Pápež ukončil návštevu Slovenska: Ponesiem vás všetkých vo svojom srdci, povedal

Pápež František odletel
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Program monitorujeme aj v stredu minútu po minúte.

Pápež František absolvoval v stredu (15. 9.) štvrtý a zároveň posledný deň svojej návštevy a apoštolskej cesty Slovenska. Na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie odslúžil doobeda omšu v Šaštíne a predniesol homíliu. Poobede sa vrátil do Bratislavy a odletel do Vatikánu.

Návštevu pápeža sme sledovali minútu po minúte. Online monitorovanie návštevy bolo od odletu pápeža ukončené.

13.47 - Lietadlo s pápežom Františkom vzlietlo. Oficiálna návšteva je tak na konci.
Let do Talianska má trvať približne dve hodiny.

Zdroj: TASR - Michal Svítok

12.15 - Bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský sa na záver svätej omše v Šaštíne poďakoval Svätému Otcovi Františkovi za jeho apoštolskú cestu na Slovensku. Vyjadril mu vďaku, že slávil v stredu najsvätejšiu Eucharistiu na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie. Poukázal na to, že pápež v mnohých opäť nanovo zapálil oheň viery a teraz bude už len na nás, ho udržať.

12.00 - Návštevníci, ktorí sú v Šaštíne, dotanú pri odchode antigénový test, informuje RTVS.

11.31 - Skončila sa omša v Šaštíne. Hlava katolíckej cirkvi sa následne presunie na záverečný ceremoniál na medzinárodné letisko v Bratislave.

11.29 - Pred odchodom z pódia darovala hlava cirkvi zlatú ružu z 24 karátového zlata k soche Sedembolestnej Panny Márie. Ide zvyk, ktorý tradujú pápeži od nepamäti.

Zdroj: TASR - Martin Baumann

11.27 - „Nadišiel čas rozlúčiť sa s vašou krajinou. Ponesiem vás všetkých vo svojom srdci. Zo srdca ďakujem," povedal pápež v závere omše. Svätý Otec sa poďakoval biskupom za prípravu a prijatie, opakovane vyjadril vďačnosť prezidentke a civilným autoritám.

Zdroj: TASR - Martin Baumann

9.13 - Pápež v otvorenom aute prechádzal ulicami Šaštína, spoza zábran mu počas celej trasy mávali stovky ľudí.

9.10 - Pápež František je už v Šaštíne, po deviatej hodine absolvuje modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni.


8.39 - Pred začiatkom svätej omše bol od skorých ranných hodín pripravený aj sprievodný program. Jeho súčasťou bola napríklad modlitba posvätného ruženca, chvály, loretánske litánie.


8.27 - Na podujatie sa podľa organizátorov zaregistrovalo približne 45 000 účastníkov, z toho 437 hendikepovaných, 5 981 detí a 2 629 cudzincov. S organizáciou pomáha 1 432 dobrovoľníkov, organizátorov a dodávateľov je 464. Na podujatie v Šaštíne sa zároveň registrovalo 757 kňazov.

8.06 - Cesta v smere Kúty - Šaštín-Stráže je momentálne uzatvorená. Vzhľadom na dopravnú situáciu organizátori upravili vstup do sektorov a návštevníci do nich môžu vstupovať o hodinu dlhšie, a to do 9.00 h. Na vstupe je zdržanie, polícia preto žiada ľudí, aby sa čo najskôr registrovali do sektorov. Viac informácií o obmedzeniach nájdete tu.

08.00 - Hlava katolíckej cirkvi dnes navštívi Šaštín, ráno po deviatej je na pláne modlitbové stretnutie s biskupmi a o 10.00 h svätá omša pri Národnej svätyni. Na priestranstve ho už teraz očakávajú tisícky pútnikov. Prichádzali už v noci a v skorých ranných hodinách. Brány areálu sa otvárali v utorok o 22.00 h.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.