Až 50-tisíc ľudí v Prešove, stovky na Luníku IX a nadšení mladí v Košiciach. Cesta na východ sa skončila

Pápež sa zdraví s veriami na košickom štadióne Lokomotívy.
Zdroj: AP Photo/Darko Vojinovic

Oficiálny utorkový program sme monitorovali minútu po minúte.

Pápež František v nedeľu odštartoval prvú oficiálnu návštevu a apoštolskú cestu Slovenska. Tretí deň zo svojej štvordňovej návštevy absolvuje na východe Slovenska.

Po svätej liturgii, ktorú odslúžil v utorok (14. 9.) dopoludnia v Prešove sa presunul do Košíc, kde sa stretol  s Rómami na sídlisku Luník IX a neskôr sa presunul na štadión Lokomotívy, kde sa prihovoril  mladým ľuďom. Na oboch miestach predniesol príhovor a požehnal ľuďom.

Pápežova návšteva sa skončí v stredu (15. 9.) na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, kde prednesie homíliu.

Zdroj: TASR

17.55 -  Skutočnou originalitou a revolúciou je dnes oslobodiť sa od kultúry provizórnosti, ísť nad rámec inštinktu a okamihu, znamená to milovať na celý život a celou svojou bytosťou.

Na stretnutí s mladými ľuďmi v Košiciach to v utorok vo svojom príhovore povedal pápež František. „Každý je darom a môže zo života urobiť' dar,“ uviedol.

17.40 - Tak, ako sme zvyknutí z generálnych audiencií z Vatikánu, aj na štadióne Lokomotívy v Košiciach sa pristavil pri dieťati. Požehnal ho a pobozkal.

Zdroj: AP Photo/Darko Vojinovic

17. 33 - Veriaci hovoria pontifikovi svoje životné príbehy, ako našli vieru a zmierenie.

Zdroj: TASR

16.46 - Pontifik sa presúva na štadión Lokomotívy, kde sa stretne s mladými ľuďmi.

16.35 - Pápež František na záver oficálnych príhovorov vyzval veriacich, aby sa pomodlili Otče náš, pričom každý tak mal urobiť vo svojom jazyku a požehnal zúčastných.

Zdroj: reprofoto/RTVS

16.31 - Súdy a predsudky len zväčšujú vzdialenosti, povedal pápež František na košickom sídlisku Luník IX v rámci stretnutia s rómskou komunitou. Ľudí podľa jeho slov nemožno dávať do schém.

V príhovore zároveň vyzdvihol pastoračnú a integračnú prácu , ako aj prácu s utečencami a väzňami, ktorí sú na okraji. Podľa jeho slov sa nikto v cirkvi nemôže cítiť ako daný nabok.

16.08 - Po krátkom príhovore dostal od miestnej komunity dva obrazy a jednu plastiku. Ide o originálne umelecké stvárnenia dvoch blahoslavených Rómov Zefirína a Emílie a zmenšeninu plastiky Zmŕtvychvstalého Krista z miestneho kostola.

Zdroj: AP Photo/Gregorio Borgia

16.00 - Pápež František prišiel na sídlisko Luník IX, kde pozdraví miestnych obyvateľov. N a podujatie podľa organizátorov prišlo viac ako 2 000 ľudí.

Zdroj: TASR

15. 07 - Počas prípravy sídliska na návštevu vznikla iniciatíva umiestniť na jeden z panelákov veľkú maľbu. Na bočnej stene, viditeľnej z príjazdovej cesty na sídlisko, po ktorej pôjde aj pápežská kolóna, sa už vynímajú na bielom pozadí veľké farebné kvety od miestnych detí.

Zdroj: Katarína Kiššová

14.30 - Pred príchodom pápeža bol na sídlisku program. Obyvatelia i návštevníci sa modlili aj za zlepšenie vzťahov na Slovenku v rómčine.

14.00 - Zatvorili vstup na košickom sídlisku Luník IX, kde sa o dve hodiny stretne pápež s Rómami. Na stretnutie prišli okrem domácich obyvateľov napríklad aj Rómovia z Jarovníc v okrese Sabinov.

Zdroj: TASR - František Iván

13.45 -  Zdravotníci riešili v Prešove prevažne kolapsy. Podľa hlavnej operátorky operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Ľuboslavy Pekárovej zdravotné zabezpečenie prebehlo bez problémov.

"Doteraz sme ošetrili približne sedem pacientov. Zvyčajne to boli kolapsy, hypotenzie a dehydratácia. Do zdravotníckeho zariadenia sme nesmerovali žiadneho pacienta, to znamená, že všetko bolo vyriešené na mieste," konštatovala.

13.30 - Oficiálny program bude pokračovať o 16. hodine na stretnutí s rómskou komunitou na Luníku IX. Na sídlisku je pre čakajúcich návštevníkov pripravený sprievodný program, o 13. hodine začne svoj program Zbor z Luníka IX, potom sa o 14. hodine začne Umelecko-duchovný program s názvom ‟Na ceste“, zložený z piesní, tancov, silných svedectiev a modlitieb. Od 15.45 sú v programe krátke Chvály až po očakávaný príchod pápeža.

13.20 - Opäť zmenil program. Pápež František sa v Prešove nečakane rozhodol navštíviť tých, ktorí sú mu obzvlášť blízki - jezuitov v ich rehoľnom dome v Prešove. Aj on sám je totiž jezuita. V Exercičnom dome sv. Ignáca pod Kalváriou strávil asi desať minút a dokonale zaskočil všetkých prítomných.

