podľa predsedu slovenskej vlády pápež ocenil, že na Slovensku videl veľa mladých rodín s deťmi. „Preňho je to znakom, že Slovensko má pred sebou skvelú budúcnosť," povedal Heger.

18.50 - „Veľmi ľúbi ľudí. Nerozlišuje, že toto je dieťa z úplnej alebo neúplnej rodiny. Za toto som sa mu poďakoval, že aj tým Cirkev posúva dopredu," povedal predseda parlamentu po stretnutí s pápežom," povedal po stretnutí s pápežom predseda parlamentu Boris Kollár, ktorý má 11 detí s desiatimi ženami, pričom s ani jednou sa neoženil.

18.22 - Pápež František sa podvečer stretol na Nunciatúre s arcibiskupom Róbertom Bezákom. Informoval o tom portál Vatican News.

Stretnutie nebolo avizované v oficiálnom programe apoštolskej cesty Svätého Otca. Na otázky novinárov jeho uskutočnenie potvrdil hovorca Svätej stolice Matteo Bruni týmito slovami:

„Dnes popoludní pápež František ešte pred odchodom na návštevu Centra Betlehem stretol na Nunciatúre s Jeho Excelenciou Róbertom Bezákom, emeritným trnavským arcibiskupom, spolu s jeho rodinou."

Róbert Bezák bude hosťom v Televíznych novinách na TV Markíza o 19.00 hodine.

17.20 - Pamäť nemôže a nesmie ustúpiť zabudnutiu. Na mieste bývalej židovskej synagógy v Bratislave to uviedol pápež František, vyjadrujúci pietu nad obeťami holokaustu. Pri stretnutí s predstaviteľmi súčasnej židovskej komunity zdôraznil, že viera nesmie predstavovať vyšší princíp, ktorým bude zdôvodnená diskriminácia a útlak.

16.49 - Začalo sa stretnutie hlavy cirkvi so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave, kde kedysi stála synagóga. Prítomnosť pápeža Františka pri pamätníku holokaustu v Bratislave je pre židovskú komunitu zlomová, historická chvíľa.

„Sme presvedčení, že najdôležitejšou zásadou, ktorou sa rozvoj židovsko-kresťanských vzťahov má riadiť, je neustála komunikácia. Len ňou sa dá dosiahnuť stav trvalého zbližovania a pokojného súžitia. Veríme, že nefalošná ochota viesť úprimný dialóg umožní jedného dňa dať definitívnu bodku aj za tienistým obdobím spolužitia, ktoré pred 80 rokmi, počas hrôzostrašného svetového vojnového konfliktu, vážne poznačilo vzťahy medzi obyvateľmi na tomto území,“ vyhlásil predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Richard Duda.

16.34 - Pápež vyšiel z centra, kde sa pozdravil s chorými, o ktorých sa sestry starajú. Spolu s prítomnými sa pomodlil modlitbu Zdravas Mária, udelil požehnanie a odovzdal rehoľným sestrám dar v podobe ikony Panny Márie. Pred odchodom ešte pristúpil najmä k deťom a hendikepovaným. Rozlúčil sa s prítomnými a odišiel na ďalšie stretnutie.

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

15.43 - Pápežov odkaz v Čestnej knihe Prezidentského paláca: „Ako pútnik v Bratislave objímam s láskou slovenský ľud a modlím sa za túto krajinu so starobylými kresťanskými koreňmi a s mladou tvárou, aby bola posolstvom bratstva a pokoja v srdci Európy.“

Zdroj: facebook/Zuzana Čaputová

15.25 - Očakávané stretnutie Róberta Bezáka s pápežom Františkom v katedrále sv. Martina sa neuskutočnilo. Bezák sa údajne chcel dostať do katedrály cez novinársky vchod, keďže nebol akreditovaný, vstup mu neumožnili, uviedol portál aktuality.sk. Organizátori to chceli vyriešiť, on však odišiel pred vchod medzi veriacich a následne na kávu.

Podľa informácií TV Markíza prišiel Bezák v civilnom oblečení a neskoro. S emeritným arci-biskupom Róbertom Bezákom sa budeme rozprávať naživo v televíznych novinách.

15.13 - „Aby spravodlivosť neostala abstraktnou ideou, ale aby bola konkrétna ako chlieb, treba viesť dôrazný boj proti korupcii a predovšetkým podporovať a presadzovať zákonnosť,“ vyhlásil Svätý Otec.

Poukázal na význam spravodlivosti dávať každému príležitosť sa realizovať. Taktiež, že základom spravodlivej a bratskej spoločnosti je právo, aby každému bol vyplatený ‟chlieb práce“ a aby nikto nebol marginalizovaný a donútený zanechať rodinu a rodnú zem, aby hľadal lepšie príležitosti.

