Emeritný arcibiskup Bezák sa nečakane stretol s pápežom Františkom. Zisťovali sme podrobnosti

Róbert Bezák (vpravo).
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zaujímalo nás, či jednou z tém rozhovoru nebolo aj jeho uzmierenie s Vatikánom.

Pápež František sa v pondelok (13. 9.) popoludní stretol s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom. Ten sa stal prvým slovenským arcibiskupom, ktorého z pastoračného riadenia arcidiecézny pápež v júli 2012 odvolal. Tento krok vyvolal medzi veriacimi a verejnosťou množstvo reakcií.

Samotný Róbert Bezák potvrdil stretnutie s hlavou katolíckej cirkvi. „Bol som s ním poobede okolo tretej. Nebolo to však o tom, že by som prišiel za ním po dekrét alebo rehabilitáciu. Skôr ma prekvapilo, už keď som bol v Ríme, tak mi povedal, že by sa rád stretol s mojou mamou, čo sa aj stalo," uviedol Bezák s dôvetkom, že s najbližšími členmi rodiny boli u pápeža Františka na nunciatúre.

Ako priznal, nešlo o pracovné stretnutie. „Skôr šlo o rodinnú atmosféru. Povedal, že si veľmi váži tých, ktorí sa vedia postarať o ľudí v núdzi a o príbuzných. Zrejme ho potešilo, že som nerezignoval a začal som sa niečomu takémuto venovať," spresnil Bezák, ktorý podľa vlastných slov z dnešného stretnutia nevycítil, že by ho Svätý otec chcel nejakým spôsobom rehabilitovať.

„Takéto niečo na stretnutí nepadlo. To, že pápež prišiel k nám, je podľa mňa viac ako osobné stretnutie. Myslím, že rehabilitácia by sa mala riešiť v užšom kruhu a nie v takomto chaose, ktorý taká návšteva prináša. Keď vidím vrtuľník, ako lieta nad nami, plus policajti, dokonca ťažkoodenci, príde mi, že toto nie je správna atmosféra na riešenie týchto vecí," spresnil Bezák na margo rozhovoru, ktoré nebolo v oficiálnom programe.

„Jedna vec ma dokonca vystrašila, a síce že pápež chcel prísť ku nám domov, čo som si vôbec nevedel predstaviť, keďže bývame v rodinnom dome. Keď som si predstavil helikoptéru nad nami, ostreľovačov kdesi, príde kolóna motoriek... To nie, preboha živého, to nemôžeme takto spraviť," hovorí otvorene rodák z Handlovej Bezák.

Ten uviedol, že o záujme Františka prísť na Slovensko vedel od júna. „Nevedel som však, akým spôsobom sa to dá zrealizovať. Keď mi zavolali z nunciatúry, ostatné veci sme už doladili.

Bezák sa mal s pápežom stretnúť už dnes predpoludním, no nestalo sa tak. O príčine povedal Bezák v rozhovore, jeho celú verziu nájdete TU:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti