Vyšetrovatelia NAKA strávili noc za mrežami. Toto sú dôvody, prečo skončili v putách

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Televízia Markíza má k dispozícii uznesenie o ich obvinení.

Elitní vyšetrovatelia najzávažnejších káuz, ktoré otriasli Slovenskom, strávili noc z pondelka (13. 9.) na utorok v policajnej cele. Pre štyroch vyšetrovateľov NAKA si včera skoro ráno prišli členovia špeciálneho inšpekčného tímu. Údajne od nich chceli spisy, no dokumenty im nechceli vydať. Zadržali niekoľkých z nich.

V rukách inšpekcie skončili nakoniec štyria členovia tímu Očistec. Práve oni vyšetrujú tie najznámejšie kauzy posledných mesiacov, pri ktorých zadržali vysokopostavených policajných funkcionárov či Dušana Kováčika.

Zadržali ich a v putách priviezli na výsluch. Podľa našich informácií vyšetrovateľov Jána Čurillu a Pavla Ďurku vypočúvali dlhé hodiny. TV Markíza má k dispozícii uznesenie o vznesení obvinenia, v ktorom je do detailov popísané, ako mali mariť a manipulovať výpovede svedkov.

Inšpekcia sa pritom opiera o už známe dôkazy z uznesenia, v ktorom figurovali ako obvinení Csaba Dömötör, Peter Petrov či Matej Zeman.

Kauza takáčovca Mikulca

Hneď na úvod sa spomína prípad vysokopostaveného mafiána Martina Mikulca, ktorý patril ku skupine takáčovcov. Bývalý šéf bratislavských operatívcov protizločineckej jednotky NAKA Ján Kaľavský vypovedal, že vyšetrovatelia Mikulca hľadali v mieste bydliska, aj napriek tomu, že vedeli, že sa v tom čase nachádza v Chorvátsku.

Vyšetrovateľ Ján Čurilla podľa neho Mikulcovi osobne volal, aby sa čím skôr vrátil na Slovensko, pretože ho potrebuje vypočuť. Mikulec mu odpovedal, že chce spolupracovať, len potrebuje vyložiť nábytok, ktorý kupoval. V uznesení sa ďalej píše, že napriek tomu vyhlásili po ňom celoštátne pátranie. V kancelárii boli podľa neho v tom čase viacerí operatívci, vyšetrovatelia, medzi nimi aj Pavol Ďurka. Kaľavskému sa to zdalo zvláštne, ale neriešil to.

Kaľavský mal mať najpresnejšie infomácie, disponoval aj fotografiami Mikulca. Jeho informátorom bol Peter Petrov, muž s prezývkou Tiger. Všetky informácie od neho vraj Kaľavský hlásil Čurillovi a Ďurkovi. Tí údajne netušili, kto je jeho informátorom.

Podľa uznesenia Petrov volal Káľavskému, že sa Mikulec vracia na Slovensko. Ďurka a Čurilla mali pokývať hlavou na znak nesúhlasu, že nemá prísť, nech ho Petrov zastaví. „Lebo ho zastavia na hranici a zoberú ho,“ píše sa v uznesení o obvinení.

Kaľavský vraj až neskôr pochopil, prečo vyšetrovatelia nechceli, aby Mikulec prekročil hranice. Vyšetrovatelia mu totiž povedali, že nemá služby ten správny sudca, nakoľko 90 percent realizácií robili pri vybraných sudcoch ako je Ján Hrubala. Mikulca teda zastavili. O niekoľko dní ho našli v Zlíne mŕtveho, obesil sa.

Kaľavský k tomu dodal, že ako zvyčajne boli všetci radi, že sa im ďalší zločinec obesil, tak to brali, že je to dobre, že je to ďalší spoločný zárez na pažbe, píše sa v dokumente.

Kaľavskému mal Čurilla tiež na margo zastavenia vycestovania Mikulca šepkať: „Ak sa ťa toto opýtajú na inšpekcii, tak toto v živote nepotvrď."

Agent Kaľavský

Zaujímavosťou a novinkou je, že v uznesení od istého momentu vystupuje bývalý šéf bratislavských operatívcov protizločineckej jednotky NAKA Ján Káľavský v pozícii agenta pre inšpekciu. Aj keď tam presne menovaný nie je, z kontextu dokumentu to vyplýva.

Inšpekcia má k dispozícii aj zvykovú nahrávku od agenta. „Keď to on, k.k.t., tak ja ti radím povedz, že toto neni pravda. Lebo signál na odposluchoch nemôžu mať, a keď to nemáš nikde napísané. Lebo toto by bol prúser jak, jak, jak, víno."

V uznesení sa píše, že na základe uvedeného je jednoznačne preukázané úmyselné vedomé konanie obvinených Čurillu a Ďurku.

Kaľavský ďalej už spomínal, že vyšetrovatelia NAKA sa ho báli a upodozrievali ho, že nechodí na inšpekciu náhodou. Už mu neverili. Tvrdil, že z ich strany bola snaha stále sa vyviňovať, že oni sa ničoho nedopustili. Chceli to podľa neho prehodiť na Petrova alias Tigra.

„Zvodka" z výsluchu

V ďalšej časti výsluchu agent (Kaľavský) popisuje situáciu, pri ktorej mu Čurilla a Ďurka vyčítajú, že správu s inštruktážnymi bodmi preposlal pre takáčovca Csabu Dömötöra Petrovi Petrovi alias Tigrovi. Vyčítať mu mali, prečo správu vraj len neukázal a neriešil to osobne alebo telefonicky.

Ján Kaľavský tvrdí, že v tom čase Ján Čurilla vedel, že majú človeka, ktorý je ochotný spolupracovať, a preto mu poslal konkrétne body, ako má Dömötör vypovedať.

Vyšetrovateľ Ján Čurilla sa už ale v minulosti pre našu televíziu vyjadril, že správa nemala byť žiadna inštruktáž, ako má niekto vypovedať. Podľa neho to "boli informácie výlučne pre potreby výkonu operatívy."

Mohlo by vás zaujímať: Autor kontroverznej esemesky Čurilla: Poviem vám, komu som to písal a prečo som to písal

„Dôležitý je fakt, že SMS bola zaslaná 22. augusta 2020 o 09.40 h, teda dva dni po výsluchoch, ktoré boli vykonané 19. augusta a 20. augusta 2020,“ spresnil policajný prezident Peter Kovařík. Teda Čurilla posielal informáciu pre operatívu až po výsluchu a nie pred ním, ako tvrdí Kaľavský. Podľa Kovaříka to znamená, že nemohla tak slúžiť ako nejaký návod na niečiu výpoveď.

V uznesení o obvinení sa tiež píše, že obvinený vyšetrovateľ Pavol Ďurka vedome upravil zápisnicu v tom, že doplnil výpoveď Csabu Dömötöra, tak aby to sedelo s výpoveďou ďalšieho takáčovca Mateja Zemana.

Obaja vyšetrovatelia vinu odmietajú. Či pre nich bude žiadať prokurátor väzbu, zatiaľ známe nie je.

Okrem Jána Čurillu a Pavla Ďurku, skončili v putách aj ďalší dvaja vyšetrovatelia Štefan Mašin a Milan Sabota. No a popoludní zadržali i dočasného šéfa inšpekcie Petra Scholtza.

Krajskú prokuratúru v Bratislave sme oslovili a čakáme na vyjadrenie.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inšpekcia ministerstva vnútra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.