14.20 - Pápež František prišiel na Slovensko v ťažkých časoch, keď je krajina vyčerpaná po dvoch vlnách pandémie ochorenia COVID-19 a zároveň je na začiatku ďalšej. Vyhlásil to primátor Bratislavy Matúš Vallo. Svätý Otec podľa neho prišiel do rozhádanej a fragmentarizovanej spoločnosti, kde začína byť problém nájsť spoločnú reč s hocikým.

14.10 - Mnoho posolstiev odprezentovaných kultivovaným jazykom i silný apel na mladú generáciu, bez ktorej nie je možná obnova. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok to povedal v súvislosti s myšlienkami pápeža Františka. Korčok hodnotí pápežov prejav ako mimoriadny obsahom a tiež formou, ktorá by podľa neho mala inšpirovať aj slovenských politikov.

Ministrovi sa najviac páčila veta, že Slovensko v strede Európy má byť miestom pokoja.

13.50 - Na ekumenickom stretnutí, ktoré sa ukutočnilo ešte v nedeľu, poprial pápež všetko dobré i v hebrejčine. „Pontifik mu odovzdal pamätnú plaketu a zaželal všetko dobré, dokonca mu zaprial G'mar Chatima Tova (hebrejský pozdrav/želanie dobrého),“ uvádza ÚZŽNO na sociálnej sieti.

13.30 - Prejavy pápeža Františka a Zuzany Čaputovej upozornili na problémy, ktoré pociťujú ľudia v každodennom živote. Zároveň tieto problémy prepojili s procesmi dejúcimi sa na svetovej úrovni. Uviedla to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá sa zúčastnila na stretnutí s pápežom v Prezidentskej záhrade v Bratislave.

„Pápež to krásne spojil s odkazmi chleba a soli. Zdôraznil, že chlieb je potrebné rozdávať, a nie si ho nechávať pre seba, a čo všetko je soľou zeme od cyrilo-metodskej tradície až po schopnosti pretrvávať s týmito hodnotami v súčasnom modernom svete a prežiť na tejto planéte,“ povedala ombudsmanka. Podľa Patakyovej si bude vyžadovať veľa času, kým ľudia dozrú a pochopia, čo všetko im pápež chcel povedať.

13.15 - Výrobca pápežského trónu bude vítať Svätého Otca v Prešove. „Svätý Otec príde v pápežskej kolóne do Prešova o 10. hodine. Deti oblečené v krojoch z regiónu Šariš privítajú pápeža starým slovanským zvykom chlebom a soľou. Okrem detí budú súčasťou uvítacieho ceremoniálu aj manželia Miroslav a Zuzana Kebovci. Práve Miroslav Keba mal tú česť zhotoviť vo svojej dielni pápežský trón, na ktorom bude počas svätej liturgie sedieť Svätý Otec," povedal hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Miroslav Keba s manželkou sú gréckokatolíci, ktorí žijú v obci Davidov. Spoločne vychovávajú osem detí. Podrobnosti o výrobe trónu sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

Zdroj: TASR - Michal Svítok

11.57 - Bratislavskí policajti aj dnes monitorujú priebeh a dohliadajú na bezpečnosť v súvislosti s návštevou Svätého otca Františka.

„Prípady narušenia verejného poriadku alebo páchania inej protiprávnej činnosti sme doposiaľ nezaznamenali," uviedol v tlačovej správe hovorca Krajského riaditeľstva PZ Michal Szeiff.

11.35 - Program v Katedrále sv. Martina sa skončil. Po odchode z katedráli sa Svätý Otec zdravil s veriacimi pred katedrálou.

11.30 - Po príhovore sa pápež osobne pozdravil so všetkými biskupmi a urobil si s nimi aj spoločnú fotografiu.

11.03 - Cirkev má byť znakom slobody a prijatia. Má byť pokorná ako Ježiš, ktorý sa zriekol všetkého a stal sa chudobným, aby nás obohatil. Vyhlásil to pápež František v príhovore v bratislavskej Katedrále sv. Martina.

Predstaviteľov cirkvi poprosil, aby nepodľahli pokušeniu okázalej nádhery a svetskej veľkoleposti. „Aká krásna je pokorná cirkev, ktorá sa neoddeľuje od sveta a nepozerá na život s odstupom, ale žije v jeho vnútri," povedal pápež. Vyzval ich nebáť sa formovať ľudí tak, aby mali zrelý a slobodný vzťah k Bohu. Pápež tiež vyzval kňazov, aby mali krátke a zrozumiteľné kázne.