Osobne pozdravil zamestnancov, ktorí sa z dôvodu varenia obeda pre účastníkov stretnutia nemohli zúčastniť na Božskej liturgii. Všetkým udelil požehnanie a odcestoval do Košíc.

Zdroj: TASR - Milan Kapusta

11.30 - Pápež v homílii poukázal na význam kríža a vydávanie svedectva . Kresťanstvo bez kríža je svetské a stáva sa neplodným. Krížikov je nespočetne veľa - na krku, v dome, aute, vo vrecku, ale neosoží nám to, ak sa nezastavíme, nezahľadíme na Ukrižovaného a neotvoríme mu srdce. V deň sviatku Povýšenia svätého Kríža to v homílii počas sv. liturgie Jána Zlatoústeho v Prešove, ktorej predsedá, povedal Svätý Otec František.

„Kríž bol nástrojom smrti, a predsa z neho vzišiel život. Bol tým, na čo sa nikto nechcel pozerať a predsa nám zjavil krásu Božej lásky. Preto ho uctieva svätý Boží ľud a oslavuje liturgia dnešného sviatku. V očiach sveta je kríž prehrou," uviedla hlava katolíckej cirkvi.

Poukázal na to, že aj nám hrozí nebezpečenstvo, že sa zastavíme pri povrchnom pohľade a neprijmeme logiku kríža. „Koľkokrát túžime po kresťanstve víťazov, po triumfálnom kresťanstve, ktoré by bolo dôležité a významné, oslavované a uctievané. Ale kresťanstvo bez kríža je svetské a stáva sa neplodným," uviedol pápež.

Po kázni zaznel medzi návštevníkmi potlesk.

11.17 - „Počet ľudí predčil očakávania. Organizátori v Prešove rátajú, že sa tu zišlo do 50-tisíc ľudí. Množstvo ľudí sa totiž zišlo aj na druhom brehu rieky Torysa. Sme nadšení," uviedol hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Viaceré zdroje uvádzajú, že sa ľudia vo veľkom zhromaždili aj za ohradenými priestormi športovej haly v Prešove.

Zdroj: TASR - Milan Kapusta

11.10 - Záujemcovia sa pomaly začínajú zhromažďovať na Hlavnej ulici v Košiciach. V ranných hodinách totiž primátor Košíc Jaroslav Polaček na sociálnej sieti uviedol, že sa tam pápež poobede ukáže. „Je to potvrdené. Svätý Otec František navštívi aj pýchu nášho mesta Hlavnú ulicu a veríme, že aj Dóm sv. Alžbety," uviedol.

11.03 - Na Luníku IX sa na bočnom pódiu vrámci prípravného programu začala svätá omša, ktorú slávi selezián Mons. Vladimír Fekete, apoštolský prefekt Azerbajdžanu a kazateľom bude don Jozef Luscoň.

Na sídlisku je otvorený areál sektorov pre verejnosť od 8. hodiny.

11.00 - Ako privítali veriaci pápeža v Košiciach na letisku a čo sa dialo po jeho vystúpení z papamobilu v Prešove, sa dozviete z nasledujúcich Mimoriadnych správ.


10.32 - Božská liturgia v Prešove má trvať zhruba dve hodiny, teda do 12.30 hodiny, po nej sa presunie späť do Košíc. Hlava katolíckej cirkvi je prvým pápežom, ktorý slúži na Slovensku gréckokatolícku omšu .

10.12 - Do Prešova prišli viacerí významní hostia. Medzi nimi je luxemburský kardinál Jean-Claude Hollerich, ktorý je od roku 2018 šéfom Komisie biskupských konferencií Európskej únie či pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka .

09.54 - Pápež v papamobile prechádza medzi veriacimi. František sa usmieva, máva a žehná im, veriaci si ho fotografujú, mávajú vlajkami a miestami aj oslavne kričia. Nad Prešovom preletel sprievodný vrtuľník.


09.50 - V Prešove sa rozozvučali všetky zvony v gréckokatolíckych a rímskokatolíckych chrámoch v meste. Týmto zvukom je oznámený oficiálny príchod Svätého Otca do mesta. Zvonenie potrvá desať minút, teda do 10. hodiny.

09.29 - Pápež František je ľudský, inšpiratívny a pokorný. Zhodujú sa na tom pútnici pred Mestskou športovou halou v Prešove. Veriaci pricestovali z viacerých okresov v nádeji, že pápeža uvidia a vypočujú si jeho slová naživo. Opýtaní prítomní sú z Oravy, Bardejova, Vranova nad Topľou ale aj miestni obyvatelia.

09.20 - Náročný program na východe Slovenska si vyžiadal aj viaceré dopravné obmedzenia. Ktorým úsekom sa máte vyhnúť, sa dozviete tu.

09.19 - Na liturgii v Prešove má byť prítomných 27-tisíc ľudí. Sväté prijímanie bude rozdávať 230 kňazov a pripravených majú 25-tisíc kovových lyžičiek. Niektorí veriaci čakajú na stretnutie dlhé hodiny, už v noci začali postávať a prichádzať na miesto. Viac sa tejto téme venujeme tu .


09.08 - Na letisku v Košiciach priletel pápež, z tadiaľ ho v sprievode prevezú do Prešova. Svätého Otca čaká v utorok náročný program, podrobnosti si môžete prečítať tu .

08.10 - Pápež František odletel z letiska v Bratislave do Košíc. Aj dnes ho čaká náročný program.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.