Domáce

Kurča Rose konečne dorazilo na Slovensko

Kurča Rosa.jpg

Anglická farmárka cestuje naprieč úniou, bojuje za kurčatá z voľného výbehu. Výrobcovia zatiaľ musia uvádzať spôsob chovu iba na vajíčkach.

Anglická farmárka cestuje naprieč celou Európou prezlečená za kura. Bojuje tak za lepšie označovanie pôvodu mäsa. Aj Slováci by sa podľa nej mali dozvedieť ako bolo kurča, ktoré jedia, chované.

Polovicu cesty po únii má kurča Rose už za sebou. Teraz prišlo na Slovensko. Jeho putovanie má jednu hlavnú myšlienku. „Jej turné trvá symbolicky 39 dní. Presne toľko dní žije kurča vo veľkochove. Pred niekoľkými rokmi to bolo podstatne viac," hovorí dcéra chovateľa kurčiat z Anglicka Tamsin French

Výrobcovia u nás nie sú povinný uvádzať či mäso pochádza z veľkochovu, alebo z chovu z voľným výbehom. „Podobne ako pri slepačích vajciach by sa dalo a pri hydine jednoducho zaviesť povinnosť uvádzania pôvodu mäsa. Rozdiel medzi intenzívnym veľkochovom a chovom s voľným výbehom je hlavne v pohode zvieraťa," hovorí Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Nájsť kura z voľného výbehu v našich supermarketoch je problém. Ak si chcete také kúpiť musíte hľadať na farmách, u drobnochovateľov, či na malých bitúnkoch.

Kurence z voľného výbehu u nás nekúpite

Obchody hydinu z voľného výbehu síce neponúkajú, no výrobcovia prišli okrem klasiky aj s úprimným, kráľovským, či zlatým kuraťom.

Jedno má vlastné rodné číslo, garantuje slovenský pôvod, druhé zdravý a plnohodnotný život, dlhý minimálne 48 dní a tretie je špeciálne kŕmené a zdedilo zlatisto žltú farbu kože.

Výrobcovia zatiaľ musia uvádzať spôsob chovu iba na vajíčkach. V Európe táto povinnosť spôsobila zvýšený dopyt po vajíčkach z iných ako klietkových chovov. Podobne by to vraj mohlo byť aj pri hydine a iných mäsách.

Kurča Rose ešte čaká cesta po desiatich krajinách únie, aby svoje turné zakončilo v Bruseli. Tesne pred tým ako sa tam bude schvaľovať zavedenie povinnosti pre označovanie mäsových výrobkov podľa spôsobu chovu.


BRATISLAVA/Marek Gudiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.