10.40 - Pápeža Františeka previezli kukatedrále sv. Martina, kde sa stretol s predstaviteľmi cirkvi a to s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi.

S biskupmi sa hlava katolíckej cirkvi stretne ešte raz, a to v stredu 15. septembra počas modlitbového stretnutia v Národnej Svätyni v Šaštíne, ktoré sa uskutoční pred svätou omšou.


10.37 - Svätý Otec daroval prezidentke Zuzane Čaputovej medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska. V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily.

10.20 - Prejav pápeža Františka: Slovensko sa ako krajina v srdci Európy dokázalo napriek mnohým skúškam pokojným spôsobom integrovať a odlíšiť. Jeho dejiny pozývajú k tomu, aby bolo posolstvom pokoja v srdci Európy.

Kým na rôznych frontoch pokračujú boje o nadvládu, nech táto krajina naďalej potvrdzuje svoje posolstvo integrácie a pokoja a Európa nech sa vyznačuje solidaritou prekračujúcou jej hranice, ktorá by ju mohla dostať späť do centra dejín. Na pondelkovom stretnutí s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru to uviedol pápež František.

„Pandémia je skúškou našich čias. Prijmime túto krízu ako výzvu prehodnotiť náš životný štýl. Nemá zmysel sťažovať sa na minulosť, treba si vyhrnúť rukávy a spolu budovať budúcnosť," uviedol pápež na margo celosvetovej pandémie koronavírusu. Celý prejav si môžete prečítať tu.

10.08 - Prejav Zuzany Čaputovej: Výsledkom každej snahy, spoločenskej diskusie či politickej súťaže nesmie byť víťazstvo a porážka, ale pochopenie a nájdenie porozumenia. Svet čelí krízam a jediný spôsob, ako ich zvládnuť, spočíva v spolupráci. Jediné, čo potrebujeme, je ľudskosť a uvedomenie si, že ľudia tvoria jednotu. V príhovore v Prezidentskom paláci pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Celý príhovor si môžete prečítať tu.


10.00 - Prezidentka darovala pápežovi symbolické i praktické dary ako peceň chleba či med z Prezidentskej záhrady. Súčasťou jej darov sú tiež nabíjacie stanice pre elektromobily, ale aj medicínske vybavenie pre vatikánsky fond, ktorý pomáha v boji proti pandémii v najchudobnejších častiach sveta.

09.53 - Na podujatia s pápežom Františkom sa prihlásilo celkovo vyše 100-tisíc ľudí. Oznámila to Konferencia biskupov Slovenska (KBS), ktorá už uzavrela oficiálnu registráciu. Ide o plne zaočkované osoby.

Približne polovica registrovaných príde na záverečnú svätú omšu so Svätým Otcom 15. septembra do Šaštína, zvyšok do Košíc a Prešova. KBS upozorňuje, že bez registrácie sa záujemcovia na verejné podujatia spojené s návštevou pápeža Františka nedostanú. Na podujatia sa prihlásilo aj takmer sedemtisíc nezaočkovaných ľudí.

09.42 - Na oficiálnom ceremoniáli sú prítomní aj rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka a mama jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Prítomný je aj bývalý prezident Andrej Kiska či Ivan Gašparovič.

Na podujatí sa zúčastní približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života.

09.36 - Pápež sa v nedeľu súkromne stretol s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre, kde je počas svojho pobytu na Slovensku ubytovaný. Počas stretnutia urobil Svätý Otec krásne gesto. Viac sa dočítate tu.

09.15 - Prezidentka sa stretla s Františkom v Prezidentskom paláci. Zuzana Čaputová sa spoločne s pápežom presunula na stretnutie medzi štyrmi očami do zlatého salóna v Prezidentskom paláci. Prítomný tam bude aj tlmočník, pretože Čaputová bude počas schôdzky hovoriť v slovenskom jazyku a pápež v talianskom.

Nasledovať bude stretnutie Svätého Otca s úzkou rodinou prezidentky v Zelenom salóne Prezidentského paláca.

09.10 - Doprava v Bratislave bude paralyzovaná celý deň. Podrobnosti o uzatvrených cestách sa dočítate tu.

09.00 - Druhý deň svojej návštevy absolvuje v Bratislave. V pondelok ho čaká oficiálny program s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, stretnutia s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave. Svätý Otec sa stretne aj s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

V poobedných hodinách bude nasledovať stretnutie pápeža s predsedom vlády a predstavenými Štátneho sekretariátu, súkromná návšteva centra "Betlehem", stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí, stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre a stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave. Aktuálny program pápeža si môžete pozrieť tu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti