Vyšetrovateľov, ktorí išli po krku Bödörovi, Gašparovi či Kováčikovi vypočúvajú, dvoch obvinili

Zadržaných vyšetrovateľov vypočúvajú na Krajskej prokuratúre v Bratislave.
Zdroj: TV Markíza

Ide o ľudí z tímu Očistec.

Vojna v bezpečnostných zložkách vygradovala! V putách skončili elitní vyšetrovatelia NAKA. Zadržal ich inšpekčný tím priamo v budove policajného prezídia. No a popoludní nariadil prokurátor zadržať aj dočasného šéfa inšpekcie Petra Scholtza.

Osem hodín ráno. Členovia špeciálneho inšpekčného tímu vchádzajú do budovy policajného prezídia. Namierili si to priamo do kancelárii elitných vyšetrovateľov. Údajne od nich chceli spisy, no dokumenty im nechceli vydať. Zadržali niekoľkých z nich. V rukách inšpekcie skončili nakoniec viacerí členovia tímu Očistec. Práve oni vyšetrujú tie najznámejšie kauzy posledných mesiacov, pri ktorých zadržali vysokopostavených policajných funkcionárov či Dušana Kováčika.

„Nemám žiadne podrobné informácie a nepoznám dôvody, prečo inšpekcia ministerstva vnútra zaistila vyšetrovateľov NAKA. Zostáva mi len dúfať, že ide o zákonné dôvody a dozorujúci prokurátor vysvetlí konanie ÚIS," povedal po akcii policajný prezident Peter Kovařík.

Štyroch zadržaných vyšetrovateľov NAKA vypočúvali hodinu na Krajskej prokuratúre v Bratislave. Podľa našich informácií sú už minimálne dvaja z nich obvinení.

Obvinený je aj vyšetrovateľ Ján Čurilla. Často ho spomínal Robert Fico v súvislosti so správami, ktoré si posielal so šéfom operatívcov NAKA. Písali si v nej o tom, čo vypovedal jeden z takáčovcov na výsluchu.

Ján Čurilla je dlhoročný policajt, rovnako ako jeho kolega Pavol Ďurka. Vyšetrovali viacero zločineckých skupín. Obe mená sa objavili už v pôvodnom uznesení o obvinení takáčovca Csabu Dömötöra, ktorý je už právoplatne odsúdený za krivé svedectvo. Inšpekčný tím ich už vtedy podozrieval z toho, že manipulovali vyšetrovania a navádzali svedkov na klamstvá.

V putách skončili aj ďalší dvaja policajti z NAKA.

No a poobede nariadil prokurátor Juraj Chylo, ktorý obvinil aj Petra Kovaříka, zadržať dočasného šéfa inšpekcie Petra Scholza. Brali ho rovno z kancelárie.

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa zvoláva mimoriadne zasadnutie k situácii v polícii. Pozvať chcel práve Petra Scholtza.

„Reagujúc na medializované informácie o zadržaní vyšetrovateľov NAKA, ktorí sú súčasťou tímu Očistec a podieľajú sa na vyšetrovaní aj iných závažných trestných vecí spadajúcich pod dozor ÚŠP GP SR, musíme predovšetkým konštatovať, že nemáme bližšiu vedomosť, ktorých konkrétnych káuz sa má dôvod ich zadržania a obvinenia týkať. Poznajúc však dlhoročnú prácu a charakterové vlastnosti týchto vyšetrovateľov vyjadrujeme presvedčenie, že dôvody zadržania a obvinenia budú náležite preskúmané a vysvetlené tak, aby sa eliminovali akékoľvek pochybnosti z účelovosti postupu príslušníkov Úradu inšpekčnej služby a Krajskej prokuratúry Bratislava, ktoré môžu oprávnene spoločnosť znepokojovať. Tieto obavy sú pritom umocnené aj tým faktom, že dnešného dňa bol zadržaný aj dočasne poverený riaditeľ ÚIS, podľa medializovaných informácií opäť so súhlasom prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava, pričom netreba zabúdať, že prokurátor tejto prokuratúry vzniesol obvinenie aj prezidentovi PZ Petrovi Kovářikovi, ktorý v nadväznosti na tento fakt odstúpil z funkcie. Doterajšie informácie o postupe špecializovaného tímu ÚIS a NAKA, ktoré doposiaľ prenikli na verejnosť totiž vzbudzujú viaceré pochybnosti o zákonnosti a dôvodnosti jeho metód a postupov," uvádza sa v stanovisku ÚŠP, ktoré nám do redakcie prišlo podvečer.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.